return to 12/13 calendar

 

National Novice

Boxing Championships 2013

 

 

National 2013 Novice Finals January 26th National Stadium Dublin (11am)
 
46kg:Danielle O’Connor (Palmerstown) W/O

F48kg:Donna Barr (Twin Towns) beat Michaela Stowe (Drogheda) 14-8

F52kg:Erin Walsh (Tramore) beat Agnes Kulscar (Drimnagh) RSC3

51kg:Ricky Nesbitt (Dealgan) beat Sebastian Stasiaczck (Cavan) 14-13

54kg:Christian Elihal (Portlaoise) beat Colin Lowrie (Glengormley) 11-11 c/b 36-34

F57kg:Elaine Harrison (Arklow) beat Grainne Garvey (Dealgan) 19-11

57kg:Ben Liddle (Eastside) beat Curtis Griffin (Eastside) 11-10

F60kg:Emma Gallagher (Corpus Christi) beat Kerri O’Callaghan (Dealgan) RSC2

60kg:Sean Benson (Southside) beat Eryk Batuik (Ballina) 14-5

F63kg:Grainne Walsh (Sparticus) beat Siobhan O’Leary (Corpus Christi) 16-10

64kg:Cathal Jennings (Sacred Heart U) beat Adam Caffery (Rush) 18-8

F66kg:Caroline Holland (Portlaoise) beat Rachel Carey (Geesala) 15-14

67kg:Jack Hogg (Immaculata) beat Tim Nix (Rathkeale) 13-13 c/b 46-41

F70kg:Aishling Byrne (Paulstown) beat Tina Donnelly (Baldoyle) 20-3

71kg:Tommy Fay (Carrickmacross) beat John Joyce (Lucan) 9-4

75kg:Jason Travers (Corpus Chirsti) beat Richard O’Connell (Trinity Boys) 26-23

81kg:Stephen Murphy (Celbridge) beat Yuri Puskin (St Pauls Antrim) 15-9

F86kg:Fionna Nelson (City of Belfast BA) W/O

85kg:Karol Blugosz (Scorpion) beat Harry Leavey (Maynooth) 11-5

91kg+: Michael McKeever (St Matthews) beat Chris Herron (Canal) 15-6

S/Finals

91kg:John Connors (Thurles) beat Joe Hirst (Ballinacarrow) 11-10

91kg:Martin Keenan (Ennis) beat Bobby Kingsley (Dunboyne) 10-3

 

 

National Novice S/Finals January 19th
 
S/Finals
 
51kg: Ricky Nesbitt (Dealgan) beat Ben Nelson (Town Land) RSC3
57kg: Ben Liddle (Eastside) beat Joseph Lawrence (Palmerstown) 13-7

F60kg:Emma Gallagher (Corpus Christi) beat Sabrina Dempsey (Ballymun) RSC1

60kg: Eryk Batuik (Ballina) beat Conor Dowling (UCD) 15-6

60kg: Sean Benson (Southside) beat Sean Kimmage (Smithfield) 12-10

64kg: Adam Caffrey (Rush) beat Patrick Rattigan (Smithfield) RSC3

64kg: Cathal Jennings (Sacred Heart) beat Sean McGormley (Canal) 12-11

67kg: Tim Nik (Rathkeale) beat Owen Duffy (Carrickmacross) 12-7

67kg: Jack Hogg (Immaculata) beat Glen Forde (Bray) 15-4

F66kg: Caroline Holland (Portlaoise) W/O

F66kg: Deibhile Ni Mac a Bhaird (Dungarvan) W/O

71kg: John Joyce (Lucan) beat James McComb (Immaculata) 7-5

71kg: Tommy Fay (Carrickmacross) beat Jordan Swaine (Monkstown) 15-14

75kg: Richard O’Connell (Trinity Boys) beat Dean Desmond (Rylane) 20-18

75kg: Jason Travers (Corpus Christi) beat Karen Manncian (St Brigids) 7-5

81kg: Stephen Murphy (Celbridge) beat Mark Kavanagh (Oughterard) 20-12

81kg: Yuri Puskin (St Pauls) beat Auriu Kunerotiene (Portlaoise0 12-7

85kg: Harry Leavey (Maynooth) beat Francis Keeling (St Matthews) RET3

85kg: Karol Blugosz (Scorpion) beat Paul Curry (Castlebar) RSC3

91+kg: Michael McKeever (St Matthews) beat Joe Keenan (St John Bosco) 12-8

91+kg: Chris Herron (Canal) beat Paul Brown (St Aidans) 18-7

January 19th

Q/finals

91kg: John Connors (Thurles) beat Colin Collins (Lucan) 6-5

91kg: Joe Hirst (Ballinacarrow) beat James Kenny (St Michael’s) 17-13

91kg: Bobby Kingsley (Dunboyne)beat Kane O’Shea (Leeside Lough) 12-4

91kg: Martin Keenan (Ennis) beat Bartliomici Jaskiewicz (Cavan) RSC2

 

 

National Novice Championships Q /Finals National Stadium January 18th

64kg:Patrick Rattigan (Smithfield) W/O

64kg:Adam Caffery (Rush) beat Kyle North (St Carthages) 14-11

64kg:Sean McGormley (Canal) beat Gary Parker (Canal) RSC3

64kg:Cathal Jennings (Sacred Heart Dublin) beat Colin O’Donovan (Leeside Lough) 14-12

67kg:Glen Forde (Bray) beat Michael Spain (Dublin Docklands) 11-9

67kg:Jack Hogg (Immaculata) beat Oleksander Kravtov (Celbridge) 10-8

67kg:Tim Nix (Rathkeale) beat Chris Armstrong (Canal) 13-8

67kg:Owen Duffy (Carrickmacross) beat Colm McGilloway (Phibsboro) RSC3

71kg:Tommy Fay (Carrickmacross) beat Dave O’Donnell (Southside) 20-15

71kg:Jordan Swaine (Monkstown Dublin) beat Barry Kennedy (Ballinacarrow) 12-6

71kg:John Joyce (Lucan) beat Conor McCannon (Ballincarrow) 11-5

71kg:James McComb (Immaculata) beat Jack Corcoran (Hillview) 24-12

75kg:Dean Desmond (Rylane) beat John Joe Laverty (Dealgan) 12-9

75kg:Richard O’Connell (Trinity Boys) beat Brian Egan (Ballymote) 17-4

75kg:Karen Mancian (St Brigids Kildare) beat Ezra Nugent (Corpus Christi)  RSC3

75kg:Jason Travers (Corpus Christi) beat Dimitrj Markouski (Portlaoise) 16-12

81kg:Mark Kavanagh (Oughterard)  beat Daniel Flynn (Dublin Docklands) RSC2

81kg:Stephen Murphy (Celbridge) beat Keelan Finnan (Ballinacarrow) RET2

81kg:Auriu Kunerotiene (Portlaoise) beat Ray Barrett (Rathkeale) RSC3

81kg:Yuri Puskin (St Pauls Antrim) beat Anthony Murphy (Phibsboro) 8-2

85kg:Francis Keeling (St Matthews) beat Sean Fox (St Broughans) RSC2

85kg:Karol Dlugosz (Scorpion) W/O

85kg:Paul Curry (Castlebar) W/O

91kg:Bartiomici Jaskiewicz (Cavan) W/O

91+kg:Michael McKeever (St Matthews) beat Eoghan McHale (Palmerstown) RET3

91+kg:Joseph Keenan (St John Bosco U) beat Johnny Sheridan (Sacred Heart Dublin) 11-7

91+kg:Paul Brown (St Aidans) W/O

Intermediate Final

48kg: John Cassidy (Illies Golden Gloves) beat Jonathan McCabe (Holy Family Drogheda) 17-6

 

 

2013 National Intermediate Championships      January 12th (11am)

71kg:Tommy Fay (Carrickmacross) beat Colm Dowling (Dealgan) 18-7

71kg:Jordan Swaine (Monkstown Dublin) beat Lee Cacharne (Midland White City) 14-6

71kg:Barry Kennedy (Ballinacarrow) beat Dominic Donnegan (Cootehill) 10-10 c/b 36-31

71kg:John Joyce (Lucan) beat Stephen McFee (St Kevins Dublin) 10-6

71kg:Conor McCannon (Ballinacarrow) beat Barry Lyndon (Castlebar) 12-10

71kg:James McComb (Immaculata) beat Patrick Ryan (Sacred Heart Tolerton) RSC2

71kg:Jack Corcoran (Hillview) beat Drew Bowes (Phibsboro) 13-5

81kg:Ray Barrett (Rathkeale) beat Shane Gilraine (Connolly Longford) 8-1

81kg:Yuri Puskin (St Pauls Waterford) beat Adrian Dolan (Esker) 20-12

81kg:Anthony Murphy (Phibsboro) W/O

91kg:Joe Hirst (Ballinacarrow) beat Kevin O’Sullivan (Macroom) 19-19 c/b 63-57

91kg:Martin Keenan (Ennis) beat Eli Shaw (Coleraine) RSC1

91kg:Bobby Kingsley (Dunboyne) beat Anthony Ryan (Glin) 4-3

91kg: Kane O’Shea (Leeside Lough) beat Ronan O’Neill (Holy Trinity) 7-6

91+kg:Michael Regan (Castlerea) beat Adrian Dolan (Esker) 13-8

91+kg:Chris Heron (Canal) WO

91+kg: Ciaran O’Regan (Corpus Christi) W/O

 

2013 National Novice Championships     January 11th (7pm)

64kg:Patrick Rattigan (Smithfield) beat Dominic Downes (Mullingar) 14-9

64kg:Kyle North (St Carthages) beat Hugh Nevin (Connolly, Longford) 11-4

64kg:Adam Caffery (Rush) beat Martin O’Reilly (St Brigids L) 22-17

64kg:Gary Parker (Canal) beat Barry Kilmeade (Lanesboro) RSC3

64kg:Sean McGormley (Canal) beat David Williams (Ballinacargy) RSC2

64kg:Cathal Jennings (Sacred Heart D) beat David Jackson (Rush) RSC3

64kg:Colin Donovan (Leeside Lough) beat Daniel Joao (Drimnagh) 15-3

67kg:Michael Spain (Docklands) beat Killian Carroll (UCD) 15-12

67kg:Glen Forde (Bray) beat Danny Campbell (Mount Tallant) RSC1

67kg:Oleksander Kravtov (Celbridge) beat Michael Donovan (Leeside Lough) 10-4

67kg:Jack Hogg (Immaculata) beat Sean Fitzmaurice (Castlerea) 13-9

67kg:Chris Armstrong (Canal) beat Jason Groome (Bray) 24-4

67kg:Tim Nix (Rathkeale) beat James McCarthy (Thurles) 9-4

67kg:Colm McGilloway (Phibsboro) beat Michael Rush (Twin Towns) 18-13

67kg: Owen Duffy (Carrickmacross) beat Padraig King (St Michael NR) RET2

 

 

 

return to 12/13 calendar