return to 11/12 calendar

 

Special (National) Schoolboy Competition

Finals Friday August 24th National Stadium Dublin (7pm)

38.5kg: Nathan May (Crumlin) beat Shane Flavin (Paulstown) 15-6

40kg: Francie Stokes (Oakleaf) beat Calvin Turner (Ryston) 16-7

41.5kg: Conor Quinn (Clonard) beat Anthony Daly (Castlebar) 14-6

43kg: Aaron McKenna (Smithboro) beat Darren Barnwell (Avona) 16-14

44.5kg: Sean Purcell (Marble City) beat Ryan Lavery (St John Bosco Newry) 10-7

46kg: Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Eugene McKeever (St Malachys) 8-5

48kg: James McGivern (St Georges Belfast) beat Jason Harty (Rathkeale) 9-2

50kg: Jason Sweeney (Innisfree) beat Aaron Harkin (Illies Golden Gloves) 15-7

52kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Jordan Myers (Innisfree) 12-6

54kg: Matthew Davis (Ardagh Cross) W/O

56kg: Kieran Molloy (Oughterard) beat Conor Doyle (Ennis) 14-4

 

Special Schoolboy Competition National Stadium Dublin

August 18th

S/Finals (11am)

38kg: Shane Flavin (Paulstown) beat Sean Gallagher (St Davids Naas) 11-4

38kg:Nathan May (Crumlin) beat John Nevin (St Brigids Kildare) 8-2

40kg: Francie Stokes (Oakleaf) beat Nathan McQuade (Virginia)  RSC1

40kg:Calvin Turner (Ryston) beat Gavin Roche (Castlebar) 10-6

41.5kg:Conor Quinn (Clonard) beat Kyle Meehan (Ryston) 14-4

41.5kg: Aaron Daly (Castlebar)   beat Adam Kavanagh (Westside)10-6

43kg: Darren Barnwell (Avona) beat Patrick Nevin (St Brigids Kildare) 12-6

44.5kg:Sean Purcell (Marble City) beat John Maughan (Westside) 10-7

44.5kg:Ryan Lavery (St John Bosco Newry) beat Tadghe McConville (Dealgan) 10-1

46kg:Eugene McKeever (St Malachys) beat Eric Nash (Knockmore) 7-4  

46kg: Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Noel Cummins (Crumlin) 17-7

48kg: James McGivern (St Georges Belfast) beat Paul Ryan (Bay City) RSC2

48kg:Jason Harty (Rathkeale) beat Dean Clarke (Holy Family Drogheda) 11-7

 

S/Finals 3pm 

50kg: Jason Sweeney (Innisfree) beat Ryan McDonagh (Carrickmore) 13-2

50kg:Aaron Harkin (Illies Golden Gloves) beat Tommy Hyde (Setanta) 16-6

52kg:Jordan Myers (Innisfree) beat Vlad Komarschruk (Wexford CBS) 11-4

52kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Alan White (St Bridgets) 18-6

56kg:Conor Doyle (Ennis) beat Conor Dowling (Paulstown) 8-3

56kg: Kieran Molloy (Oughterard) W/O                 

59kg: Brett McGinty (Oakleaf) beat Patrick Maughan (St Lukes) RSC3

59kg: Colm Quinn (Castlebar) beat James McDonagh (Clann Naofa) 7-4

62kg: Christopher O’Reilly (Bracken) beat Patrick McDonnell (St Lukes) 11-4

65kg: James Geoghan (St Catherines) beat Kasper Bura (St Annes) 10-7

65kg: Darragh Murray (South Meath) beat Kevin Kehoe (Marble City) 7-6

77kg: James Clarke (Killnamanagh) beat Dylan Mangan (Ballyhaunis) RSC1

 

 

National Schoolboy Competition National Stadium Dublin

August 17th Q/Finals

38kg: Nathan May (Crumlin) beat Dominic Bradley (Errigal) 12-8
38kg: John Nevin (St Brigids Kildare) beat Gustas Giraitas (Sparticus) 8-3
40kg: Gavin Roche (Castlbar) beat Patrick Hamill (Holy Family Drogheda) 8-4
41.5kg: Aaron Daly (Castlbar) beat David Hughes (K&K) 10-6
44.5kg: John Maughan (Westside) beat Andrew McDonagh (St Pauls Waterford) 10-6
44.5kg: Ryan Lavery (St John Bosco Newry) beat Owen McCarthy (Olympic) 9-7
44.5kg: Tadghe McConville (Dealgan) beat Darragh Daly (St Bridgets) 8-3
46kg: Eric Nash (Knockmore) beat Shane McClory (St John Bosco Newry) 10-2
46kg: Noel Cummins (Crumlin) beat James Harty (Rathkeale) 8-8 c/b 28/25
46kg: Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Jack Quirk (St Catherines Dublin) 12-2
48kg: Jason Harty (Rathkeale) beat Conor Ivors (Marble City) 7-7 c/b 19-18
48kg: Dean Clarke (Holy Family Drogheda) beat Hughie Joyce (Mullingar) 16-5
50kg: John Sweeney (Innisfree) beat Niall Carroll (Ryston) 8-6
50kg: Aaron Harkin (Iliies Golden Gloves) beat Patrick Coney (The Loup) 9-6
50kg: Tommy Hyde (Setanta) beat Joshua Browne (St Bridgets Edenderry) 10-5
52kg: Jordan Myers (Innisfree) beat Craig Mangan (St Bridgets Edenderry) RTD2
52kg: Michael Nevin (Portlaoise) beat Adam Higginbottom (St Bridgets L) RTD1
52kg: Alan White (St Brigets U) beat Bryan McNamee (Convoy) 14-4
56kg: Kieran Molloy (Oughterard) beat Alexader O’Sullivan (Dunboyne) 9-3
59kg: James McDonagh (Clann Naofa) beat Anthony Johnston (Gleann) 10-3
59kg: Colm Quinn (Castlebar) beat Hughie Doyle (Sparticus) 9-3
65kg: Darragh Murray (South Meath) beat George Bodor (Bay City) 9-5
65kg: Kevin Kehoe (Marble City) beat Connie McDonagh (Dungarvan) 7-5

 

 

return to 11/12 calendar