County Antrim Novice Boys &Youth Championships 2006

Sponsored By Glen Trophies     (6 - 10 February 06 Results)

 

Contest

Status

Category

Red Corner

V

Blue Corner

Result

1

Prelim

Boy1  36Kg

Martin Hackett   (Belfast Kronk)

V

Christopher Johnston (Poleglass)

RSC2

2

Quarter

Boy1  31Kg

Eamonn McNally (St Agnes)

V

Irwin McAnally (Monkstown)

12:1

3

Quarter

Boy1  31Kg

Martin McCann (Poleglass)

V

James Donnan (Poleglass)

19:6

4

Quarter

Boy1  36Kg

Caolin Foster (Star)

V

Samuel Mooney (All Saints)

2:16

5

Quarter

Boy1  36Kg

Aaron McQuillan (Corpus Christi)

V

Thomas Waites (Toome)

4:14

6

Quarter

Boy1  36Kg

John Flood (Ligoneil)

V

Eamonn Kelly (St Georges)

9:7

7

Quarter

Boy2  33Kg

Thomas Robin (St Georges)

V

James Hefferon (Oliver Plunkett)

1:11

8

Quarter

Boy2  46Kg

Nathan Young (Toome)

V

James Corrigan (Ardoyne Holy Cr)

RSC1

9

Quarter

Boy3  39Kg

Dean McComb (Corpus Christi)

V

Gerard Meek (Poleglass)

15:4

10

Quarter

Boy4  66Kg

George Sloan (Holy Trinity)

V

Nathan Bennett (Eastside)

RSCOS1

11

Quarter

Boy4  66Kg

Michael Brown (Eastside)

V

Jordan Sloan (Lisburn)

RSC1

12

Quarter

Boy4  66Kg

Malachy McKernon (All Saints)

V

Jordan Harrison (Monkstown)

2:8

13

Quarter

Boy4  75Kg

Gavin Ferguson (Newington)

V

Aaron Kelly (Ardoyne Holy Cross)

7:4

14

Contest

Boy3   63Kg

Joshua Fee (Midlands/White City)

V

Charles Gallagher (Saints)

Cancel

 

 

Contest

Status

Category

Red Corner

V

Blue Corner

Result

15

Quarter

Boy1  36Kg

Emmanuel Caddell (St Agnes)

V

Martin Hackett (Belfast Kronk)

8:14

16

Semi

Boy1   29 Kg

Thomas Waite (Cairn Lodge)

V

Michael Boyle  (Toome)

6:7

17

Semi

Boy1   29 Kg

Joseph Fitzpatrick (Immaculata)

V

Ryan Murphy (Ligoneil)

RSC1

18

Semi

Boy1  31Kg

Jamie O Reilly (Poleglass)

V

Derek Potter (Cairn Lodge)

7:3

19

Semi

Boy1  31Kg

Eamonn McNally (St Agnes)

V

Martin McCann (Poleglass)

8:8 26:28

20

Semi

Boy1  33Kg

Aaron McIhatton  (All Saints)

V

Colin McKay (Poleglass)

9:1

21

Semi

Boy1  33Kg

Jackie Johnston (Poleglass)

V

Ross Irvine ( Cairn Lodge)

6:10

22

Semi

Boy2  33Kg

John Foster  (Ligoneil)

V

Matthew McWilliams (Belfast Kronk)

1:6

23

Semi

Boy2   33Kg

Anthony Fitzsimmons (Poleglass)

V

James Hefferon (Oliver Plunkett)

RSC2

24

Semi

Boy2  36Kg

Daniel McKee (Ardoyne Holy C)

V

Thomas Brownlee (Sandy Row)

7:12

25

Semi

Boy2  39Kg

Alex Drummond (All Saints)

V

Daniel McShane (Gleann)

RSC1

26

Semi

Boy2  42Kg

Matthew Parkinson (Lisburn)

V

Jamie Kurtis Millar (Midlands/ WC)

RSC3

27

Semi

Boy2    44Kg

William Fenton (Midlands/WC)

V

Jordan Beattie (Lisburn)

15:19

28

Semi

Boy2   44Kg

David Stirling (Larne)

V

Samuel Bird (Lisburn)

RSC3

29

Semi

Boy2    46Kg

James Masterson (St Agnes)

V

Conor O Neill  (Oliver Plunkett)

RSC2

 

Contest

Status

Category

Red Corner

V

Blue Corner

Result

30

Semi

Boy2    46Kg

William Waite (Cairn Lodge)

V

James Corrigan (Ardoyne HC)

W/O

31

Semi

Boy3    39Kg

Stephen Maginn (Corpus Christi)

V

Barry O Neill (Holy Trinity)

Retired 2

32

Semi

Boy3    39Kg

Paul Braniff (Newhill)

V

Dean McComb (Corpus Christi)

5:16

33

Semi

Boy1  36Kg

Samuel Mooney (All Saints))

V

Thomas Waites (Toome)

4:13

34

Semi

Boy1   29 Kg

Eamonn Kelly (St Georges)

V

Martin Hackett (Belfast Kronk)

10:13

35

Semi

Boy3    57Kg

Eamonn Mackel (Corpus)

V

Conor Stewart (Scorpion)

RSC1

36

Semi

Boy3   57Kg

Daniel McGeown (St Georges)

V

Paul McCarney (Clonard)

10:8

37

Semi

Boy4   50Kg

Damiel Hargey (Larne)

V

Joseph Devlin (Corpus Christi)

12:13

38

Semi

Boy4    66Kg

Ryan Mallon (Corpus Christi)

V

George Sloan (Holy Trinity)

Retired2

39

Semi

Boy4   66Kg

Michael Brown (Eastside)

V

Jordan Harrison (Monkstown)

15:18

40

Semi

Boy4   75Kg

Paul Slevin (Ardoyne Holy Cross)

V

Aaron Doyle (Clonard)

RSC1

41

Semi

Boy4    75Kg

Mark Fleming (Albert Foundry)

V

Gavin Ferguson (Newington)

4:15

42

Semi

Y1    50Kg

Ciaran McFarlane (St Georges)

V

Aaron McAuley (Corpus Christi)

W/O

43

Semi

Y1     50Kg

Conor Hunter (St Agnes)

V

Kevin Hunter (St Agnes)

W/O

44

Semi

Y1   54Kg

Conor Haughey (Oliver Plunkett)

V

David Graham (Sacred Heart)

RSCOS2

45

Semi

Y1      57Kg

Thomas Lagan (Toome)

V

Jordan Swain (Monkstown)

RSC2

46

Semi

Y1      57Kg

Christopher McKenna (Ardoyne HC)

V

Richard Kervick (St Georges)

3:9

47

Semi

Y1      60Kg

Niall Hawkins (Ardoyne HC)

V

Manus Watson (Sacred Heart)

RSC1

48

Semi

Y2      66Kg

Andrew Brown (Carrick)

V

Adam Pettigrew (Belfast Kronk)

6:3

49

Semi

Y2       66Kg

David McAllister (Ardoyne HC)

V

Conor McCarthy (Star)

19:7

50

Final

Boy1  29Kg

Michael Boyle (Toome)

V

Joseph Fitzpatrick (Immaculata)

RSC1

51

Final

Boy1   31 Kg

Jamie O Reilly (Poleglass)

V

Martin McCann (Poleglass)

8:3

52

Final

Boy1  33Kg

Aaron McIlhatton (All Saints)

V

Ross Irvine (Cairn Lodge)

5:3

53

Final

Boy1   39Kg

Michael Cassidy (St Georges)

V

Khan Gordon (Carrick)

8:6

54

Final

Boy1    44Kg

Martin Drain (Clonard)

V

Connor Doherty (Holy Trinity)

KO1

55

Final

Boy1    46Kg

Fionnton O Neill (St John Bosco)

V

Jason Hanlon (Sandy Row)

6:8

56

Final

Boy2    31Kg

Dale Brannagh (Midlands/White City)

V

Joel Scullion (All Saints)

RSC1

57

Final

Boy2    33Kg

Matthew McWilliams (Belfast Kronk)

V

James Hefferon (Oliver Plunkett)

7:10

58

Final

Boy2    36Kg

Karl Thompson (Carrick)

V

Thomas Brownlee (Sandy Row)

7:11

59

Final

Boy2    39Kg

Noel Adams (Gleann)

V

Daniel McShane (Gleann)

8:5

60

Final

Boy2    42Kg

Adam McKee (Monksown)

V

Jamie Kurtis Millar (Midlands/WC)

2:13

61

Final

Boy2    44Kg

Jordan Beattie (Lisburn)

V

Samuel Bird (Lisburn)

RSC2

62

Final

Boy2    46Kg

Conor O Neill (Oliver Plunkett)

V

James Corrigan (Ardoyne HC)

RSC2

63

Final

Boy2    57Kg

Warren Beattie (All Saints)

V

Sean Commander (Dockers)

3:15

64

Final

Boy3   39 Kg

Barry O Neill (Holy Trinity)

V

Dean McComd (Corpus Christi)

11:5

65

Final

Boy3    46Kg

Anthony Gargan (St Georges)

V

Mitchell McCormick  (Abbey)

RSC1

Fri 10 February 06

Contest

Status

Category

Red Corner

V

Blue Corner

Result

66

Final

Boy1  36Kg

Thomas Waites (Toome)

V

Martin Hackett (Belfast Kronk)

11:2

67

Final

Boy3   42 Kg

William Hudleston (Midlands/WC)

V

Paul McQuillan (Scropion)

18:5

68

Final

Boy3   57 Kg

Eamonn Mackel (Corpus Christi)

V

Daniel McGeown (St Georges)

14:12

69

Final

Boy3   66Kg

Adam Price (Scropion)

V

Anthony Milliken (Poleglass)

RSC3

70

Final

Boy4    46Kg

Stephen Richmond (Braid)

V

Thomas McAlvenny (St Georges)

15:7

71

Final

Boy4    50Kg

Jimmy Downey (Lisburn)

V

Joseph Devlin (Corpus Christ)

RSC3

72

Final

Boy4    63Kg

Aaron Young (Toome)

V

Gary Hamill (Newhill)

8:10

73

Final

Boy4    66Kg

George Sloan (Holy Trinity)

V

Jordan Harrison (Monkstown)

15:3

74

Final

Boy4    75Kg

Paul Slevin (Ardoyne Holy Cross)

V

Gavin Ferguson (Newington)

W/0

75

Final

Y 1     50Kg

Aaron McAuley (Corpus Christi)

V

Conor Hunter (St Agnes)

RSC2

76

Final

Y 1     54Kg

Gavan Duffy (St Georges)

V

David Graham (Sacred Heart)

RSCOS2

77

Final

Y 1     57Kg

Jordan Swain (Monkstown)

V

Richard Kervick (St Georges)

RSC2

78

Final

Y 1     60Kg

Joseph Dobson (Ardoyne Holy Cr)

V

Manus Watson (Sacred Heart)

W/0

79

Final

Y 1     63Kg

Conor McCann (Dockers)

V

Ryan McAuley (Clonard)

1:2

80

Final

Y 2     50Kg

William Coulter (Dockers)

V

Ryan Maguire (Corpus Christi)

RSC1

81

Final

Y2     60Kg

Donald Hodgett (Carrick)

V

Christopher Ward (Dockers)

RSC2

82

Final

Y 1     66Kg

Andrew Brown (Carrick)

V

David McAllister (Ardoyne Holy Cr)

5:12

83

Final

Y 1     75Kg

Adam Magee (Lisburn)

V

Kevin Shearer (Holy Trinity)

7:16

 

back to calendar