return to 10/11 calendar

 

 

National Under 21's Friday 15th October 2010 @ 7pm
Friday, October 15, 2010 at 7:15PM
Maggie Muir (IABA Web Administrator)
1.   57kg John Joe Nevin (Ryston)  Beat  Jamie long (Sunnyside) 6-5

2.   57kg Michael Stevens (Drimnagh) Beat  Sean McComb (Holy Trinity) 3-0

3.   57kg Jonathan Carroll (St Seachnalls)  Beat  Christy O Donnell (O.L.O.L.St Saviours) 9-2

4.   57kg George Bates (St Marys Dublin) Beat Glen Holmes (Corinthians) 13-3

5.   60kg Paddy linehan (Golden Cobra) Lost to  Sean Walsh (Neilstown) 3-9

6.   60kg Enda Kennedy (Toome) Beat  Gerard Matthews (St Pauls Antrim) 3-3 c/b 9-5

7.   60kg James Fryers (Immaculata) Beat Evengy Mischenko (Moate) 8-0

8.   60kg Sean Magee (Ligoniel) Beat  Anthony Hartley (Saviours Crystal) RSC 3

9.   64kg David Nevin (Holy Family Drogheda) Lost to  Jimmy Kennedy (Toome) 3-9

10. 64kg Stephen Kilroy (HolyFamily Drogheda) Beat  Kevin Loonan (St Carthages) 13-0

11. 64kg Martin Wall (Crumlin) Lost to  Ethan Audley (Holy Trinity) 1-1 c/b 2-2, 4-1

12. 64kg David Murphy (Fr Hogans) Beat  David lewis (Tullamore) RSC 4

13. 64kg Martin Doran (Drimnagh) Beat  Niall McFeely (St Canices) 6-4

14. 64kg Kieran Forde (Monivea) Beat  Rohan Date (Saviours Crystal) 7-5

15. 64kg Tyrone McKenna (Oliver Plunkett) Beat  Adam Cullen (Cavan) 10-5

16. 75kg Andrew Donnellan (St Pauls Nenagh) Lost to Harry Thornton (Dealgan) RSC 2

17. 75kg Conrad Cummings (Holy Trinity) Beat  Paul McDonnell (Neilstown) 8-2

18. 75kg Kyle Roche (St Michaels Newross) Lost to Chris Blaney (Navan) 1-6

 

National Under 21's Saturday 16th October 2010 Quarter Finals @ 2pm
Saturday, October 16, 2010 at 2:00PM
Maggie Muir (IABA Web Administrator)  

19.  57kg J D Meli (Immaculata) Beat  Barry Breen (St Aidans) RSC 3

20.  57kg Darren Quigley (Oakleaf) Lost to  Paul Quinn (Mourne All Blacks) 3-4

21.  57kg John Joe Nevin (Ryston) Lost to  Michael Stevens (Drimnagh) RSC 3

22.  57kg Jonathan Carroll (St Seachnalls) Beat  George Bates (St Marys Dublin) 4-3

23.  60kg Paul Hyland (Immaculata) Beat  Declan Quinn (St Colmans) 9-4

24.  60kg Nigel Kwenda (Blessington)  Lost to  Tony Sadik (St Annes) 3-6

25.  60kg Sean Walsh (Neilstown)  lost to   Enda Kennedy (Toome) 4-11

26.  60kg James Fryers (Immaculata)  Beat   Sean Magee (Ligoniel) 10-0

27.  64kg Micheal O Reilly (Portloaise)  Beat  Jimmy Kennedy (Toome) 7-1

28.  64kg Stephen Kilroy (Holy Family) Lost to  Martin Wall (Crumlin) 2-4

29.  64kg David Murphy (Fr Hogans) Lost to  Martin Doran (Drimnagh) 2-7

30.  64kg Kieran Forde (Monivea)  Beat  Tyrone McKenna (Oliver Plunkett) 4-3

 

 

National Under 21's Quarter Finals Saturday 16th October 2010 @ 7pm

Saturday, October 16, 2010 at 7:00PM
Maggie Muir (IABA Web Administrator)  

31. 67kg Stephen Carroll (Crumlin)  Beat   Darragh Mullen (St Canices) 8-2

32. 67kg Christy Joyce (St Michaels Athy) Beat  Sean Duffy (Keady)10-4

33. 67kg Oisin Fahy (Tobar Pheadair) Beat  Daniel Blaney (Navan) RSC 3

34. 71kg Sean O Flaharty (Connemara) Lost to Emmett Brennan (St Saviours OBA) 2-7

35. 71kg Patrick J Ward (Olympic) Beat  J P Delaney (Immaculata) 3-2

36. 71kg Luke Cominskey (St Marys Dublin) Beat  Eamon Tighe (Ballinacarrow) 6-4

37. 75kg Dessie Fahy (Clonmel) Beat  David McDonnell (Crumlin) 7-0

38. 75kg Alfredo Meli (Immaculata) Beat  Conor Coyle (St Josephs Derry) 3-3 c/b 7-6

39. 75kg Rory O Donoghue (Watergrasshill) Beat  Harry Thornton (Dealgan) 12-0

40. 75kg Conrad Cummings (Holy Trinity)  Lost to  Chris Blaney (Navan) 4-5

41. 81kg leonard Vance (Kilmallock) Lost to  Christy Joyce (St Michaels Athy) RSC 1

42. 81kg Patrick Stokes (Convoy) Beat  Moctar Bagah (Deansrath) 6-2

43. 85kg Gerard McDonagh (St Annes) Lost to  M J McDonagh (Darndale) 1-3

44. 85kg Charlie Cawley (Convoy) Lost to  David Joe Joyce (St Michaels Athy) RSC 4

 

 

National Under 21's Semi Finals Friday 22nd October 2010 @ 6.30pm
Friday, October 22, 2010 at 12:41PM
Maggie Muir (IABA Web Administrator)
45. 48kg Blaine Dobbins (St Josephs Derry) Lost to  Evan Metcalfe (Crumlin) 4-5

67. 51kg Ciere Smith (Cavan) Beat  Jade Corcoran (Crumlin) 9-3

46. 51kg Myles Casey (O.L.O.L St Saviours) Beat Gavin McComb (Immaculata) 8-4

47. 51kg Declan Milligan (St Pauls Antrim) Beat  Shane Roche (Corinthians) 5-1

48. 54kg Barry Walsh (St Colmans)  Lost to  Sean O Neill (St Saviours OBA) 1-3

49. 54kg Chris Phelan (Ryston) Beat  Dean McComb (Immaculata) 8-1

50. 57kg J D Meli (Immaculata)  Beat  Paul Quinn (Mourne All Blacks) 2-1

51. 57kg Michael Stephens (Drimnagh)  Beat  Jonathan Carroll (St Seachnalls) 5-0

52. 60kg Paul Hyland (Immaculata)  Beat  Tony Sadik (St Annes) RSC 2

53. 60kg Enda Kennedy (Toome)  Lost to  James Fryers (Immaculata)  1-7

54. 64kg Michael O Reilly (Portloaise) Beat  Martin Wall (Crumlin) 10-1

55. 64kg Martin Doran (Drimnagh) lost to Kieran Forde (Monivea) 0-5

56. 67kg Brendan Peake (Ballyhaunis) lost to  Stephen Carroll (Crumlin) RSC 4

57. 67kg Christy Joyce (St Michaels Athy) Beat  Oisin Fahy (Tobar Pheadair) 5-0

58. 71kg Conor Tighe (Ballinacarrow) Lost to  Emmet Brennan (St Saviours) 0-7

59. 71kg Patrick J Ward (Olympic)  Beat   Luke Cominskey (St Marys Dublin) 5-1

60. 75kg Dessie Fahy (Clonmel)  Lost to  Alfredo Meli (Immaculata) 0-7

61. 75kg Rory O Donoghue (Watergrasshill) Beat  Chris Blaney (Navan) 3-2

62. 81kg John Tighe (Ballinacarrow) Beat   Thomas O Neill (Gorey) 9-1

63. 81kg Christy Joyce (St Michaels Athy) Beat  Patrick Stokes (Convoy) 12-3

64. 85kg Leon Dunne (Tullamore) Lost to  Paddy McDonnell (Crumlin) 3-7

65. 85kg Michael J McDonagh (Darndale) Lost to  David Joe Joyce (St Michaels Athy) 0-4

66. 91kg Sean McGlinchey (St Marys Derry) Lost to  Patrick Joseph Ward (St Pats Galway) 3-9

 

 

National Under 21's Finals Saturday 23rd October 2010 @ 7.30pm

Friday, October 22, 2010 at 11:25PM
Maggie Muir (IABA Web Administrator)
FEM 48kg Claudia Enright (Killmallock) W/O

68. 48kg Hugh Myers (Ryston) Lost to  Evan Metcalfe (Crumlin)  5-6

FEM 51kg Katie Rowland (Geesala) Beat  Jade Corcoran (Crumlin) 8-1

69. 51kg Myles Casey (O.L.O.L) Lost to  Declan Milligan (St Pauls Belfast) 0-4

FEM 54kg Sarah Jane McLoughlin (Ligoniel) W/O

70. 54kg Sean O Neill (St Saviours OBA) Lost to  Chris Phelan (Ryston) W/O

FEM 57kg Ciara Noonan (Fermoy) Beat  Maria Faney (Ballinacarrow) 2-0

71. 57kg John Meli (Immaculata) Lost to  Michael Stephens (Drimnagh) 0-6

FEM 60kg Emma Agnew (Dealgan) Beat  Ciara Doyle (Gorey) 7-5

72. 60kg Paul Hyland (Immaculata)  Lost to  James Fryers (Immaculata) 1-1 C/B 2-2, 0-5

73. 64kg Michael O Reilly (Portlaoise)  Lost to  Kieran Forde (Monivea) 1-3

74. 67kg Stephen Carroll (Crumlin) Beat  Christy Joyce (St Michaels Athy) 7-1

FEM 69kg Nicola Hamill (Gleann) W/O

75. 71kg Emmet Brennan (St Saviours OBA) Lost to  Patrick J Ward (Olympic) 0-2

76. 75kg Alfredo Meli (Immaculata)  Beat  Rory O Donoghue (Watergrasshill) 4-1

77. 81kg John Tighe (Ballinacarrow)  Lost to  Christy Joyce (St Michaels Athy) 1-5

78. 85kg Paddy McDonnell (Crumlin) Lost to  Davey J Joyce (St Michaels Athy) RTD 4

79. 91kg Kieran O Griofa (Connemara) Beat  Patrick J Ward (St Pats Galway) 5-2

80. 91+ Kenneth Okunbowa (Athlone) Beat  Michael Ward (Athenry) RSC 2

 

 

 

return to 10/11 calendar