return to 11/12 calendar

 

2011 National Intermediate Finals

December 9th National Stadium Dublin

 

48Kg: Emma  Duffy (Crumlin) W/O

50Kg: Claudia Enright (Kilmallock) W/O

48Kg: Thomas Waite (Cairn Lodge) beat Jonathan McCabe (Holy Family Drogheda) 12-5

52Kg: Michaela Jannick (Cavan) W/O

51Kg; Hughie Myres (Ryston) beat Jamie Higgins (St Davids) 13-7

54Kg: Michelle  Chambers (Castlebar) beat Rosemary Doherty (Cardnonagh) 15-14

54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Gary McKenna (Smithboro) 16-9

57Kg: Michelle Lynch (Golden Gloves) beat Shauna O'Keefe (Clonmel)  13-8

57Kg: George Bates (St  Marys) beat Chris Nevin (Holy Family Drogheda) 17-12

60Kg: Carla Wright (Gleann)  beat  Sabina Mason (Bray) 15-8

60Kg: Barry O'Hara (Immaculata)  beat Jason Conroy (Crumlin) 22-22 c/b 109-102

63Kg: Moira McElligot (Rathkeale) beat Carla McNaul (Castlereagh) 20-13

64Kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Coughlan (Bray) 14-13

66Kg: Nicole Hamill (Gleann) beat Deborah O'Reilly (St Pats) 15-14

67Kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat Mark Fitzpatrick (Riverstown) 18-11

70Kg: Clare Grace (Callan) beat Lisa Brown (Eagle) 16-5

71Kg: Christy Joyce  (St Michaels Athy) beat Emmet Brennan (Corinthians) 11-10

75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Bernard Roe (Dublin Docklands) 18-9

80Kg: Avril Fox (Rathkeale) W/O

81Kg: JP Delaney (Immaculata) beat Eamon Walsh (St Annes) 20-12

85Kg: Denis O'Donnell (Dungloe) W/O

91Kg: Kris Sikora (St Francis) beat  Danny Tourish (Twintowns) 22-20

91Kg+: Chris Devanney (Dockers) beat Michael McDonagh (Olympic) 18-9

 

 

Saturday December 3rd (2pm)  Semi-Finals  
51Kg: Hughie Myres (Ryston) beat Stephen Treacy (Ryston) 12-9

54Kg: Michelle Chambers (Castlebar) beat Deria Lach (Cavan) 12-9

54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Carl McDonald (Golden Cobra) 13-12

57Kg: Chris Nevin (Holy Family) beat Paddy Joyce (Ryston) 7-5

60Kg: Barry O'Hara (Immaculata) beat Daryl Fitzgerald (St Pauls) 16-11

64Kg: David Roche (Riverstown) beat Jamie Quigley (St Pauls) RSC3

67Kg: Paul Upton (Holy Family) beat Noel Murphy (Macroom) 14-10

71Kg:  Emmett Brennan (Corinthians) beat  Liam Green (Ballincarrow) 20-12

75Kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat Alfredo Meli (Immaculata) 14-10

81Kg: JP Delaney (Immaculata) beat  Michael Frayne ( St Marys) 21-10

81Kg: Eamon Walsh (St Annes) beat Thomas Roohan (Ballincarrow) 11-6

85Kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat Ciaran O'Griofa (Conamara) 18-7

91Kg: Danny Tourish (Twin Towns) beat Patrick  Ward (St Pats Tribes) 13-10

91+Kg: Chris Devanney (Dockers) beat Anton O'Griofa (Conamara) RSC3    

 

 

Friday December 2nd (7pm)   Semi-Finals    

51Kg: James Higgins (St Davids) beat Scott Hanway (St Saviours OBA) 12-10

54Kg: Gary McKenna (Smithboro) beat Paul McGrath (Ballincarrow) 18-9

57Kg: George Bates (St Marys) beat Ryan Peake (Ballyhaunis) 16-15

60Kg: Jason Conroy (Crumlin) Anthony Upton (Holy Family) 14-13

64Kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Stephen Carroll (Drimnagh) 17-9

67Kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Ryan Flanagan (Pegasus) 24-8

71Kg: Christy Joyce  (St Michaels Athy) beat Kyle Roche (St Michaels) RSC2

75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Eamon Tighe (Ballincarrow) 16-11

85Kg: Denis O'Donnell (Dungloe) beat Roman Seredjuks (Golden Cobra) 16-14

91Kg: Chris Sekora (St Francis) beat Andrew Hanley (Bray) 17-15

91Kg+: Michael McDonagh (Olympic) beat  Colin McCabe (Ligoniel) 18-5      

 

 

Quarter-finals Saturday November 26th (7.30pm)

 81Kg:Michael Frayne St Marys) beat Taylor McGoldrick (Holy Trinity) 16-11
81Kg:JP Delaney (Immaculata) beat Damien Ramsey (Ligoniel) 19-4
81Kg: Thomas Roohan (Ballincarrow) beat Julio Carvello (Monkstown) 16-8
81Kg: Eamon Walsh (St Annes) beat Ciaran Flynn St Marys) 15-6
85Kg: Roman Seredjuks (Golden Cobra) beat  Niall Healy (Bantry) RSC3
85Kg: Denis O'Driscoll (Dungloe) beat Michael J McDonagh (Dealgan) RSC3
85Kg: Ciaran O'Griofa (Conamara) beat Conor Tohill (St John Bosco) 13-9
85Kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat Kyle Holmes (Geesala) 22-10
91Kg: Andrew Hanley (Bray) beat Barry Keegan (Bray) RET3
91Kg: Kris Sikora (St Francis) beat William Close (Abbey) 12-8
91+Kg: Michael McDonagh (Olympic) beat Michael Kaliec (St Colmans) 11-8
91+Kg: Christopher Devanney (Dockers) beat Robert Kraska (Portlaoise) 21-14
91+Kg: Antoine O'Griofa (Conamara) beat John Paul Rea (St John Bosco) 10-10 c/b 54-32

 

Quarter-finals Saturday November 26th (2pm)
54kg: Paul McGrath (Ballincarrow) beat Jason Smith (Blessington) 17-7
91Kg: Patrick Ward (St Pats Tribes) beat Audrius Grakalskis (Springhill) 21-8
91Kg: Danny Tourish (Twin Towns) beat Ger McDermot (St Annes) 12-5
60Kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Conor Forward (Dockers) 15-13
64Kg: Jamie Quigley (St Pauls) beat Kevin Loonam (St Carthages) 11-9
64Kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Mulholland (St Malachys) 10-9
64Kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Niall McFeeley (St Canices) 14-8
67Kg: Ryan Flanaghan (Pegasus) beat Anton  Brady (Dunfanaghy) 16-5
67Kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Martin Wall (Crumlin) 19-16
67Kg: Noel Murphy (Macroom) W/O
71kg: Kyle Roche (St Michaels) beat Noel Sommers (St Matthews) 14-9
71Kg: Christy Joyce (St Michael's Athy) beat Conor Tighe (Ballincarrow) RSC2
71Kg: Liam Green (Ballincarrow) beat Jonathan Dowling (Paulstown) RSCI2
71Kg: Emmet Brennan (Corinthians) beat Ger Griffin (Corpus Christi) 27-10
75Kg; Eamon Tighe (Ballincarrow) beat Michael Reilly (Holy Family) 10-8
75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Shane Egan (Bracken) 14-5
75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) beat Eddie Byrne (Wexford CBS) 11-5
75Kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat John McDonagh (Olympic)
 
Quarter-finals Friday November 25th
64Kg: Stephen Carroll (Drimnagh) beat Jamie Kennedy (Toome) 16-11
67Kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat Petro Ursu (Lucan) 11-7
51Kg: Stephen Treacy (Ryston) beat Gavin McComb (Immaculata) 16-10
51Kg: Hughie Myres (Ryston) beat Myles Casey (OLOL) 15-11
54Kg: Gary McKenna (Smithboro) W/O
54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Joel Scullion (All Saints) 13-13 c/b 73-65
54Kg: Carl McDonald (Golden Cobra) beat Patrick Nevin (Sparticus) 10-5
57Kg: Liam Hanrahan (Holy Family) beat Ryan Peake (Ballyhaunis) 24-7
57Kg: George Bates (St Mary's) beat Gerard Matthews (St Pauls) 19-6
57Kg: Paddy Joyce (Ryston) beat William Keane (Riverstown) 23-10
57Kg: Christopher Nevin (Holy Family) beat Alan O'Connor (Palmerstown) RET2
60Kg: Anthony Upton (Holy Family GG) beat Ciaran Keogh (St Saviours) 14-4
60Kg: Jason Conroy (Crumlin) beat Jason Scully (Portlaoise) 13-5
60Kg: Barry O'Hara (Immaculata) W/O

 

 

November 19th Preliminaries (11am)

75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) beat  Barry Barnes (St Pauls) 15-10

60kg: Ciaran Keogh (St Saviours OBA) beat Alan Perry (Crumlin) 12-11

60kg: Anthony Upton (Holy Family GG) beat Stephen Fennessy (Clonmel) 21-6

60kg: Jason Conroy (Crumlin) beat Mark Byrne (Westside) 18-7

60kg: Jason Scully (Portlaoise)  beat Ben Mulligan (Derrylin) 7-5

60kg: James Tennyson (St Pauls) beat Anthony Monaghan (Clann Naofa) 20-10

60kg: Barry O’Hara (Immaculata) beat Sean Magee (Ligoniel) 14-5

60kg: Conor Forward (Dockers) beat Pat Walsh (Drimnagh) 9-8

60kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Ronan Devlin (Toome) 14-8

64kg: Kevin Loonan (St Carthages) beat Barry Gillespie (Twin Towns) 16-7

64kg: Jamie Quigley (St Pauls) beat Paul Barbour (Bishop Kelly) 18-7

64kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Myres (St Michael's Athy) RET3

64kg: Stephen Mulholland (St Malachys) beat Andrew Delaney (Whitechurch) 12-7

64kg: Stephen Carroll (Drimnagh) beat Patrick Mongan (Ballinasloe & District) 12-7

64kg: Jamie Kennedy (Toome) beat Eamon Magee (Immaculata) 26-21

64kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Bryan Adams (Palmerstown) RSC2

64kg: Niall McFeeley (St Canices) beat Mark O’Brien (Corpus Christi) 18-8

 

Preliminaries (3pm)

67kg: Anton Brady (Dunfanaghy)  beat Terry McLoughlin (Dunboyne) 14-5

67kg: Ryan Flanagan (Pegasus) beat  Sean Hunt (Palmerstown) 18-14

67kg: Martin Wall (Crumlin)  beat Karl Kinga (Maynooth) 18-7

67kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Barry O’Toole (Gorey) 11-5

67kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat John Murray (Ballincollig) 15-2

67kg: Petro Ursu (Lucan) beat Sean Lennon (Gilford) 10-5

67kg: Noel Murphy (Macroom) beat Ryan Harkin (Cootehill) 19-10

67Kg: Rohan Date (St Pauls) beat Conor Duffy (Bracken) 11-4

71kg: Noel Sommers (St Matthews) beat Conor Flanaghan (Pegasus) 8-7

71kg: Kyle Roche (St Michaels) beat Eddie O'Connor (Drimnagh) 16-13

71kg: Conor Tighe (Ballinacarrow) beat Adam Keenan (Arklow) 19-13

71kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Robert Carty (Ryston) RSC3

71kg: Liam Green (Ballinacarrow) beat Adrian O’Neill (Ederney) 9-7

71kg: Jonathan Dowling (Paulstown) beat Thurles Moran (Phibsboro) 12-9

71kg: Gerard Griffin (Corpus Christi) beat Michael Dyas (Holy Family) 9-8

71kg: Emmett Brennan (Corinthians) beat  Owen Condron (St Saviours OBA) RSC3

 

Preliminaries (7.30pm)

75kg: Shane Egan (Bracken) beat Matthew Neil (Monkstown ) 9-6

75kg: Chris Blaney (Navan) beat Patrick Heron (The Loup) RSC1

75kg: Eddie Byrnes (Wexford CBS) beat Stephen Broadhurst (Dealgan) 12-10

75kg: John McDonagh (Olympic) beat  Stephen Flynn (Cavan) 13-10

75kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat  David Saunders (St Pauls) 19-5

81kg: Taylor McGoldrick (Holy Trinity) beat Brendan Butler (Ballinrobe) 13-8

81kg:  Michael Frayne (St Marys ) beat Cillian Meyler (Glasnevin) 17-8

81kg:  Damien Ramsey (Ligoniel)  beat Derek Duhig (St Francis) 7-3

81kg:  Julio Carvallo (Monkstown ) beat Frank Belujsky (Mitchelstown) RSC2

81kg:  Thomas Roohan (Ballinacarrow) beat George Boylan (Drimnagh) 14-10

81kg:  Ciaran Flynn (St Marys Dublin) beat Patrick McDonagh (Dealgan) 14-7

81kg:  Eamon Walsh (St Annes) beat Robert Burke (Corinthians) RSC3

 

November 18th Preliminaries

54kg: Patrick Nevin (Sparticus) beat Dean McComb (Immaculata) 10-8

57kg: Christopher Nevin (Holy Family )  beat  Enda Kennedy (Toome) 14-5

57kg: Alan O’Connor (Palmerstown)  beat Derek Potter (Cairn Lodge) 10-2

60kg: Conor Forde (Dockers) beat John Keenan (Loughmahon) 10-8

60kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Dean O'Gorman (Carrick -on-Suir) 18-6

60kg: Ronan Devlin (Toome)  beat  Richard McGarry (Blessington) 9-3

64kg: Niall McFeeney (St Canices) beat Vincent Elser (All Saints) 8-4

67kg: Petro Ursu (Lucan ) beat Roy Carroll (Riverstown) 7-6

67kg: Noel Murphy (Macroom) beat James McDonagh (Dockers) 16-8

67kg: Ryan Harkin (Cootehill) beat Shane Connolly (Ballinacargy) 11-6

67kg: Connor Duffy (Bracken) beat Michael Smyth (Cairn Lodge) 6-4

67kg: Rohan Date (St Pauls )  beat John Harty (Rathkeale) 11-6

81kg:  Eamon Walsh (St Annes) beat James Corcoran (Dunboyne) 15-11

81kg: JP Delaney (Immaculata) beat Donal O’Leary (Rylane) 14-5

85kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat  Paddy Kilcoyne (Ballincarrow) 22-5

91kg: Patrick Ward (St Pats Tribes) beat Sean Crudden (Derrylin) 9-3

91kg: Daniel Tourish (Twin Towns) beat Mark Clarke (St Marys Dublin) 9-3

91kg: Gerard McDonagh (St Annes) beat Shane Molloy (Dungloe) 12-11

 

 

 
 
 
 
 
 
 

INTERMEDIATE FINALS RESULTS

Michael Nevin (blue) and Gary McKenna
TWENTY THREE titles were claimed at the National Intermediate Championships finals, the final national tournament of the IABA's Centenary year, at Dublin's National Stadium tonight.
 
Cairn Lodge light-flyweight Thomas Waite secured the first belt on offer at the home of Irish boxing, the Belfast teenager posting an impressive 12-5 decision over Jonathan McCabe.
 
Hughie Myres also emerged victorious, the Ryston BC flyweight, who found the target with some crisp shots in the second frame,  earning a 13-7 verdict over Jamie Higgins.
 
"The first round finished level and it was very close, I was told to up the tempo in the second and it worked out very well as I landed some good punches to the head and the body," he said.
 
Meanwhile, Mayo bantamweight Michelle Chambers shaded a 15-14 decision over Rosemary Doherty, while Michael Nevin  ran out a 16-9 winner over Gary McKenna in the men's 54Kg class.
 
Michelle Lynch had five points to spare over Tipperary's Shauna O'Keefe in the 57Kg decider, the third meeting between the duo this year, Lynch, from the Golden Gloves club in Mayo, now having won two.
 
Hughie Myres
Dubliner George Bates used his height advantage to see off the challenge of Chris Nevin, and Carla Wright forced Sabina Mason into a standing count  en-route to claiming the women's lightweight belt. 
 
Neither Jason Conroy or Barry O'Hara had to go looking for each other in the ring, both trading leather all the way down to the final bell of a pulsating three-rounder that won a deserved ovation from ringside,
 
The frame scoring told its own story; O'Hara, from the Immaculata BC in Belfast, winning the first 7-6, but Conroy, of the Crumlin club, edging  15-14 in front going into the third.
 
It appeared that Conroy's less spectacular work on the inside would be enough to secure victory in the third. However, O'Hara blasted home with two big hooks late on.
 
No surprise then that it went to a  countback following a 22-22 tie, and it was O'Hara's hand that was raised in triumph (109-102) on accepted scores, - scores which emphasised the volume of punches being thrown - from the contest of the night.
 
"It could have gone either way in the end.That's the way with countbacks and thankfully it went my way. I knew this one was always going to be close - but this was really close, said O'Hara.
 
"I knew that I had to start throwing some more combinations in the third. I threw some big shots at the start of that round and I finally started getting through with them until near the end."
 
 
Moira McElligot,  Nicole Hammil, David Roche, Clare Grace  and Paul Upton also won, Upton denying the Riverstown club in Cork a second title with an 18-11  win over Mark Fitzpatrick from another top class contest.
 
Christy Joyce pulled away from sharing the first round 3-3 with Emmet Brennan to secure the 71Kg crown with a narrow 11-10 win, while Chris Blaney left Bernard Roe with it all to do after taking a 12-8 lead into the third and final frame of the 75Kg final.
 
It was a deficit that proved beyond the Dubliner as the impressive Blaney picked off another six points in the final three minutes to seal an 18-9 win.
 
Mark O'Hara (blue) and Jason Conroy - one of the contests of the year at the National Stadium
The victory also landed Blaney - who narrowly lost in the 2010 Intermediate final - a tenth Irish title.
 
"I'm absolutely thrilled to have won, especially after last year, said the new champion.
 
"I though it began to swing in my favour in the second. It was a tough one though as Bernard is a top class boxer."
 
Meantime, JP Delaney secured the double for the Immaculata BC - the second brace of the night for Belfast as the Gleann club also won two - with a 20-12 verdict over Eamon Walsh.
 
However, the Ulster light-heavyweight had to work hard for this win as Walsh made a storming start to the first round which finished 7-7. Delaney edged the second 4-3 leaving it all to play for in the third.
 
Never-say-die Kris Sikora staged yet another big comeback to secure the heavyweight title for the St Francis club in Limerick.
 
The Poland-born Shannonsider was trailing by five points going into the final round versus the experienced Danny Tourish of Donegal but pulled it out of the fire for the second time in seven days to win 22-20.
  
"Polish technique, Irish heart," said a delighted Ken Moore, who was working Sikora's corner along with Sean Carrig this evening.
 
Tonight's win also ensured that the St Francis club have won national titles in 14 consecutive seasons since 1998.
 
Belfast's Chris Devanney also knows a thing or two about comebacks. The Dockers super-heavyweight was trailing 5-3 at the end of the first against Galway's Michael McDonagh tonight.
 
However, he was 18-9 up when the final bell tolled on the final contest of the 2011 National Intermediate Championships.
 
One hundred and eighty four boxers took part in the 2011 Championships.
 
 
2011 National Intermediate Finals December 9th National Stadium Dublin
 
48Kg: Emma  Duffy (Crumlin) W/O
50Kg: Claudia Enright (Kilmallock) W/O
48Kg: Thomas Waite (Cairn Lodge) beat Jonathan McCabe (Holy Family Drogheda) 12-5
52Kg: Michaela Jannick (Cavan) W/O
51Kg; Hughie Myres (Ryston) beat Jamie Higgins (St Davids) 13-7
54Kg: Michelle  Chambers (Castlebar) beat Rosemary Doherty (Cardnonagh) 15-14
54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Gary McKenna (Smithboro) 16-9
57Kg: Michelle Lynch (Golden Gloves) beat Shauna O'Keefe (Clonmel)  13-8
57Kg: George Bates (St  Marys) beat Chris Nevin (Holy Family Drogheda) 17-12
60Kg: Carla Wright (Gleann)  beat  Sabina Mason (Bray) 15-8
60Kg: Barry O'Hara (Immaculata)  beat Jason Conroy (Crumlin) 22-22 c/b 109-102
63Kg: Moira McElligot (Rathkeale) beat Carla McNaul (Castlereagh) 20-13
64Kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Coughlan (Bray) 14-13
66Kg: Nicole Hamill (Gleann) beat Deborah O'Reilly (St Pats) 15-14
67Kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat Mark Fitzpatrick (Riverstown) 18-11
70Kg: Clare Grace (Callan) beat Lisa Brown (Eagle) 16-5
71Kg: Christy Joyce  (St Michaels Athy) beat Emmet Brennan (Corinthians) 11-10
75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Bernard Roe (Dublin Docklands) 18-9
80Kg: Avril Fox (Rathkeale) W/O
81Kg: JP Delaney (Immaculata) beat Eamon Walsh (St Annes) 20-12
85Kg: Denis O'Donnell (Dungloe) W/O
91Kg: Kris Sikora (St Francis) beat  Danny Tourish (Twintowns) 22-20
91Kg+: Chris Devanney (Dockers) beat Michael McDonagh (Olympic) 18-9
 

NATIONAL INTERMEDIATE FINALS

Gary Sweeney
Gary Sweeney will be just one of the exciting new wave of talented young Irish boxers in action when the 2011 National Intermediate Championships finals get underway at Dublin's National Stadium on Friday evening.
 
Sweeney, 18, who claimed silver at the 2011 European Youth Championships in Dublin, meets Donegal cruiserweight Denis O'Donnell over three,three minute rounds at the home of Irish boxing.
 
The Riverstown, Holy Family, Bray and Immaculata clubs in Cork, Drogheda, Wicklow and Belfast have two representatives each in Friday's finals.
 
David Roche and Mark Fitzpatrick line out for the Riverstown club versus Bray's Stephen Coughlan and Paul Upton of the Holy Family GG in Belfast.
 

David Roche

Ted Barry, who will be workingRoche's and Fitzpatrick's corner along with his brother Brian, hailed the performances of the Leesiders at the Championships so far.
 
"Mark and David have been boxing out of their skins at the Intermediate Championships and we are quietly confident going into Friday's finals. Everyone in the club is looking forward to the finals and it promises to be a very exciting night for the Riverstown club," said Barry.
 
Barry O'Hara and JP Delaney will carry the ambitions of the Immaculata BC at the South Circular Road venue. Seventeen-year-old O'Hara, who claimed the John Creany belt for best boxer at the Ulster Championships, meets Jason Conroy of the Crumlin BC  and Delaney will trade leather with St Anne's stand out Eamon Walsh.
 
"I'm expecting big things of him. I think he (Jason Conroy) will stand and fight with Barry, he's more of a fighting man. It will be tight stuff with loads of good heavy shots, " Immaculata coach Gerry Nugent told the Irish News.
 
Nugent also has high hopes for Delaney.
 
"He has big, fast hands. Very fast hands, a good boxing brain. Hard to catch and his fast hands are working a treat now."
 
Meanwhile, either Chris Blaney or Bernard Roe will leave the National Stadium with the coveted middleweight belt adorning their waist from a 75Kg showdown which has the potential to be one of the contests of the Championships.
 
Hughie Myres (blue) in action
Elsewhere on an action-packed finals night, Jamie Higgins and Hughie Myres go head-to-head for the 51Kg title.
 
Poland-born Kris Sekora flies the flag for the St Francis BC in Limerick. Sekora, who staged a remarkable comeback in the semi-finals last weekend, faces Donegal's Danny Tourish in what should be a cracking heavyweight contest.
 
Rosemary Doherty and Michelle Chambers clash in the first of the women's finals on Friday.
 
The 2011 Intermediate Championships will be the last major tournament of the IABA's Centenary year.
 
Boxing begins at 6.30pm on Friday.
 
 
 
 
2011 National Intermediate Finals December 9th National Stadium Dublin
 
 
48Kg: Emma  Duffy (Dublin) W/O
50Kg: Claudia Enright (Kilmallock) W/O
48Kg: Jonathan McCabe (Holy Family Drogheda) v Thomas Waite (Cairn Lodge)
52Kg: Michaela Jannick (Cavan) W/O
51Kg; Jamie Higgins (St Davids) v Hughie Myres (Ryston)
54Kg: Rosemary Doherty (Cardnonagh) v Michelle  Chambers (Castlebar)
54Kg: Gary McKenna (Smithboro) v Michael Nevin (Portlaoise)
57Kg: Shauna O'Keefe (Clonmel) v Michelle Lynch (Golden Gloves)
57Kg: George Bates (St  Marys) v Chris Nevin (Holy Family Drogheda)
60Kg: Carla Wright (Gleann)  v Sabina Mason (Bray)
60Kg: Jason Conroy (Crumlin) v Barry O'Hara (Immaculata)
63Kg: Maura McElliot (Rathkeale) v Carla McNaul (Castlereagh)
64Kg: David Roche (Riverstown) v Stephen Coughlan (Bray)
66Kg: Nicola Hamill (Gleann) v Deborah O'Reilly (St Pats)
67Kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) v Paul Upton (Holy Family GG)
70Kg: Clare Grace (Callan) v Lisa Brown (Eagle)
71Kg: Christy Joyce  (St Michaels Athy) v Emmet Brennan (Corinthians)
75Kg: Chris Blaney (Navan) v Bernard Roe (Dublin Docklands)
80Kg: Avril Fox (Rathkeale) W/O
81Kg: JP Delaney (Immaculata) v Eamon Walsh (St Annes)
85Kg: Denis O'Donnell (Dungloe) v Gary Sweeney (Mike Flaherty)
91Kg: Kris Sikora (St Francis) v Danny Tourish (Twintowns)
91Kg+: Michael McDonagh (Olympic) v Chris Devanney (Dockers)
 
 

INTERMEDIATE S/FINALS RESULTS (SATURDAY)

David Roche (blue) in action)

Hughie Myres emerged victorious from today's all-Ryston BC flyweight semi-final at the Dublin's National Stadium.  

An eagerly contested 51Kg showdown saw Myres secure a 12-9 decision over Stephen Treacy, while Michelle Chambers saw off the challenge of Deria Lynch on an identical points decision in the only female semi-final of the day.  

Portlaoise BC prospect Michael Nevin will meet Gary McKenna in next Friday's bantamweight final after edging out Carl McDonald by a single from a three-rounder which was in the balance right up to the final bell.  

In the featherweight class, Chris Nevin denied the Ryston club a second finalist with a hard-fought 7-5 win over Paddy Joyce, while Belfast lightweight Barry O'Hara held a five point advantage five at the  conclusion of his contest with Daryl Fitzgerald.  

The Riverstown BC in Cork, meantime, will have two boxers in next Friday's finals after David Roche followed his team-mate, Mark Fitzpatrick, into next weekend's deciders with a third round stoppage of Jamie Quigley.  

"We're absolutely delighted with the results this weekend and everyone with the club is looking forward to next Friday's finals," said John Wiseman of the Riverstown BC.  

2011 European Youth silver medalists Gary Sweeney and Michael O'ReillyBut there was disappointment for Cork's Noel Murphy - who would have met Fitzpatrick in an all-Cork final if he had beaten Belfast's Paul Upton today. 

However, Upton registered a 14-10 verdict to book his ticket into the 67Kg decider.  

There was mixed fortunes for the Immaculata BC in Belfast in the 75Kg and 81Kg three-rounders, with JP Delaney, who recorded one of the biggest wins of the afternoon at the expensive of Michael Frayne, advancing, but Alfredo Meli bowing out to Dubliner Bernard Roe.  

Emmett Brennan and Eamon Walsh beat opponents from the Ballincarrow BC in the 71Kg and 81Kg eliminators, Brennan posting a 20-12 win over Liam Green, and Walsh, who will meet Delaney in the light-heavyweight final, beating Thomas Roohan 11-6.  

Hughie Myres (blue) in action

The O'Griofa's, Ciaran and Anton, both of the Conamara BC, bowed out today. Ciaran dropped a 18-7 decision to the impressive Gary Sweeney, a silver medalist at the 2011 European Youth Championships in Dublin, and Chris Devanney recorded an inside the distance win over Anton.  

Danny Tourish progressed from today's 91Kg semi-final, the Donegal heavyweight chalking up a 13-10 decision over Patrick Ward.  

The 2011 National Intermediate Finals will be held next Friday at the National Stadium.      

 

 

National Intermediate Championships National Stadium Dublin

Saturday December 3rd (2pm)   Semi-Finals  

51Kg: Hughie Myres (Ryston) beat Stephen Treacy (Ryston) 12-9

54Kg: Michelle Chambers (Castlebar) beat Deria Lach (Cavan) 12-9

54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Carl McDonald (Golden Cobra) 13-12

57Kg: Chris Nevin (Holy Family) beat Paddy Joyce (Ryston) 7-5

60Kg: Barry O'Hara (Immaculata) beat Daryl Fitzgerald (St Pauls) 16-11

64Kg: David Roche (Riverstown) beat Jamie Quigley (St Pauls) RSC3

67Kg: Paul Upton (Holy Family) beat Noel Murphy (Macroom) 14-10

71Kg:  Emmett Brennan (Corinthians) beat  Liam Green (Ballincarrow) 20-12

75Kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat Alfredo Meli (Immaculata) 14-10

81Kg: JP Delaney (Immaculata) beat  Michael Frayne ( St Marys) 21-10

81Kg: Eamon Walsh (St Annes) beat Thomas Roohan (Ballincarrow) 11-6

85Kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat Ciaran O'Griofa (Conamara) 18-7

91Kg: Danny Tourish (Twin Towns) beat Patrick  Ward (St Pats Tribes) 13-10

91+Kg: Chris Devanney (Dockers) beat Anton O'Griofa (Conamara) RSC3    

 

INTERMEDIATE SEMI-FINALS RESULTS

Chris Sekora staged a remarkable comeback to book his ticket in the 91Kg final from the National Intermediate Championships semi-finals at the National Stadium tonight.   The St Francis BC heavyweight was 10-6 down going into the final three minutes of his clash with Andrew Hanly but pulled out all the stops in the final frame to claim a 17-15 win.  Ten of the eleven winners from tonight's National Intermediate semi-finals were boxing out of the blue corner.  James Higgins, boxing out of the red, was the only exception. Higgins recorded a hard-fought 12-10 win over Scott Hanway in the opening bout of the session.  

Gary McKenna, George Bates and James Conroy also progressed, Bates and Conroy advancing with one-point margins of victory over Ryan Peake and Anthony Upton.  McKenna impressed en route to an 18-9 win over Paul McGrath, while Stephen Coughlan booked his ticket into the 64Kg final, a 17-9 decision over Stephen Carroll doing the business for the Bray BC light-welterweight.  

Mark Fitzpatrick, of the Riverstown club in Cork, recorded a very convincing 24-8 win over Ryan Flanagan.

Chris Blaney

Fitzpatrick could now meet Noel Murphy in an all-Cork 67Kg final next Friday if Murphy can overcome the challenge of Paul Upton tomorrow.  Meanwhile, Christy Joyce chalked up an inside the distance triumph over Kyle Roche tonight,  while Chris Blaney had five points to spare over Eamon Tighe.  

Denis O'Donnell, with a 16-14 decision over Roman Seredjuks, will contest next weekend's 85Kg final where he'll meet either Ciaran O'Griofa or European Youth silver medalist Gary Sweeney.  

Michael McDonagh claimed the final win of tonight's session with an 18-5 verdict over Colin McCabe.  

The remaining semi-finals at the 2011 National Intermediate Championships will be decided tomorrow afternoon. Boxing begins at 2pm.

 

National Intermediate Championships National Stadium Dublin  

Friday December 2nd (7pm)   Semi-Finals    

51Kg: James Higgins (St Davids) beat Scott Hanway (St Saviours OBA) 12-10

54Kg: Gary McKenna (Smithboro) beat Paul McGrath (Ballincarrow) 18-9

57Kg: George Bates (St Marys) beat Ryan Peake (Ballyhaunis) 16-15

60Kg: Jason Conroy (Crumlin) Anthony Upton (Holy Family) 14-13

64Kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Stephen Carroll (Drimnagh) 17-9

67Kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Ryan Flanagan (Pegasus) 24-8

71Kg: Christy Joyce  (St Michaels Athy) beat Kyle Roche (St Michaels) RSC2

75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Eamon Tighe (Ballincarrow) 16-11

85Kg: Denis O'Donnell (Dungloe) beat Roman Seredjuks (Golden Cobra) 16-14

91Kg: Chris Sekora (St Francis) beat Andrew Hanley (Bray) 17-15

91Kg+: Michael McDonagh (Olympic) beat  Colin McCabe (Ligoniel) 18-5      

 

Saturday December 3rd (2pm)  

Semi-Finals  

51Kg: Stephen Treacy (Ryston) v Hughie Myres (Ryston)

54Kg: Michelle Chambers (Castlebar) v Deria Lach (Cavan)

54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) v Carl McDonald (Golden Cobra)

57Kg: Paddy Joyce (Ryston) v Chris Nevin (Holy Family)

60Kg: Barry O'Hara (Immaculata) v Daryl Fitzgerald (St Pauls)

64Kg: Jamie Quigley (St Pauls) v David Roche (Riverstown) 

 67Kg: Paul Upton (Holy Family) v Noel Murphy (Macroom)

71Kg: Liam Green (Ballincarrow) v Emmett Brennan (Corinthians)

75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) v Bernard Roe (Dublin Docklands)

81Kg: Michael Frayne ( St Marys) v JP Delaney (Immaculata)  

 81Kg: Thomas Roohan (Ballincarrow) v Eamon Walsh (St Annes)

85Kg: Ciaran O'Griofa (Conamara) v Gary Sweeney (Mike Flaherty)

91Kg: Patrick  Ward (St Pats Tribes) v Danny Tourish (Twin Towns)

91+Kg: Chris Devanney (Dockers) v Anton O'Griofa (Conamara)

 

(FULL) INTERMEDIATE C'SHIPS RESULTS

 Thomas Roohan (blue) and Julio Carvellohttp://www.irishtimes.com/sports/other/2011/1126/1224308213946.html (by IABA web)

 

The 2011 National Intermediate Championships are now at the semi-final stages after three sessions of quarter-finals were decided at the National Stadium over the last 24-hours.
 
Michael Frayne progressed at the expense of Taylor McGoldrick in the opening bout of tonight's session, followed by victories for JP Delaney and Thomas Roohan.
 
Eamon Walsh, with a 15-6 decision over Ciaran Flynn, also advanced, and Roman Seredjuks denied Cork their third win of the day at the Championships.
 
Denis O'Driscoll and Ciaran O'Griofa emerged with semi-final berths, O'Griofa securing victory by a four-point margin over Conor Tohill.
 
European Youth silver medalist Gary Sweeney posted a 22-10 verdict over Kyle Holmes to stake his claim as one of the contenders for the 85kg title, while Andrew Hanley progressed from his last four-clash with his own Bray BC team-mate Barry Keegan.
 
Chris Blaney (blue) and Shane Egan
Kris Sikora kept the flag flying for the St Francis club in Limerick, while Michael McDonagh out pointed Michael Kaliece 11-8.
 
Christopher Devanney beat Robert Kraska in a high-scoring heavyweight three-rounder and Antoine O'Griofa got the decision on a count back over John Paul Rea following a 10-10 tie.
 
Earlier today, the Riverstown BC in Cork were celebrating on the double from the afternoon session, David Roche and Mark Fitzpatrick advancing at the expense of Stephen Mulholland and Martin Wall.
 
Liam Green progressed after Jonathan Dowling was retired because of a cut. Christy Joyce took the early route to victory over Conor Tighe, while Kyle Roche, Ryan Flanaghan, Stephen Coughlan and Jamie Quigley also booked their tickets into the last-four.
 
Paul McGrath go the afternoon session underway with a 17-7 win over Jason Smith, followed by positive verdicts for Patrick Ward and Danny Tourish, who recorded an 12-5 decision over Ger McDermot.
 
Emmet Brennan, Eamon Tighe, Chris Blaney, Alfredo Meli and Bernard Roe won the final five quarter-finals of the session.
 
 
National Intermediate  Championships
 
Quarter-finals
 
Saturday November 26th (2pm)
54kg: Paul McGrath (Ballincarrow) beat Jason Smith (Blessington) 17-7
91Kg: Patrick Ward (St Pats Tribes) beat Audrius Grakalskis (Springhill) 21-8
91Kg: Danny Tourish (Twin Towns) beat Ger McDermot (St Annes) 12-5
60Kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Conor Forward (Dockers) 15-13
64Kg: Jamie Quigley (St Pauls) beat Kevin Loonam (St Carthages) 11-9
64Kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Mulholland (St Malachys) 10-9
64Kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Niall McFeeley (St Canices) 14-8
67Kg: Ryan Flanaghan (Pegasus) beat Anton  Brady (Dunfanaghy) 16-5
67Kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Martin Wall (Crumlin) 19-16
67Kg: Noel Murphy (Macroom) W/O
71kg: Kyle Roche (St Michaels) beat Noel Sommers (St Matthews) 14-9
71Kg: Christy Joyce (St Michael's Athy) beat Conor Tighe (Ballincarrow) RSC2
71Kg: Liam Green (Ballincarrow) beat Jonathan Dowling (Paulstown) RSCI2
71Kg: Emmet Brennan (Corinthians) beat Ger Griffin (Corpus Christi) 27-10
75Kg; Eamon Tighe (Ballincarrow) beat Michael Reilly (Holy Family) 10-8
75Kg: Chris Blaney (Navan) beat Shane Egan (Bracken) 14-5
75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) beat Eddie Byrne (Wexford CBS) 11-5
75Kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat John McDonagh (Olympic)
 
 
 
Quarter-finals
 
Saturday November 26th (7.30pm)
 
 
81Kg:Michael Frayne St Marys) beat Taylor McGoldrick (Holy Trinity) 16-11
81Kg:JP Delaney (Immaculata) beat Damien Ramsey (Ligoniel) 19-4
81Kg: Thomas Roohan (Ballincarrow) beat Julio Carvello (Monkstown) 16-8
81Kg: Eamon Walsh (St Annes) beat Ciaran Flynn St Marys) 15-6
85Kg: Roman Seredjuks (Golden Cobra) beat  Niall Healy (Bantry) RSC3
85Kg: Denis O'Driscoll (Dungloe) beat Michael J McDonagh (Dealgan) RSC3
85Kg: Ciaran O'Griofa (Conamara) beat Conor Tohill (St John Bosco) 13-9
85Kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat Kyle Holmes (Geesala) 22-10
91Kg: Andrew Hanley (Bray) beat Barry Keegan (Bray) RET3
91Kg: Kris Sikora (St Francis) beat William Close (Abbey) 12-8
91+Kg: Michael McDonagh (Olympic) beat Michael Kaliec (St Colmans) 11-8
91+Kg: Christopher Devanney (Dockers) beat Robert Kraska (Portlaoise) 21-14
91+Kg: Antoine O'Griofa (Conamara) beat John Paul Rea (St John Bosco) 10-10 c/b 54-32
 

INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS RESULTS

 
Anthony Upton (blue) and Ciaran Keogh
Michael Nevin edged out Joel Scullion out on a countback in a cracking National Intermediate Championships bantamweight quarter-final at the National Stadium in Dublin tonight.
 
Both boxers were tied at 13-13 at the final bell, but it was Nevin that got the nod on accepted scores at the end of three pulsating rounds.
 
Stephen Carroll, Paul Upton, Carl McDonald and Liam Hanrahan also had their hands raised in triumph at the home of Irish boxing.

 

 

 

 

 

 
George Bates (red) v Ger Matthews

 

The Ryston BC trio of Stephen Tracey and Hughie Myres and Paddy Joyce meanwhile, completed a hat-trick of last-eight wins for the Kildare club.

 
The impressive George Bates also progressed to the semi-finals, along with Christopher Nevin, Anthony Upton and Jason Conroy.
 
The 2011 Intermediate Championships Championships resume tomorrow with two quarter-final sessions beginning at 2pm and 7pm.
 
 
 
 
2011 National Intermediate Championships
  
 
Quarter-finals Friday November 25th
 
64Kg: Stephen Carroll (Drimnagh) beat Jamie Kennedy (Toome) 16-11
67Kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat Petro Ursu (Lucan) 11-7
51Kg: Stephen Treacy (Ryston) beat Gavin McComb (Immaculata) 16-10
51Kg: Hughie Myres (Ryston) beat Myles Casey (OLOL) 15-11
54Kg: Gary McKenna (Smithboro) W/O
54Kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Joel Scullion (All Saints) 13-13 c/b 73-65
54Kg: Carl McDonald (Golden Cobra) beat Patrick Nevin (Sparticus) 10-5
57Kg: Liam Hanrahan (Holy Family) beat Ryan Peake (Ballyhaunis) 24-7
57Kg: George Bates (St Mary's) beat Gerard Matthews (St Pauls) 19-6
57Kg: Paddy Joyce (Ryston) beat William Keane (Riverstown) 23-10
57Kg: Christopher Nevin (Holy Family) beat Alan O'Connor (Palmerstown) RET2
60Kg: Anthony Upton (Holy Family GG) beat Ciaran Keogh (St Saviours) 14-4
60Kg: Jason Conroy (Crumlin) beat Jason Scully (Portlaoise) 13-5
60Kg: Barry O'Hara (Immaculata) W/O
 

INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS - DAY 2

David Roche (blue) in action

 

The Preliminary rounds of the 2011 Intermediate Championships concluded at the National Stadium tonight.

 

Forty five bouts, thirty eight of which went the distance, were decided over three sessions this morning, afternoon and evening.

 

Shane Egan, Chris Blaney and Eddie Byrnes, with a 12-10 win over 2011 European Youth bronze medalist Stephen Broadhurst, ensured that their names were in the hat for the quarter-finals this evening.

 

Bernard Roe also impressed at middleweight, while John McDonagh registered a 13-10 decision over Stephen Flynn.

 

Stephen Broadhurst

Taylor McGoldrick extended his interest in the tournament with a 13-8 triumph over David Saunders, followed by wins for Michael Frayne and Damien Ramsey.

 

Juilio Carvallo, with an inside the distance decision over Frank Belujsky, Thomas Roohan, Ciaran Flynn and Eamon Walsh won the final four bouts of the day.

 

Earlier today, Anton Brady emerged with a 14-5 decision over Terry McLoughlin in the opening bout of the afternoon session.

 

Ryan Flanagan and Martin Wall also had their hands raised in triumph, while Riverstown BC ace Mark Fitzpatrick chalked up the second win of the day for the Cork club.

 

Paul Upton recorded an impressive 15-2 verdict over John Murray, and Petro Ursu, Noel Murphy and Rohan Date posted their second wins in 24-hours.

 

Noel Sommers shaded one of the closest bouts of the afternoon, and 8-7 win over Conor Flanagan booking his ticket into the light-middleweight quarters finals.

 

Elsewhere in the 71Kg class, Kyle Roche beat Eddie O'Connor and the second one-point margin of victory of the afternoon went to Limerick's Gerard Griffin.

 

Conor Tighe and Christy Joyce moved to within three wins of a national title with victories over Adam Keenan and Robert Carty, while Liam Green and Emmet Brennan saw off the challenges of Adrian O'Neill and Owen Condron.

 

Thomas Roohan

Ciaran Keogh edged out Alan Perry in an all Dublin 60Kg derby in this morning's session.

 

Keogh advanced on a 12-11 decision on a morning in which Immaculata BC team-mates Alfredo Meli and Barry O'Hara progress.

 

Anthony Upton, Jason Conroy, Jason Scully and James Tennyson also booked their tickets into the last-eight, along with Conor Forward and Daryl Fitzgerald, Kevin Loonan and Jamie Quigley.

 

David Roche, meantime, recorded an inside the distance win over Stephen Myres of the St Michael's Athy BC. Myres had beaten Roche, from the Riverstown club in Cork, two times before today,

but the Leesider had the upper hand early this afternoon.

 

Meanwhile, Jamie Kennedy denied the Immaculata a third win in-a-row after earning a 26-21 decision over Eamon Magee. Stephen Mulholland, Stephen Carroll and Stephen Coughlan also emerged victorious, while Niall McFeeley saw off the challenge of Limerick's Mark O'Brien.

 

 

National Intermediate Championships

 

November 19th

Preliminaries (11am)

75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) beat  Barry Barnes (St Pauls) 15-10

60kg: Ciaran Keogh (St Saviours OBA) beat Alan Perry (Crumlin) 12-11

60kg: Anthony Upton (Holy Family GG) beat Stephen Fennessy (Clonmel) 21-6

60kg: Jason Conroy (Crumlin) beat Mark Byrne (Westside) 18-7

60kg: Jason Scully (Portlaoise)  beat Ben Mulligan (Derrylin) 7-5

60kg: James Tennyson (St Pauls) beat Anthony Monaghan (Clann Naofa) 20-10

60kg: Barry O’Hara (Immaculata) beat Sean Magee (Ligoniel) 14-5

60kg: Conor Forward (Dockers) beat Pat Walsh (Drimnagh) 9-8

60kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Ronan Devlin (Toome) 14-8

64kg: Kevin Loonan (St Carthages) beat Barry Gillespie (Twin Towns) 16-7

64kg: Jamie Quigley (St Pauls) beat Paul Barbour (Bishop Kelly) 18-7

64kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Myres (St Michael's Athy) RET3

64kg: Stephen Mulholland (St Malachys) beat Andrew Delaney (Whitechurch) 12-7

64kg: Stephen Carroll (Drimnagh) beat Patrick Mongan (Ballinasloe & District) 12-7

64kg: Jamie Kennedy (Toome) beat Eamon Magee (Immaculata) 26-21

64kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Bryan Adams (Palmerstown) RSC2

64kg: Niall McFeeley (St Canices) beat Mark O’Brien (Corpus Christi) 18-8

 

Preliminaries (3pm)

67kg: Anton Brady (Dunfanaghy)  beat Terry McLoughlin (Dunboyne) 14-5

67kg: Ryan Flanagan (Pegasus) beat  Sean Hunt (Palmerstown) 18-14

67kg: Martin Wall (Crumlin)  beat Karl Kinga (Maynooth) 18-7

67kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Barry O’Toole (Gorey) 11-5

67kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat John Murray (Ballincollig) 15-2

67kg: Petro Ursu (Lucan) beat Sean Lennon (Gilford) 10-5

67kg: Noel Murphy (Macroom) beat Ryan Harkin (Cootehill) 19-10

67Kg: Rohan Date (St Pauls) beat Conor Duffy (Bracken) 11-4

71kg: Noel Sommers (St Matthews) beat Conor Flanaghan (Pegasus) 8-7

71kg: Kyle Roche (St Michaels) beat Eddie O'Connor (Drimnagh) 16-13

71kg: Conor Tighe (Ballinacarrow) beat Adam Keenan (Arklow) 19-13

71kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Robert Carty (Ryston) RSC3

71kg: Liam Green (Ballinacarrow) beat Adrian O’Neill (Ederney) 9-7

71kg: Jonathan Dowling (Paulstown) beat Thurles Moran (Phibsboro) 12-9

71kg: Gerard Griffin (Corpus Christi) beat Michael Dyas (Holy Family) 9-8

71kg: Emmett Brennan (Corinthians) beat  Owen Condron (St Saviours OBA) RSC3

 

Preliminaries (7.30pm)

75kg: Shane Egan (Bracken) beat Matthew Neil (Monkstown ) 9-6

75kg: Chris Blaney (Navan) beat Patrick Heron (The Loup) RSC1

75kg: Eddie Byrnes (Wexford CBS) beat Stephen Broadhurst (Dealgan) 12-10

75kg: John McDonagh (Olympic) beat  Stephen Flynn (Cavan) 13-10

75kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat  David Saunders (St Pauls) 19-5

81kg: Taylor McGoldrick (Holy Trinity) beat Brendan Butler (Ballinrobe) 13-8

81kg:  Michael Frayne (St Marys ) beat Cillian Meyler (Glasnevin) 17-8

81kg:  Damien Ramsey (Ligoniel)  beat Derek Duhig (St Francis) 7-3

81kg:  Julio Carvallo (Monkstown ) beat Frank Belujsky (Mitchelstown) RSC2

81kg:  Thomas Roohan (Ballinacarrow) beat George Boylan (Drimnagh) 14-10

81kg:  Ciaran Flynn (St Marys Dublin) beat Patrick McDonagh (Dealgan) 14-7

81kg:  Eamon Walsh (St Annes) beat Robert Burke (Corinthians) RSC3

 

INTERMEDIATE CHAMPIONSHIPS RESULTS

Gary Sweeney recorded the biggest win of the night at the National Stadium

  
EIGHTEEN preliminary round bouts were decided at the opening session of the  2011 National Intermediate Championships at the National Stadium in Dublin tonight.

Patrick Nevin, Christopher Nevin, Alan O'Connor and Conor Forde had their hands raised in victory from the first four fights of the evening.  

Sparticus BC bantamweight Nevin edged out Belfast's Dean McComb by a two point margin and Christopher Nevin posted a 14-5 decision over Enda Kennedy.  

O'Connor recorded an impressive 10-2 decision over Derek Potter and Forde had two points to spare over Cork's John Keenan.   Daryl Fitzgerald, with one of the widest winning margins of the evening - an 18-6 verdict over Dean O'Gorman -, Ronan Devlin, Niall McFeeney and Petro Ursu also advanced.  

Ursu, who boxes out of the Lucan BC, shaded Roy Carroll of the Riverstown BC in Cork 7-6 in see-saw  light-welterweight duel.  

Elsewhere in the 67Kg class, Noel Murphy and Ryan Harkin progressed courtesy of wins over James McDonagh and Shane Connolly.

European Youth silver medalist Gary Sweeney, meanwhile, registered the biggest win of the night, a 22-5 decision over Paddy Kilcoyne seeing him through to the next phase.  

Rylane's Donal O'Leary lost out to the impressive JP Delaney, while Eamon Walsh, Pat Ward, Danny Tourish and Ger McDonagh also celebrated victories.  

The Championships, the last major tournament of the IABA's Centenary year, continues with three sessions tomorrow followed by the quarter-finals Friday and Saturday.  

The semi-finals will be held on December 2nd and 3rd followed by the finals on Friday, December 9th.          

 

National Intermediate Championships

 

November 18th Preliminaries

 

54kg: Patrick Nevin (Sparticus) beat Dean McComb (Immaculata) 10-8

57kg: Christopher Nevin (Holy Family )  beat  Enda Kennedy (Toome) 14-5

57kg: Alan O’Connor (Palmerstown)  beat Derek Potter (Cairn Lodge) 10-2

60kg: Conor Forde (Dockers) beat John Keenan (Loughmahon) 10-8

60kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Dean O'Gorman (Carrick -on-Suir) 18-6

60kg: Ronan Devlin (Toome)  beat  Richard McGarry (Blessington) 9-3

64kg: Niall McFeeney (St Canices) beat Vincent Elser (All Saints) 8-4

67kg: Petro Ursu (Lucan ) beat Roy Carroll (Riverstown) 7-6

67kg: Noel Murphy (Macroom) beat James McDonagh (Dockers) 16-8

67kg: Ryan Harkin (Cootehill) beat Shane Connolly (Ballinacargy) 11-6

67kg: Connor Duffy (Bracken) beat Michael Smyth (Cairn Lodge) 6-4

67kg: Rohan Date (St Pauls )  beat John Harty (Rathkeale) 11-6

81kg:  Eamon Walsh (St Annes) beat James Corcoran (Dunboyne) 15-11

81kg: JP Delaney (Immaculata) beat Donal O’Leary (Rylane) 14-5

85kg: Gary Sweeney (Mike Flaherty) beat  Paddy Kilcoyne (Ballincarrow) 22-5

91kg: Patrick Ward (St Pats Tribes) beat Sean Crudden (Derrylin) 9-3

91kg: Daniel Tourish (Twin Towns) beat Mark Clarke (St Marys Dublin) 9-3

91kg: Gerard McDonagh (St Annes) beat Shane Molloy (Dungloe) 12-11

 

 

return to 11/12 calendar