THE ULSTER PROVINCIAL COUNCIL IABA IN CONJUNCTION WITH LAGANSIDE PRESENTS 

LAGANSIDE, INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS OF ULSTER 2004

DOCKWORKERS SPORTS, SOCIAL & RECREATIONAL CLUB

                  TUESDAY 2 NOVEMBER 2004

RED CORNER     at 8.00pm         BLUE CORNER

ALL CONTESTS 4 X 2 MINUTE ROUNDS

FIRST SERIES

LT.WELTERWEIGHT 64kg

1  QUINTAN CRAWFORD ILLIES G.G.  W RSC3 KEVIN MC INTYRE   ST JOSEPHS

2  SHAUN MC SHANE   DUNGLOE      L RSC3 MARTIN TULLY HOLY TRINITY

3  GERARD GILMORE   ABBEY        L 8-18 DAMIEN CASSIDY   ENNISKILLEN

4  SEAN LENNON      PHOENIX      L 6-17 KEVIN SHIELDS    OAK LEAF

5  OWEN GRIBBEN  S.HEART NEWRY   W RSC3 BEN DAVIS        COONEEN        

WELTERWEIGHT 69Kg

6  DARREN TRAINOR   ST AGNES     W RSC3 KENNY RODGERS    ALL BLACKS

7  MARTIN LYNCH     ILLIES G.G.  W 10-4 ADRIAN MAGEE   DUNFANAGHY

8  CATHAL MC CAULEY DUNGLOE      W WO   MARK TRACEY     MARK HEAGNEY

9  NIALL DIAMOND    ALL SAINTS   W 9-7  HUGH NEVIN       CAVAN

 

MIDDLEWEIGHT 75kg

10 GARY O’BRIEN     ABBEY        L 8-14 PATRICK REILLY   O. PLUNKETT

11 GARY WISENER     ALL SAINTS   L WO   WAYNE MACKIN     CAMLOUGH

 

LIGHTWEIGHT 60kg

12 LIAM LAVERY      PHOENIX      W 8-5  BEN MULLIGAN     COONEEN

LT. HEAVYWEIGHT 81kg

13 JAMES MC CRORY   GREENCASTLE  W 20-14 EDWARD WALLACE   DUNGLOE

 

 

 

THE ULSTER PROVINCIAL COUNCIL IABA IN CONJUNCTION WITH LAGANSIDE PRESENTS

LAGANSIDE, INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS OF ULSTER 2003

DOCKWORKERS SPORTS, SOCIAL & RECREATIONAL CLUB

WEDNESDAY 3 NOVEMBER 2004

at 8.00pm

RED CORNER                          BLUE CORNER

ALL CONTESTS 4 X 2 MINUTE ROUNDS

 

LT WELTERWEIGHT 64kg

14`BRENDAN MC ALEER B.KELLY      L KO3 MICHAEL McLAUGHLIN CARNDONAGH

15 ADAM FORDE       ABBEY        L WO   QUINTAN CRAWFORD ILLIES G.G.

16 MARTIN TULLY     HOLY TRINITY W 29-13 DAMIEN CASSIDY  ENNISKILLEN

17 KEVIN SHIELDS    OAK LEAF     L 9-19 OWEN GRIBBEN     S.HEART,NRY

 

WELTERWEIGHT 69kg

18 SHANE MC KEOWN   S HEART NRY  W 19-10 PHILIP BRADLEY DRAPERSTOWN

19 BARRY CASSIDY    DRAPERSTOWN  W 19-15 WILLIAM THOMPSON ALL SAINTS

20 DARREN TRAINOR   ST AGNES     W. W.O MARTIN LYNCH     ILLIES G.G.

21 CATHAL MC CAULEY DUNGLOE      W.RTD3 NIALL DIAMOND    ALL SAINTS

 

SEMI-FINALS

LIGHTWEIGHT 60kg

22 WARREN QUINN     SPRINGHILL   L.5-19 NIALL MC GINLEY  B. KELLY

23 PAT MC GARRITY   HOLY TRINITY W.13-6 LIAM LAVERY      PHOENIX

 

MIDDLEWEIGHT 75kg

24 PAUL FERGUSON    RING         L.23-7 DENVER JARDINE   EASTSIDE

 

 

 

ULSTER PROVINCIAL COUNCIL IABA IN CONJUNCTION WITH LAGANSIDE

PRESENTS

LAGANSIDE, INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS OF ULSTER 2004

DOCKWORKERS SPORTS, SOCIAL & RECREATIONAL CLUB

THURSDAY 4 NOVEMBER 2004

at 8.00pm

RED CORNER           SEMI-FINALS             BLUE CORNER

RESULTS. W.= Won. L.= Lost.

ALL CONTESTS 4 X 2 MINUTE ROUNDS

 

MIDDLEWEIGHT 75kg

25 PATRICK REILLY   O. PLUNKETT  W.RSC1 WAYNE MACKIN     CAMLOUGH

 

FEATHERWEIGHT 57kg

26 BEN MC CULLAGH   ILLIES GG    L.RSC4 PAUL JONES       ENNISKILLEN

27 STEPHEN MC KEOWN EASTSIDE     L.W.O. PETER GRAHAM     CLONARD

 

LT. WELTERWEIGHT 64kg

28 MICHAEL MCLAUGHLIN CARNDONAGH W.29-8 QUINTAN CRAWFORD ILLIES G.G.

29 MARTIN TULLY     HOLY TRINITY L.14-19 OWEN GRIBBEN    S.HEART NRY

 

WELTERWEIGHT 69KG

30 SHANE MC KEOWN   S.HEART NRY  W.17-7 BARRY CASSIDY    DRAPERSTOWN

31 DARREN TRAINOR   ST AGNES     L.11-19 CATHAL MC CAULEY   DUNGLOE

 

**FEMALE SEMI FINALS**

LIGHTWEIGHT 60kg

1  LINDSAY JACKSON  NOTRE DAME   L.RSC3 CAROLINE REILLY  CAVAN

2  TRACEY SCULLION  SARSFIELDS   L.12-20 CLAIRE CAMPBELL NOTRE DAME

 

LT.HEAVYWEIGHT 81kg

 

32   GARY CRAIG    O. PLUNKETT   W.24-8  THOMAS ROOHAN  BALLYSHANNON

33   MERVYN GRAHAM RED TRIANGLE  L.RSC2  JAMES MC CRORY GREENCASTLE

               

HEAVYWEIGHT 91kg

34 JOHN KELLY       CARNDONAGH   L.RSC2 SEAN MC CARTHY   0. PLUNKETT

 

SUPER-HEAVYWEIGHT 91+kg

35 LIAM DOBBINS     ST JOSEPHS   W.20-8 MISIMBA CLUNGGAMUILA  ST GEORGES

 

 

 

ULSTER PROVINCIAL COUNCIL. IABA IN CONJUNCTION WITH LAGANSIDE

Presents

LAGANSIDE, ULSTER INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP FINALS 2004

DOCKWORKERS SPORTS, SOCIAL & RECREATIONAL CLUB. PILOT STREET, BELFAST - THURSDAY 11 NOVEMBER 2004 at 8.00pm

       RED CORNER    RESULTS: W=WON L= LOST    BLUE CORNER

FINALS

ALL CONTESTS 4 X 2 MINUTE ROUNDS

LT. FLYWEIGHT 48kg

36   PATRICK BARNES    HOLY FAMILY    WALKOVER

FLYWEIGHT 51kg

37   PAUL BARBOUR    SHAMROCK  L 8-14 CONOR McGUINNESS HOLY TRINITY

BANTAMWEIGHT 54kg

38   JOHN COOLEY ST JOSEPHS    L. 7-8  CONOR FLEMING  SHAMROCK

FEATHERWEIGHT 57kg

39   PAUL JONES    ENNISKILLEN L 6-22    PETER GRAHAM    CLONARD

LIGHTWEIGHT 60kg

40   NIALL McGINLEY BISHOP KELLY W 11-8 PAT McGARRITY HOLY TRINITY

LT. WELTERWEIGHT 64kg

41   MICHAEL MCLAUGHLIN CARNDONAGH L.8-16 OWEN GRIBBEN S HEART, NRY

WELTERWEIGHT 69kg

42   SHANE MC KEOWN S.HEART,NRY L.5-21 CATHAL MC CAULEY DUNGLOE

MIDDLEWEIGHT 75kg

43   DENVER JARDINE EASTSIDE L.8-22 PATRICK REILLY OLIVER PLUNKETT

LT. HEAVYWEIGHT 81kg

44  GARY CRAIG OLIVER PLUNKETT W.KO4  JAMES MC CRORY GREENCASTLE

HEAVYWEIGHT 91kg

45  MARTIN McCAULEY LETTERKENNY L.7-14 SEAN McCARTHY OLIVER PLUNKETT

SUPER - HEAVYWEIGHT 91+kg

46  BRENDAN MC NALLY CAMLOUGH L.11-13 LIAM DOBBINS ST JOSEPHS

 

THE C.J. CREANEY BELT WILL BE PRESENTED TO THE BEST BOXER OF THE CHAMPIONSHIPS. CATHAL McCAULEY DUNGLOE

 

**LAGANSIDE FEMALE INTERMEDIATE NOVICE FINAL**

**3 x 2 MINUTE ROUNDS**

LIGHTWEIGHT 60kg

47  CAROLINE REILLY CAVAN     W.RSC3  CLAIRE CAMPBELL    NOTRE DAME

 

SPECIAL FEMALE CONTEST: LIGHTWEIGHT 60kg

48  LINDA JACKSON NOTRE DAME    DRAW    TRACEY SCULLION SARSFIELDS

 

57Kg   LOUISE TIMONEY    DERG VALLEY    WALKOVER

63Kg   YVONNE BARRY    ILLIES G.G.      WALKOVER

70Kg   MICHELLE BRADY    CAVAN          WALKOVER

 

 

The Officers and Members of the Ulster Provincial Council IABA

wish to thank most sincerely

LAGANSIDE for their Sponsorship of these Championships also the Management Committee of the DOCKWORKERS, SPORTS, SOCIAL & RECREATIONAL CLUB for use of their premises for the promotion of Amateur Boxing.

back to 2004/05 calendar

back to Intermediates page