return to 10/11 calendar

NATIONAL JUNIOR CADET CHAMPIONSHIPS 2011

National Stadium, Dublin

Sunday 15th May @11am

SEMI-FINALS

1 39kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) Beat Ryan Green (Oakleaf) 11-1
2 39kg Luke O'Shea (Rylane) Lost to James McGivern (St Georges) 5-10

FINALS

3
 
39kg
 
Natasha Logan (Ryston)
 
Beat
 
Jacqui Lynch (Golden Gloves) 12-3
 
4
 
29kg
 
Martin Delaney (Olympic)
 
Beat
 
Conor Jordan (St Aidans) 8-6
 
5
 
31kg
 
Megan Felton (Whitechurch)
 
V
 
W/O
 
6
 
31kg
 
Jordan Hutch (Corinthians)
 
Lost to
 
Kieran Lally (Ardnaree) 7-8
 
7
 
33kg
 
Samantha Callander (Ryston)
 
V
 
W/O
 
8
 
33kg
 
Thomas McCarthy (Mayfield)
 
Lost to
 
Frankie Cleary (Olympic) 3-5
 
9
 
36kg
 
Zoe Kavanagh (Drogheda)
 
V
 
W/O
 
10
 
36kg
 
Jamie Conroy (Ballina)
 
Lost to
 
Willie O'Donoghue (St Michaels) 6-7
 
11
 
42kg
 
Lisa Bulger (St Aidans)
 
Beat
 
Caitlinn Sweeney (St Brigids L) 8-7
 
12
 
42kg
 
Martin Stokes (Mulhuddart)
 
Lost to
 
Eugene McKeever (St Malachys) 1-2
 
13
 
44kg
 
Gabrielle Jackonyte (Clann Naofa)
 
Lost to
 
Aishling Sweeney (St Brigids) 7-16
 
14
 
44kg
 
Kieran Molloy (Oughterard)
 
Lost to
 
James Cleary (Olympic) 4-5
 
15
 
46kg
 
Martina Myers (Ryston)
 
Beat
 
Grainne Gavin (Castlebar)8-8 41/37
 
16
 
46kg
 
James McDonagh (Clann Naofa)
 
Lost to
 
Matthew Davis (Adragh) 5-5 31/35
 
17
 
48kg
 
Ciara Ginty (Geesala)
 
Beat
 
Niamh McCole (Dungloe) 10-4
 
18
 
48kg
 
John Joyce (Moate)
 
Beat
 
Alex Gahan (Watergrasshill) 6-3
 
19
 
50kg
 
Andrea Moorehouse (St Brigids)
 
V
 
W/O
 
20
 
50kg
 
Mark Evans (Whitechurch)
 
Lost to
 
James Keenan (Glen) W/O
 
21
 
52kg
 
Aoibheann Joyce (Connemara)
 
Lost to
 
Jennifer Cleary (Ballyhaunis) 4-8
 
22
 
52kg
 
Colm Quinn (Castlebar)
 
Lost to
 
Tieranan Bradley (Sacred Heart 5-13
 
23
 
54kg
 
Shannon Timlin (Geesala)
 
V
 
W/O
 
24
 
54kg
 
Adam Kelly (Ballincargy)
 
Lost to
 
Craig Bonney (Trinity Boys) 6-8
 
25
 
57kg
 
Shannon Edge (Ryston)
 
Lost to
 
Amy Broadhurst (Delagan) 5-12
 
26 57kg James Geoghan (Crumlin) Lost to Chris O'Callaghan (Glengormley) 8-8 32/42
 
27
 
60kg
 
Courtney Doheny (Callan)
 
Lost to
 
Saidhbh Greene (Ballinacarrow)9-12
 
28
 
60kg
 
Martin Maughan (St Matthews)
 
Lost to
 
Lewis Crocker (Cairn Lodge) RSC2
 
29
 
63kg
 
Sharon Kaye Mulryan (Cappagh)
 
V
 
W/O
 
30
 
63kg
 
Luke Boyle (Whitechurch)
 
Lost to
 
Patrick Joyce (Ryston)3-12
 
31
 
66kg
 
Nell Fox (Rathkeale)
 
V
 
W/O
 
32
 
66kg
 
Sean Conroy (Ballyhaunis)
 
Beat
 
Martin Maughan (Cavan) W/O
 
33 70kg Patrick Cawley (Westside)
 
Lost to Gary Ward (St Michaels Galway) RSC1
 
34
 
75kg
 
Casey McGuinness (O'Hanlon Pk)
 
Beat
 
Shauna Keane (Cloghan) RSC1
 
35
 
75kg
 
Edward Mills (Drimnagh)
 
Lost to
 
Matthew Burke (Ballinrobe) RSC3
 
36
 
80kg
 
Cormac Long (Rathkeale)
 
V
 
W/O
 
37
 
85kg
 
Patrick Famulski (St Annes)
 
Lost to
 
Orin Brennan (Eagle) W/O RSC1
 

Final held on 21st May

39kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) Lost to
 
James  McGivern (St Georges) 2-3

 

 

NATIONAL JUNIOR CADET CHAMPIONSHIPS 2011

National Stadium, Dublin

Saturday 14th May @6pm

SEMI FINALS


 

 

 

 

 
1 46kg Sean Og O’Connor (Rylane) Lost to Matthew Davis (Ardagh/Cross) 7-12
 
2 48kg Francis O’Reilly (Marble City) Lost to
 
John Joyce (Moate) 2-5
 
3 48kg Alex Gahan (Watergrasshill)
 
Beat Martin McDonagh (3 Bridges) 16-4
 
4 50kg Eric Carroll (Monkstown Dublin) Lost to
 
Mark Evans (Whitechurch) 1-4
 
5 50kg Chritopher O'Reilly (Bracken)
 
Lost to
 
James Keenan (Glen) 10-11
 
6 52kg  Colm Quinn (Castlebar)
 
Beat Kevin Kehoe (Marble City) 7-4
 
7 52kg  Bernard McDonagh (St Marys Dub)
 
Lost to
 
Tiernan Bradley (Scred Heart) RSC2
 
8 54kg Aidan Doyle Kelly (Crumlin) Lost to
 
Adam Kelly (Ballinacarrow) 8-12
 
9 54kg John Mongan (Cavan)
 
Lost to Craig Bonney (Trinity Boys) 6-7
 
10 57kg James Geoghan (Crumlin) Beat George Bodor (Bay City) W/O
 
11 57kg Chris O’Callaghan (Glengormley) Beat Sean Devlin (St Michaels Athy) 3-1
 
12 60kg Lewis Crocker (Cairn Lodge) Beat Stephen Sheehan (Clonmel) 11-0
 
13 66kg Sean Conroy (Ballyhaunis) Beat Brian Kennedy (St Marys Dain) RSC3
 
14 66kg Edward Reilly (Collon/Philipstown) Lost to
 
Martin Maughan (Cavan) 2-7
 
15 85kg Gearoid McAlister (Ballybrack ) Lost to Orin Brennan (Eagle) W/O

 

 

NATIONAL JUNIOR CADET CHAMPIONSHIPS 2011

National Stadium, Dublin

Saturday 14th May @2.30pm

QUARTER FINALS

1 39kg Eoin McCarthy (Furbo) Lost to
 
Oliver McCarthy (Brian Dillons) 3-6
 
2 39kg John Maughan (Westside Lost to
 
Ryan Greene (Oakleaf) 5-8
 
3 39kg Luke O’Shea (Rylane) Beat Nathan Fleet (Crumlin) 7-5
 
4 39kg James McGivern (St Georges)
 
Beat Bernard Ward (Ballyhaunis) 9-4
 

 

 

 

 

 
SEMI FINALS
 

 
5 29kg Scott O’Connor (Ryston) Lost to
 
Conor Jordan (St Aidans) W/O
 
6 31kg Terence Lawrence (Ballina) Lost to Jordan Hutch (Corinthians) 2-3
 
7 31kg Kieran Lally (Ardnaree) Beat Patrick McInerney (St Michaels Athy) 7-4
 
8 33kg Thomas McCarthy (Mayfield) Beat John Stokes (Mulhuddart) 4-1
 
9 33kg Michael Sweeney (Innisfree) Lost to
 
Frankie Cleary (Olympic) 1-9
 
10 36kg Jamie Conroy (Ballina)
 
Beat Francis Stokes (Oakleaf) 4-3
 
11 36kg Christopher O'Brien (Olympic)
 
Lost to
 
Willie O'Donoghue (St Michaels A) 1-3
 
12 42kg Alan White (St Brigids Newry) Lost to
 
Martin Stokes (Mulhuddart) 2-8
 
13 42kg Eugene McKeever (St Malachys) Beat
 
Michael Nevin (Portlaoise) 6-5
 
14 44kg Kieran Molloy (Oughterard) Beat Callum McConville (Dealgan) W/O
 
15 44kg James Cleary (Olympic) Beat Matthew Shevlin (Golden Gloves) RTD 3

 

 

NATIONAL JUNIOR CADET CHAMPIONSHIPS 2011

National Stadium, Dublin

Friday 13th May @6.30pm

QUARTER FINALS
6 39kg Nathan Fleet (Crumlin) Beat Stephen McKenna (Smithboro) 8-7
 
7 39kg James McGivern (St Georges A) Beat Niall McAlinden (Holy Family GG) 14-2
 
8 39kg Bernard Ward (Ballyhaunis) Beat Hugh Nevin (Holy Family Drogheda) 7-6
 
1 33kg Frankie Cleary (Olympic) Beat Calvin Turner (Ryston) 6-4
 
2 36kg Jamie Conroy (Ballina) V W/O
3 36kg Ryan O’Donoghue (Golden Gloves) Lost to
 
Francis Stokes (Oakleaf) 4-6
 
4 36kg Noel Commins (Crumlin) Lost to
 
Christopher O’Brien (Olympic) 3-7
 
5 36kg Martin Stokes (Mulhuddart) Lost to
 
Willie O’Donoghue (St Michaels Athy)4-8
9 44kg Matthew Shevlin (Golden Gloves) Beat Eric Hyland (Docklands) RSC 3
 
10 48kg John Joyce (Moate) Beat Conor Burns (Holy Trinity ) 6-3
 
11 48kg Alex Gahan (Watergrasshill) Beat Brett McGinty (Oakleaf) 10-9
 
12 48kg Terrence O’Reilly (Neilstown) Lost to
 
Martin McDonagh (3 Bridges) 3-12
 
13 50kg Noel Ward (Brosna) Lost to
 
Mark Evans (Whitechurch) 5-7
 
14 50kg Christopher O’Reilly (Bracken) Beat Francis McDonagh (St Annes) 6-3
 
15 50kg Conor Martin (Banbridge) Lost to
 
James Keenan (Glen) 5-8
 
16 52kg Adam Curley (St Colmans) Lost to
 
Colm Quinn (Castlebar) 5-7
 
17 52kg Kevin Kehoe (Marble City) Beat Niall O’Sullivan (Ballyduff) 10-1
 
18 52kg Bernard McDonagh (St Marys) Beat Stephen Myers (Ryston) 7-5
 
19 52kg Danny Keating (Watergrasshill) Lost to
 
Tiernan Bradley (Sacred Heart Omagh) 5-6
 
20 54kg Jonathan Mongan (Cavan) Beat Simon Stokes (Loughglynn) 5-3
 
21 54kg Craig Bonney (Trinity Boys) Beat Brandon Wall (Monkstown) RSC2
 
22 39kg Jacqui Lynch (Golden Gloves) Beat Niamh Carty (Ryston) 12-1
 
23 46kg Grainne Gavin (Castlebar) Beat Hannah Quirke (St Brigids Kildare)8-8 42/39
 
24 48kg Ciara Ginty (Geesala) Beat Shauna Kearney (Bunclody) 7-2
 
25 48kg Niamh McCole (Dungloe) Beat Jamie Butler (Ballinrobe) 12-3
 
26 57kg Amy Broadhurst (Dealgan) Beat Rachel Kearnes (Ardagh /Cross) 15-9
 
27 60kg Siadhbh Greene (Ballinacarrow) Beat Robin Byrne (Mulhuddart) 18-5

 

 

return to 10/11 calendar