return to 10/11 calendar

 

 

**********  ELITE  BOX OFF FINALS  **********

 

1  60kg     Michael McDonagh (St Marys Dub)    Beat        David Oliver Joyce (St Michaels Athy) 10-9

 

2  69kg    Willie McLoughlin (Illies GG)                Beat        John Joe Joyce (St Michaels Athy) 9-8

 

 

**********   SENIOR CADETS BOX OFF  **********

 

3  75kg    David Kennedy (Gorey)                          Beat        Richie McDonagh (Darndale) 7-7 36-35

 

 

 

National Youth Championship Finals 2011

National Stadium

Saturday 28th May 2011 @ 11.am

 

4

48kg

Oliwia Samsanow (Cavan)

W/O

 

 

5

49kg

Hugh Myers (Ryston)

Beat

Joe Sweeney (Rathkeale) 

8-8 46-38

6

51kg

Daria Lach (Cavan)

Beat

Katie Rowland (Geesala)  

W/O

7

69kg

Christy Joyce (St Michaels Athy)

Lost to

 Michael OReilly (Portlaoise)  

7-15

8

52kg

Dean Walsh (St Ibars/Josephs)

Lost to

Joe Fitzpatrick (Immaculata)  

6-8

9

54kg

Rosemary Doherty (Carndonagh)

Beat

Maggie Doherty (Carrigart)  

11-9

10

56kg

Stephen Mulholland (St Malachys)

Lost ot

George Bates (St Marys Dublin)  

8-12

11

57kg

Michaela Walsh (Holy Family GG)

W/O

 

 

12

60kg

Michelle Lynch (Golden Gloves)

Beat

Shauna O'Keefe (Clonmel)  

12-10

13

60kg

Enda Kennedy (Toome)

Lost to

Keane McMahon (Docklands) 

8-13

14

64kg

Thomas Waites(Toome)

Lost to

Kieran Forde (Monivea) 

5-11

15

69kg

Shauna Flynn (Inniskeen)

Lost to

Claire Grace (Callan)

RSC1

16

75kg

Shauna O'Donovan (Jack Doyles)

Lost to

Lisa Ward (St Marys Daingean)

RSC1

17

75kg

Eddie Byrne (Wexford CBS)

Beat

Stephen Broadhurst (Dealgan)

15-11

18

81kg

Bernie O’Reilly (Portlaoise)

Beat

Patrick McDonagh (Dealgan)

RSC1

19

91kg

Jack Morrissey (Sacre Coeur)

Beat

Daniel O'Brien (St Lukes)

20-16

20

91+kg

Edward Ward (Letterkenny)

Beat

Thomas Conroy (Ballyhaunis)

?

 

 

 

 

 

NATIONAL YOUTH CHAMPIONSHIPS 2011

Semi Finals

Friday 27th May 2011 @ 5pm

         
1 49kg Hugh Myers (Ryston) Beat Thomas Waites (Cairn Lodge) 17-7
2 49kg Joe Sweeney (Rathkeale) Beat Michael Nevin (Portlaoise) 10-5
3 51kg Michaela Jannick (Cavan) Lost to Katie Rowland (Geesala) W/O
 4 52kg Patrick Nevin (Cavan) Lost to Dean Walsh (St Ibars/Josephs) 7-8
 5 52kg Myles Casey (OLOL) Lost to Joe Fitzpatick (Immaculata) 6-11
         
6 60kg Michael McDonagh (St Marys) Beat Eric Donovan (St Michaels) 7-7 38-36
7 60kg Ciaran Bates (St Marys) Lost to David Oliver Joyce (St Michaels Athy) 10-16
8 69kg Paddy Gallagher (Kronk) Lost to Willie McLoughlin (Illies GG) 4-13
9 69kg John Joe Joyce (St Michaels) Beat Craig McCarthy (St Pauls) 16-4
         
10 54kg Rosemary Doherty (Carndonagh) Beat Aisling Greene (Spartan) 16-9
11 54kg Rebecca Cawley (Ardnaree) Lost to Maggie Doherty (Carrigart) 10-10 58-65
12 56kg Stephen Mulholland (St Malachys) Beat Ryan Peake (Ballyhaunis) 9-8
13 56kg Daniel Fullerton (Keady) Lost to George Bates (St Marys Dub) 6-8
14 60kg Enda Kennedy (Toome) Beat Peter Keenan (Loughmahon) 9-8
15 60kg Keane McMahon (Docklands) Beat Barry O'Hara (Immaculata) 6-1
16 64kg Thomas Waites (Toome) Beat Jason Grace (Slievenamon) 8-2
17 64kg Eamon Magee (Immaculata) Lost to Kieran Forde (Monivea) 7-8
18 69kg Emma McCarron (Carrigart) Lost to Clare Grace (Callan) RSC2
19 69kg Christy Joyce (St Michaels Athy) Beat Conor Doherty (Holy Trinity) 11-5
20 69kg Robert Carty (Ryston) Lost to Michael O'Reilly (Portlaoise)RSC1
21 75kg Eddie Byrne (Wexford CBS) Beat Chris Mullally (Ryston) 8-8 51-40
22 75kg Hugh Joyce (St Michaels Athy) Lost to Stephen Broadhurst (Dealgan) 6-11
23 81kg Bernie O'Reilly (Portlaoise) Beat Gary Sweeney (All Stars) 9-6
24 81kg Patrick McDonagh (Dealgan) Beat James Corocoran (Dunboyne) RSC1
25 91kg Jack Morrissey (Sacre Coeur) Beat David Timlin (Geesala) RSC1
26 91kg Daniel O'Brien (St Lukes) Beat Donard McNally (Holy Trinity) RSC
27 91+kg Edward Ward (Letterkenny) Beat Damien Sullivan (Holy Trinity) 8-4
28 91+kg Charlie Ward (Gurteen) V Thomas Conroy (Ballyhaunis)

 

 

 

 

 

 

 

 

National Youth Championships 2011
National Stadium  
Quarter Finals Saturday 21st May 2011 @ 11am  
Quarter Finals  
    Red Corner   Blue Corner    

1

52kg

Ian Fleming (Crumlin)

Lost to

Patrick Nevin (Cavan)  6-14

 

 

2

52kg

Gary McKenna (Smithboro)

Lost to

Dean Walsh (St Ibars/St Josephs) 6-10

 

 

3

52kg

Myles Casey (OLOL)

Beat

Noel Kehoe (Marble City) RSC3

 

 

4

52kg

Gavin McComb (Immaculata)

Lost to

Joe Fitzpatrick (Immaculata) 5-12

 

 

4a

39kg

Oliver McCarthy (Brian Dillons)

Lost to

James McGivern (St Georges) 2-3

 

 

5

56kg

Paddy Joyce (Ryston)

Lost to

Stephen Mulholland (St Malachys) 11-12

 

 

6

56kg

DJ Murphy (Paulstown)

Lost to

Ryan Peake (Ballyhaunis) 8-15

 

 

7

56kg

Daniel Fullerton (Keady)

Beat

James Tennyson (St Pauls Antrim) 13-4

 

 

8

56kg

George Bates (St Marys Dublin)

Beat

Orin McDermott (Finn Valley) W/O

 

 

9

60kg

Enda Kennedy (Toome)

Beat

James Shelly (Clonmel) 14-6

 

 

10

60kg

Patrick Cawley (Baldoyle)

Lost to

Peter John Keenan (Loughmahon) 6-12

 

 

11

60kg

Dean Dunne (Deansrath)

Lost to

Keane McMahon (Dublin Docklands) 5-11

 

12

60kg

Barry O'Hara

Beat

Stephen Myers (St Michaels Athy) RTD3

13

69kg

Christy Joyce (St Michaels Athy)

Beat

Martin Carroll (Deansrath) 16-9

14

69kg

Martin Hackett (Belfast Kronk)

Lost to

Conor Doherty (Holy Trinity) RSC1

15

69kg

Ryan Dervan (Loughrea)

Lost to

Robert Carthy (Ryston) 8-9

16

69kg

MichaelO’Reilly (Portlaoise)

Beat

Martin Wall (Crumlin) RSC2

17

75kg

Bernie McDonagh (Olympic)

Lost to

Eddie Byrne (Wexford) 4-16

18

75kg

Dean Donovan (St Lukes)

Lost to

Chris Mullally (Ryston)4-23

19

75kg

Daniel O'Neill (Paulstown)

Lost to

Hugh Joyce (St Michaels Athy) 10-14

20

75kg

David Carey (Edenderry)

Lost to

Stephen Broadhurst (Dealgan) 3-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

National Youth Championships 2011

Friday 20th May @ 6PM
 

PRELIMS

 

1 52kg Lee Boyd (Convoy) Lost to Noel Kehoe (Marble City) 7-9
2 52kg Paddy Nevin (Ryston) Lost to Gavin McCombe (Immaculata) 5-10
3 52kg Joel Scullion (Ballymena) Lost to Joseph Fitzpatrick (Immaculata) 4-12
4 56kg Daniel Fullerton (Keady) Beat Derek Potter (Cairn Lodge) 15-3
5 56kg  James Tennyson (St Pauls Antrim) Beat Ian Byrne (Neilstown) 16-10
6 56kg George Bates (St Marys Dub) Beat Sean Flynn (Smithboro) 18-4
7 56kg  Chris Nevin (Holy Family Dro) Lost to Orin McDermott (Finn Valley) DISQ3
8 60kg David Roche (Riverstown) Lost to Stephen Myers (St Michaels Athy) 11-15
9 69kg Johnny Harty (Rathkeale) Lost to Michael O'Reilly (Portlaoise) 9-23
10 69kg Darragh Finn (Claremorris) Lost to Martin Wall (Crumlin) RSC2
11 75kg Patrick Ward (Gurteen) Lost to Stephen Broadhurst (Dealgan) 5-8

 

 

 

 

 
 

QUARTER FINALS

 
12 49kg Ciaran Kenny (Monkstown D) Lost to Hugh Myers (Ryston) 4-5
13 49kg Jonathan McCabe (Holy Family Dro) Lost to Thomas Waite (Cairn Lodge) 4-11
14 49kg James Higgins (St Davids Naas) Lost to Joe Sweeney (Rathkeale) 9-11
15 49kg Michael Nevin (Portlaoise) Beat Stephen Tracey (Ryston) 14-7
16 54kg Grainne Garvey (Dealgan) Lost to Maggie Doherty (Carrigart) 14-18
17 64kg Mark Beresford (Thurles) Lost to Eamonn McGee (Immaculata) 4-15
18 64kg Bernaldo Marime (Clonoe) Lost to Ciaran Forde (Monivea) 2-12
19 81kg James Corcoran (Dunboyne) Beat Jason McKenna (Deansrath) 16-5
20 91kg Michael Ward (Athenry) Lost to Daniel O'Brien (St Lukes) RSC2
21 91kg Nathan Cahill (Paulstown) Lost to Donard McNally (Holy Trinity) RSC

 

 

 

 

 

return to 10/11 calendar