return to 10/11 calendar

 

 

National Elite Finals Night

Friday 25th February 2011

 

        Weight Red Corner Club Result Blue Corner Club Margin
1 52kg Michael Conlan St John Bosco Beat   Christopher Phelan Ryston 11-7
2 49kg Evan Metcalfe Crumlin Lost to Paddy Barnes Holy Family GG 1-9
3 69kg Karl Brabazon St Saviours OBA Lost to Adam Nolan Bray 4-13
4 75kg Patricia Roddy Bray Lost to Sinead Kavanagh Drimnagh 4-13
5 60kg Katie Taylor Bray WO      
6 81kg Kenneth Egan Neilstown Lost to Joe Ward Moate 6-11
7 75kg Darren O Neill Paulstown Beat Jason Quigley Finn Valley 7-4
8 91kg Con Sheehan Clonmel Beat Patrick Corcoran Olympic 9-3
9 60kg Michael McDonagh St Marys Dublin Beat David Oliver Joyce St Michaels Athy DISQ3
10 56kg John Joe Nevin Cavan Beat Tyrone McCullagh Holy Family GG 5-2
11 64kg Ross Hickey Grangecon/Army Beat Philip Sutcliffe Crumlin 14-4
12 91+kg Cathal McMonagle Holy Trinity Beat Kenneth Okungbowa Athlone 12-5
               

 

 

 

National Elite Championships 2011

Saturday 19th February @ 7pm

Semi Finals

             Red Corner                                                                Blue Corner

1.   48kg  Lynne McEnery (St Pauls Waterford)   Beat   Meave Clarke (Ballinacarrow) 14-1

2.   51kg Katie Rowland (Geesala)   Beat   Ceire Smith (Cavan) 11-7

3.   52kg Chris Phelan (Ryston) `      Beat     Declan Geraghty (Corinthians) 8-4

4.   56kg Tyrone McCullough (Holy Family GG)  Beat  Shane Cox (Gorey) 8-2

5.   57kg Micheala Walsh ( Holy Family)   Beat   Dervla Duffy (Ryston) 12-10

6.   60kg Ciaran Bates (St Marys Dublin)     lost to    David Oliver Joyce (St Michaels Athy) RTD 2

7.    64kg Alana Murphy (Eastside)    Lost to    Kelly Harrington (Corinthians) 3-5

8.   64kg Philip Sutcliffe (Crumlin)      Beat    Anthony Upton (Holy Family) RSC 1

9.    69kg Louise Traynor (Bray)     Beat    Jessie Lyons (St Francis) 6-5

10.   69kg Adam Nolan (Bray)      Beat    Jamie Dowling (Paulstown) 6-1

11.   75kg Chris Blaney (Navan)     Lost to     Jason Quigley (Finn Valley) 4-11

12.   81kg Davey Joe Joyce (St Michaels Athy)   Lost to  Joe Ward (Moate) 2-8

13.  82kg Lauragh O Neill (Paulstown)     Lost to  Leanne McAree Murphy (Carrickmacross) 4-7

14.   91kg John Sweeney (Dungloe)     Lost to    Patrick Corcoran (Olympic) 8-10

15.   91+ Kenneth Okungbowa (Athlone)    Beat   Thomas Sheehan (St Michaels Athy) RSC 2

 

 

 

 

 

National Elite Championships 2011

Friday 18th February @ 7pm

Semi Finals

             Red Corner                                                                Blue Corner

1.  Q/F  81kg David Joe Joyce (St Michaels Athy)   Beat  Sean Allen (Arklow) 6-5

2.   52kg Gary Molloy (Moate)    Lost to   Michael Conlon (St John Bosco) 5-10

3.   56kg John Joe Nevin (Cavan)    Beat    Derek Thorpe (St Aidan) 9-0

4.   60kg Eric Donovan (St Michaels Athy) Lost to  Michael McDonagh (St Marys Dublin) 1-1 c/b 2-3

5.   64kg James McDonagh (Dockers)  Lost to    Ross Hickey (Grangecon) 5-10

6.  69kg John Joe Joyce (St Michaels Athy)   Lost to    Karl Brabazon (St Saviours OBA) 6-7

7.  75kg Darren O Neill (Paulstown)    Beat  Conrad Cummings (Holy Trinity) 4-3

8.  81kg Kenneth Egan (Neilstown)  Beat   Thomas Roohan (Ballinacarrow) RTD 2

9.  91kg Con Sheehan (Clonmel)     Beat   Steven Ward (Monkstown Antrim) 13-0

10. 91+ Cathal McMonagle (Holy Trinity)   Beat   Chris Devaney (Ballinacarrow) 13-1

Female

11. 51kg  Debbie Rogers (Bray)     Lost to     Katie Rowland (Geesala) 1-11

12.  51kg Rebecca Dillon (Crumlin)   Lost to Ceire Smith (Cavan) RSC 1

13.   57kg Stephanie Quaile (Drimnagh)  Lost to  Michaela Walsh (Holy Family) 1-7

14.   57kg Emma Agnew (Dealgan)   Lost to   Dervla Duffy (Ryston) 1-10

15.   64kg Alannah Murphy (Eastside)   Beat  Sarah Close (Abbey) 7-7 c/b 16-14

16.   64kg Sabina Mason (Bray)       Lost to   Kelly Harrington (Corinthians) 0-10

17.   69kg Laoise Traynor (Bray)      Beat    Caroline Connolly (Raphoe) 5-2

18.   69kg Nicole Hamill (Gleann)      Lost to   Jessie Lyons (St Francis) RTD 4

 

 

 

National Elite Championships 2011

Saturday 12th February @ 6pm

Quarter Finals

          Red Corner                                                         Blue Corner

1.   75kg Darren O Neill (Paulstown)       Beat   Conor Coyle (St Josephs Derry) RSC 2

2.   75kg Conrad Cummings (Holy Trinity)   Beat   Rory O Donoghue (Watergrasshill) 16-1

3.   75kg Chris Blaney (Navan)      Beat    Andrew Jennings (St Catherines ) 13-1

4.   75kg Luke Keeler (Crumlin)     Lost to     Jason Quigley (Finn Valley) 2-9

5.   81kg Thomas Roohan (Ballinacarrow)    Beat  Brian Fitzpatrick (Ballina) 4-2

6.   81kg David Joe Joyce (St Michaels Athy)         V       Sean Allen (Arklow) Boxing Friday 18th Feb

7.   91kg Con Sheehan (Clonmel)       Beat     Tommy McCarthy (Oliver Plunkett) 5-0

8.   91kg Jimmy Sweeney (Drimnagh)   Lost to  Stephen Ward (Monkstown Ant) 2-3

9.   91kg John Sweeney (Dungloe)      Beat     Willie Bryne (Drimnagh) 5-0

10. 91kg Niall Kennedy (Gorey)       Lost to  Patrick Corcoran (Olympic) 0-5

11. 91+ Chris Devaney (Ballinacarrow)  Beat  Daniel Nevin (Portlaoise) 5-0

12. 91+ Kenneth Okungbowa (Athlone)  Beat  Gareth Smith (Crumlin) 3-2

13. 91+ Sean Turner (Drimnagh)    Lost to Tommy Sheehan (St Michaels Athy) 1-4

 

 

 

National Elite Championships 2011

Saturday 12th February @ 11.30am

Quarter Finals

          Red Corner                                                         Blue Corner

1.   52kg Ryan Burnett (Holy Family GG)     Lost to  Michael Conlan (St John Bosco) 3-4

2.   52kg Myles Casey (O.L.O.L)   Lost to   Chris Phelan (Ryston) 0-13

3.   52kg John Joe Nevin (Cavan)     Beat     George Bates (St Marys Dub) 9-5

4.   56kg Derek Thorpe (St Aidans)     Beat   Ryan Lindberg (Immaculata) 5-2

5.   56kg Tyrone McCullough (Holy Family GG)    Beat   Sean Kilroy (Holy Family Drog) 1-0

6.   56kg Shane Cox (Gorey)      Beat    Sean McComb (Holy Trinity) 4-2

Female

7.   57kg Amanda loughlin (Bray)    Lost to    Stephanie Quaile (Drimnagh) W/O

8.   57kg Ciara Noonan (Fermoy)        Lost to    Michaela Walsh (Holy Family GG) 0-4

9.   57kg Emma Agnew (Dealgan)       Beat    Angela Crawford (Raphoe) RSC 4

10. 57kg Dervla Duffy (Ryston)   Beat    Tara Keane (St Annes Westport) RSC 3

11. 60kg Eric Donovan (St Michaels Athy)   Beat  James Fryers (Immaculata) 3-0

12. 60kg Michael McDonagh (St Marys Dublin)  Beat    Mark O Hara (Holy Trinity) 6-1

13. 60kg Ciaran Bates (St Marys Dublin)     Beat   Michael Myers (Ryston) 6-1

14. 60kg Jason Conroy (Crumlin)   Lost to   David Oliver Joyce (St Michaels Athy) 0-6

Female

15. 64kg Eirann Nugent (Immaculata)     Lost to Kelly Harrington (Corinthians) 2-6

16. 64kg Ray Moylette (St Annes)      Lost to   James McDonagh (Dockers) 3-5

17. 64kg Ross Hickey (Grangecon)    Beat   Niall Murray (Gorey) 4-1

18. 64kg Philip Sutcliffe (Crumlin)      Beat   Stephen Coughlin (Bray) RTD 3

19. 64kg Tyrone McKenna (Oliver Plunkett)    Lost to   Anthony Upton (Holy Family) 2-3

20. 69kg John Joe Joyce  (St Michaels Athy)   Beat  Shane Murtagh (Crumlin) 4-4 c/b 11-11, 4-1

21. 69kg Danny Quinn (Glasnevin)   Lost to   Karl Brabazon (St Saviours OBA) 2-5

22. 69kg Adam Nolan (Bray)    Beat  Craig McCarthy (St Pauls Waterford) 8-1

23. 69kg John Dowling (Paulstown)    Beat   Roy Sheehan (St Michaels Athy)  2-1        

 

 

 

National Elite Championships 2011

Friday 11th February @ 7pm

Prelims

           Red Corner                                                         Blue Corner

1.   56kg Danny Coughlan (St Annes)  Lost to  Sean McComb (Holy Trinity) 1-4

2.   60kg Gavin Keating (St Saviours OBA)   Lost to   Michael Myers (Ryston) 5-6

3.   60kg Paul Raymond (Bray)      Lost to    Jason Conroy (Crumlin) RSCH 3

4.   64kg Stephen Carroll (Crumlin)     Lost to  Ross Hickey (Grangecon) 3-5

5.   64kg Barry Gillespie (Twintowns)    Lost to   Niall Murray (Gorey) 0-8

6.   64kg Jake Hanney (Corinthians)      Lost to     Stephen Coughlin (Bray) 2-13

7.   64kg Tommy Dywer (St Aidans)    Lost to  Tyrone McKenna (Oliver Plunkett) 0-3

8.   64kg Eamon Touhy (St Carthages)   Lost to  Anthony Upton (Holy Family GG) 1-5

Q/F Female

69kg Joanne Barkly (Holy Family GG)    Lost to  Jessie Lyons (St Francis) RSC 3
 

9.   69kg Shane Murtagh (Crumlin)    Beat  Jonathan Dowling (Paulstown) 3-0

10. 69kg Patrick Gallagher (Gleann)     Lost to  Daniel Quinn (Glasnevin) 1-6

11. 69kg Karl Brabazon (St Saviours OBA)   Beat      Graham Hogan (Crumlin) 3-1

12. 69kg Fergal Redmond (Arklow)     Lost to   Adam Nolan (Bray) 0-3

13. 69kg Willie McLoughlin (Illies GG)   Lost tot    Craig McCarthy (St Pauls Waterford) 1-1 c/b 2-3

14. 69kg John Murray (Gorey)      Lost to   Jamie Dowling (Paulstown) 2-8

15. 91Kg:  Patrick O Shea (Sunnyside)     Lost to     Patrick Corcoran (Olympic) 2-14

 

 

return to 10/11 calendar