Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Preliminary Results
National Stadium Dublin
29 February 2008

 

 

BOY 4 PRELIMINARIES 3PM

 

                          
Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         39Kg James Tennison Glen Beat Ciaran McLoughlin Bishop Kelly 16-3
         42Kg Jonathan McNichols Kiltimagh Lost to Noel Kehoe Marble City 1-14
         42Kg William McWilliams Belfast Kronk Lost to Orin McDermott Finn Valley 7-8
         42Kg Paul Corcoran Brian Dillons Lost to Ryan Lindsay Docklands 2-14
         44Kg Daniel Lally St Annes Lost to Nicholas McNaughton SCorpio 4-11
         44Kg Aaron Courtney St Davids Lost to George Bates St Marys 5-11
         46Kg Eric Finnegan Golden Cobra Beat Ray Carroll Glen 7-1
         48Kg Daniel McShane Gleann Beat Bobby Ivers Illies 12-7
         48Kg William O'Donovan OLOL Lost to Kieran Ford Monivea 1-10
         50Kg Enda Kennedy Toome Beat Daryl Fitzgerald Sav/Crystal 7-5
         50Kg Michael O'Reilly Portlaoise Beat Darren McGuigan Springhill RET2
         52Kg Rohan Date Sav/Crystal Lost to Christopher Joyce St Michaels Athy 4-7
         52 kg Martin O'Hara Holy Trinity Beat Michael Regan Midfield 4-2
         54Kg Hughie Joyce St Michales Athy Lost to Eoghan Wright Finn Valley 5-13
         57Kg Eamon MaGee Gleann Beat Martin McDonagh St Saviours 10-2
         57Kg Tony Sadik St Annes Lost to Christopher Mullally Ryston 1-4
         57Kg Shane McColgan Carndonagh Lost to Peter Flaherty Olympic 5-10
         60Kg Christian Griffith Carrick Lost to Dylan O'Mahony Clonmel 3-4
         63 kg Ryan Willoughby Emerald Lost to Dominic Stephenson Bantry 0-7
         66Kg Eoghan McGill Finn Valley Lost to Stephen Broadhurst Dealgan RSCOS 2
         70Kg Charlie Cawley CNV Lost to Martin Ward BLNS 2-4
         70Kg Daniel O'Brien Drimnagh Lost to Daniel O'Neill Paulstown 9-10

        
YOUTH 1 PRELIMINARIES 7PM

 

                          
Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         46Kg Daryl O'Brien Phibsboro Lost to Chris Phelan Rylane RSC2
         46Kg Niall Cooney Clan Naoifa Beat Tommy Howard West Clare 10-1
         46Kg Brendan McWilliams Belfast Lost to Michael Glendenning Eerig 5-7
         48Kg Ronan Phelan Tolerton Beat Shane Morrissey Sunnyside 11-11 C/B 25/20
         48Kg Jack Harvey Glasnevin Lost to Sean McCombe Holy Trinity 3-6
         50Kg Hayvan Bajalan Crumlin Lost to Mark Foster Gilford 4-24
         50Kg Jamie Long Sunnyside Lost to Barry O'Neill Holy Trinity 2-4
         54Kg Aaron Kenny Dunboyne Beat Luke Marley Twintowns 15-0
         54Kg Lee Roy Howard Dicklands Beat Keith Gallagher Ardagh 11-4
         54Kg Anthony Upton Holy Family Beat Daniel McAllister Oliver Plunkett 5-6
         57Kg James Fryers Immaculata Beat Daniel O'Keefe St Broghans 10-3
         57Kg Ben McDonagh ST Francis Beat Matthew Connelly Loughgrea 4-4 C/B 8-7
         63Kg Lawerence Ward Galway Lost to Gerard Slane Clonard 3-12
         63Kg Gavin Moore Oakleaf Beat Chris Moran St Marys 16-4
         66Kg Paul Quinn Sacred Heart Lost to Danny Page Joyce Westside 10-17
         70Kg Ruairi Dalton Illies GG Lost to JP Delaney Immaculata 5-9
         70Kg John Tighe Ballymoate Beat Thomas Nolan Clonmel 8-5
         70Kg Gary Burne Wexford Beat Edward Delaney Olympic 8-5
         70Kg Hugh McDonagh Darndale Lost to Matthew Neill Monkstown 4-7
         75Kg JOhn O'Loughlin Corpus Christi Beat Patrick Lawerence St Matthews 4-3
         80Kg Brian Broderick Crumlin Lost to Charles Gallagher Saints 4-19
         80Kg Kevin Holland St Francis Lost to Kiril Afanasey Smithfield AB3 (1-11)

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Preliminary Results
National Stadium Dublin
1 March 2008
 


YOUTH 2 PRELIMINARIES 10AM
 
                          
Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         48Kg David Francis Cavan Beat Michael Conlon St John Bosco 5-2
         52Kg Collin Duggan Cobh Beat Simon Cadden Cavan 7-5
         52Kg Colin Glendenning Errigal Lost to Jason Kirwan Ballagh 2-13
         52Kg Leon Lynch Ballycroy Lost to Bernard McDonagh St Pauls 6-14
         52Kg John Treacy St Pauls Lost to Kenneth Ruth St Marys 7-13
         57Kg Mark O'Hara Holy Trinity Beat Richard McGarry Blessington RSC1
         57Kg Martin McDonagh St Annes Lost to Charlie Haggerty Golden Cobra 7-11
         60Kg Mansuz Atsaev St Brigids Beat Anthony Broadhurst Dealgan 10-6
         60Kg Sean Duffy Keady Beat Aaron Coady Oughterard RSC2
         63Kg Emmet Brennan St Saviours Lost to Christy Joyce St Michael's Athy 5-8
         66Kg Declan Dalton St Agnes Lost to Jason Quigley Finn Valley RSCO2
         66Kg Shaun Kelly OLOL Lost to Michael Walsh Ardnaree 5-7
         70Kg Bernard Roe Docklands Beat Lewis McKee Abbey RSC1
         75Kg Matthew Sullivan Frenchpark Beat Eoin McGahon St Josephs RCSOS2
         75Kg Dave Barrett Geesala Lost to Patrick McDonagh Brosna 4-9
         75Kg Owen McDonagh Ballymun Beat Michael McDonagh Mitchelstown 9-3
         80Kg Bernard McDonagh St Anne's Beat Michael Kaliac St Colmans 14-7

 


BOY 4 SEMI FINALS 2:30PM
 
                          
Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         36Kg Stephen Tracey Ryston Beat Evan Metalf Crumlin 7-4
         39Kg Sean O'Neill St Saviours Beat Dylan Murray Gorey 4-4 C/B 9-8
         39Kg Shane Muldoon Arnaree Lost to James Tennyson Glean RSC1
         42Kg Chris O'Donnell OLOL Lost to Noel Keogh Marble City 5-7
         42Kg Orin McDermot Finn Valley Beat Ryan Lindsay Docklands 7-4
         44Kg Shane Lucey Macroom Lost to Nicholas McNaughton Scorpio RSC3
         44Kg George Bates St Mary's Dublin Beat Noel Moran St David's 13-6
         46Kg Owen McDonagh St Anne's Beat Glen Brogan Clones 5-4
         46Kg Terry Quinn Sacre Coeur Lost to Eric Finnegan Golden Cobra RSC2
         48Kg Marcos Jiminez St Joseph's Beat Mark O'Brien Holy Family Dublin RSC1
         48Kg Daniel McShane Gleann Lost to Kieran Forde Monivea 5-8
         50Kg Jason Mates Bracken Beat Peter Collins St Anne's 5-2
         50Kg Enda Kennedy Toome Lost to Michael O'Reilly Sacred Heart 1-17
         52Kg Michael McDonagh St Mary's Beat Michael Ward Sacred Heart RSC2
         52Kg Christopher Joyce St Michaels Beat Martin O'Hara Holy Trinity 7-5
         54Kg William Waite Carrick Lost to Patrick McDonagh Bantry 3-6
         54Kg Martin Shaw Portmarnock Lost to Eoghan Wright Finn Valley 0-4
         57Kg Richard Walsh Dungarvan Lost to Eamon Magee Gleann 0-12
         57Kg Chris Mullaly Ryston Beat Peter Flaherty Olympic 5-1
         60Kg Michael Reilly Drimnagh Beat William Barrett Olympic 8-6
         60Kg Anthony Brady Dunfanaghy Lost to Dylan O'Mahony Clonmel 6-10
         63Kg Conall Whelan Loughrea Lost to Thomas Nugent Drimnagh RSC2
         63Kg Joe Ward Moate Beat Dominic Stevenson Bantry RSC2
         66Kg Ray Ginley Oliver Plunkett Beat John Stokes Drimnagh 11-2
         66Kg Aaron O'Connor St Colmans Lost to Stephen Broadhurst Dealgan 1-9
         70Kg Eddie Byrne Wexford Beat Michael McDonagh Olympic 10-0
         70Kg Martin Ward Ballinasloe Lost to Daniel O'Neill Paulstown 1-7
         75Kg Patrick Connolly Ballyduff Lost to Michael Ward Monivea RSC1
         80Kg James Corcoran Dunboyne Lost to Paul Riggs St Brigids RSC2
         80Kg Cathal Philben Geesala Lost to Stefan Benesch St Nicholas 4-11

YOUTH 1 SEMI FINALS 7:30PM
 
                          
Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         42Kg Damian Keadin Annagh Lost to James O'Reilly Marble City 4-15
         42Kg Paul Collins Saints Beat Tony Doyle Sacred Heart 22-5
         44Kg Shane Roche Corinthians Beat Martin Warde Frenchpark W/O
         46Kg Matt McKenna Sacred Heart Beat Chris Phelan Ryston 12-11
         46Kg Niall Cooney Clan Naoifa Lost to Michael Glendenning Eerig 2-4
         48Kg Martin Donovan Tobar Phead Lost to Patrick Faloon Holy Trinity 2-11
         48Kg Ronan Phelan Tolerton Lost to Sean McCombe Holy Trinity 1-8
         50Kg Niall Keogh Eagle Beat Tom Ward Cloghan RSC2
         50Kg Mark Foster Gilford Beat Barry O'Neill Holy Trinity 1-1 C/B 3-3 J/D 4-1
         52Kg Martin Lawrence Loughrea Lost to Ger Quinn Errigal 2-9
         52Kg Glen Holmes Docklands Beat Sean Thackaberry Kilcullen 9-1
         54Kg Brian Duffy Keady Beat Aaron Kenny Dunboyne 14-4
         54Kg Lee Roy Howard Docklands Lost to Anthony Upton Holy Family 5-8
         57Kg Joe McDonagh Darndale Lost to John Joyce Eagle 5-6
         57Kg James Fryers Immaculata Lost to Ben McDonagh St Francis 4-6
         60Kg Marcus Creighton Corpus Christi Lost to Jonathan Carroll Jonathan Carroll 1-6
         60Kg John Corcoran Drimnagh Beat Andy Murphy Knocknagoshel RSC2
         63Kg Louis McCarthy Glen Beat John O'Connor St Aidans 8-1
         63Kg Ger Slane Clonard Lost to Gavin Moore Oakleaf AB3
         66Kg Tommy Kiely Glen Lost to Chris Blaney Navan 6-6 C/B 15-13
         66Kg Johnny McDonagh St Josephs Beat Danny Page Joyce Westside RSC3
         70Kg JP Delaney Immaculatta Beat John Tighe Ballymoate RSC2
         70Kg Gary Byrne Wexford Beat Matthew Neill Monkstown 17-8

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Semi-Finals Youth 1
National Stadium Dublin
Friday 7th March 2008 5pm

 

Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         75kg Liam Green Frenchpark Beat Adrian Maguire Dealgan 7-5
         75kg Sean McGlinchey St Marys Derry Beat John O'Loughlin Corpus Christi 15-7
         80kg Harry Thornton Dealgan Beat Patrick Doherty Cairndonagh W/O
         80kg Charles Gallagher Saints Beat Kiril Afanasev Smithfield 13-9
         86kg Michael Coffey Sliabh Luac Beat Stephen Woods Brosna 8-7
         86kg Peter Timlin Geesala Beat Martin Coneely Mike Flaherty 13-10
         91+kg Thomas Heron Springhill Lost to James Leahy Bay City RSC1
         91+kg James Maughan Loughglynn Beat Larry Roche Knocknagloshel RSC2

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Semi-Finals Youth 2
National Stadium Dublin
Friday 7th March 2008 7pm
 

Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         48kg Gary Molloy Moate Beat Anthony O'Brien Baldoyle 6-5
         48kg Billy Ward St Pauls Lost to David Francis Nevin Cavan 1-9
         50kg Damien Costello Ryston Beat Christopher Tobin Corintians 15-3
         52kg Collin Duggan COBH Beat Jason Kirwan Ballagh 15-2
         52kg Bernard McDonagh St Pauls Beat Kenneth Ruth St Marys 11-8
         54kg Michael Hunt St Matthews Lost to Alan Phelan Ryston 2-6
         54kg Shane Williams St Francis Beat Seosamh Ferry Dunfanaghy 14-6
         57kg Declan Quinn St Colmans Lost to Lorcan McDaid Dunfanaghy 3-8
         57kg Mark O'Hara Holy Trinity Lost to Charlie Haggerty Golden Cobra 6-12
         60kg Jamie Kennedy Toome Beat Paul Casey O.L.O.L. RSC1
         60kg Mansuz Atsaev St Brigids Lost to Sean Duffy Keady RSC1
         63kg Thomas Walsh St Nicholas Beat Francis Conroy Ardnaree 12-8
         63kg Patrick Harkin St Brigids Beat Christy Joyce St Michaels Athy 13-11
         66kg Frans Molambo St Brigids Beat Stephen Mulligan Clann Naoifa 11-5
         66kg Jason Quigley Finn Valley Beat Michael Walsh Ardnaree 10-2
         70kg Conrad Cummins Clonoe Beat Alan Byrne Clonmel RSC1
         70kg David Joe Joyce St Michaels Athy Beat Bernard Roe Docklands 10-7
         75kg David Ferrin Belfast Kronk Lost to Matthew Sullivan Frenchpark 7-16
         75kg Patrick McDonagh Brosna Beat Owen McDonagh Ballymun 6-1
         80kg Jack Kenny Dunboyne Lost to Alan Delmar Golden Cobra ?
         80kg Matthew Toner All Blacks Beat Michael Kaliac St Colmans 9-6
         91kg Danny O'Rahilly Knocknagoshel Lost to Sean Ward Dealgan 1-5
         91kg Patrick Purcell Darndale Lost to Simon McDonagh Gurteen 6-13
         91+kg Sean Turner Drimnagh Beat Anthony Westman Athlone RSC1

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Finals Boy 4
National Stadium Dublin
Saturday 8th March 2008 11am
 

Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         36kg Michael Kiely Glen Lost to Stephen Tracey Ryston 6-9
         39kg Sean O'Neill St Saviours OBA Lost to James Tennyson Glean DISQ3
         42kg Noel Keogh Marble City Beat Orin McDermott Finn Valley 8-6
         44kg Micolas McNaughton Scorpion Lost to George Bates St Marys Dublin 1-12
         46kg Owen McDonagh St Annes Westport Lost to Eric Finnegan Golden Cobra 3-11
         48kg Marcos Jiminez St Josephs Lost to Kieran Forde Monivea 2-3
         50kg Jason Mates Bracken Lost to Micheal O'Reilly Portlaoise 0-6
         52kg Michael McDonagh St Marys Lost to Christopher Joyce St Michaels Athy 10-11
         54kg Patrick McDonagh Bantry Beat Eoghan Wright Finn Valley 4-3
         57kg Eamon Magee Gleann Lost to Christopher Mullally Ryston 1-2
         60kg Michael Reilly Drimnagh Lost to Dylan O'Mahoney Clonmel 2-5
         63kg Thomas Nugent Drimnagh Lost to Joe Ward Moate RSC2
         66kg Raymond Ginley Oliver Plunkett Lost to Stephen Broadhurst Dealgan 3-7
         70kg Eddie Byrne Wexford Beat Daniel O'Neill Paulstown 15-12
         75kg Martin Maguire Dealgan Lost to Michael Warde Monivea 1-4
         80kg Paul Riggs St Brigids Beat Stefan Benesch St Nicholas RSC2
         86kg Michael Murphy Gorey Beat John McDonagh Corinthians RSC1
         91+kg Jack Morrissey Sacre Coeur Beat Charles Ward Gurteen 7-2
                                                                       
         48.4kg Kaite Rowland Ballycrove Beat Michelle Summers Callan 13-3
         50.4kg Claudia Enright Rathkeale Lost to Micheala Walsh Holy Family GG RSC2
         57.4kg Sarah Close Abbev Antrim Beat Caroline Maugham Annagh/Ballhaun RSC1
         63.3kg Marie Mongan Ballinasloe Lost to Claire Grace Callan 1-13

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Finals Youth 1
National Stadium Dublin
Saturday 8th March 2008 3pm
 

Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         42kg James O'Reilly Marble City Lost to Paul Collins Saints 1-14
         44kg Ryan Burnett Holy Family GG Beat Shane Roche Corianthians RSC2
         46kg Matt McKenna Sacred Heart Lost to Michael Glendenning Errigal 4-12
         48kg Patrick Falon Holy Trinity Lost to Sean McComb Holy Trinity 4-9
         50kg Niall Keogh Eagle Lost to Mark Foster Gilford 5-5 C/B 10-10 J/D 2-3
         52kg Ger Quinn Errigal Beat Glen Holmes Docklands 16-7
         54kg Brian Duffy Keady Lost to Anthony Upton Holy Family RSC2
         57kg John Joyce Eagle Lost to Ben McDonagh St Francis 4-9
         60kg Jonathan Carroll Navan Beat John Corcoran Drimnagh 12-2
         63kg Louis McCarthy Glen Lost to Gavin Moore Oakleaf 8-8 C/B 16-20
         66kg Chris Blaney Navan Beat Johnny McDonagh St Josephs 17-6
         70kg JP Delaney Immaculata Lost to Gary Byrne Wexford 4-9
         75kg Liam Green Frenchpark Lost to Sean McGlinchey St Marys 1-13
         80kg Harry Thornton Dealgan Lost to Charles Gallagher Saints 4-13
         86kg Michael Coffey Sliabh Luac Lost to Peter Timlin Geesala 9-15
         91kg Jason Stokes Drimnagh Lost to Seamus Donovan Callan RSC2
         91+kg James Leahy Drimnagh Beat James Maughan Loughglynn RSC1
                                                                       
         60.1kg Tara Keane St Annes Lost to Amanda Coughlin Paulstown RSC2
         70.2kg Shauna Geraghty St Annes Lost to Lauragh O'Neill Tolerton RSC1

 

Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships
Finals Youth 2
National Stadium Dublin
Saturday 8th March 2008 7pm

 

Bout Weight Red Corner Club/Country Result Blue Corner Club/Country Margin
         42kg Maurice Lally St Anne's Lost to Blaine Dobbins St Josephs Derry 4-15
         46kg Ray Rogan Oakleaf Lost to Stephen Farrell Clonmel RSC2
         48kg Gary Molloy Moate Beat David Francis Cavan 4-3
         50kg Liam McGuinness Glean Beat Damien Costello Ryston 13-6
         52kg Colin Duggan Cobh Lost to Bernard McDonagh St Pauls 3-6
         54kg Alan Phelan Ryston Lost to Shane Williams St Francis 5-10
         57kg Lorcan McDaid Dunfanaghy Lost to Charlie Haggerty Golden Cobra 2-9
         60kg Jamie Kennedy Toome Lost to Sean Duffy Keady 3-10
         63kg Thomas Walsh St Nicholas Lost to Patrick Harkin St Brigids 10-10 C/B 22-20
         66kg Frans Molambo St Brigids Lost to Jason Quigley Finn Valley 2-16
         70kg Conrad Cummings Clonoe Lost to David Joe Joyce St Michael's Athy 2-16
         75kg Matthew Sullivan Frenchpark Lost to Patrick McDonagh Brosna 2-14
         80kg Alan Delmar Golden Cobra Lost to Matthew Toner All Blacks 3-9
         91kg Sean Ward Dealgan Beat Simon McDonagh Gurteen W/O
         91+kg Lewis Horner Scorpion Lost to Sean Turner Drimnagh 2-12
                                                                       
         57.2kg Ciara Noonan Fermoy Lost to Emma Agnew Dealgan 6-7

 

 

 

back to calendar