return to 12/13 calendar

 

National Schoolboy B2&3

(Junior Cadets)

Boxing Championships 2013

2013 National Junior Cadet Championships

June 15th Finals (1pm)

41.5kg Dominic Bradley (Errigal) bt Sean Gallagher (St Davids Naas) 3-0

52kg Eric Nash (Knockmore) bt Airijus Vitlipas  (St Davids Nass) 3-0

59kg Jordan Myres (Inishfree) bt Paul McCullagh (St Agnes) 3-0

62kg Martin McDonagh (Ballincollig) bt Jack Doherty (St Bridgets) 3-0

 

National Junior Cadet Championships June 14th (6pm) Finals

38.5kg Thomas Stokes (Oakleaf) bt Jack Kavanagh (Swinford)  2-1

40kg  Barry  McReynolds (HolyTrinity) bt Edward Donovan (O.L.OL.) 3-0

43kg Sean Whelan (Docklands) bt  Mickey Delaney (Olympic)2-1

44.5kg Paddy Donovan  (O.L.O.L)  bt Adam Kavanagh (Westside) 3-0

46kg Aaron Mc Kenna (Old School) bt Nathan May (Crumlin) 3-0

48kg Jamie Harty  (Rathkeale) bt  Callum Bradley (Sacred Heart Omagh) 2-1

50kg Jason Harty (Rathkeale) bt Sean Purcell (Marble City)  3-0 

54kg Paul  Ryan (Bay City)  bt Aaron Gethins (Ballinacarrow)   3-0  

56kg Brian Mc Namee (Convoy)  bt Christopher Gaynor (Navan) 3-0 

65kg Leon Gallagher (Finn Valley)  bt Jimmy O’Reilly (Portlaiose) 2-1 

68kg Kacper Bura  (St Annes) bt Jordan Joyce (St Francis) 3-0

72kg 6Brian Elliott  (Letterkenny)  W/O

76kg Connie Mc Donagh (Dungarvan) W/O

76+kg Blaine O’ Brien (Clonmel) bt Martin C Collins (Ballina) 2-1

S/Finals

41.5kg Sean Gallagher (St Davids Naas)   bt Timmy Lee Casey (O.L.O.L.)  2-1

41.5kg Dominic Bradley (Errigal) bt  Dean Brophy  (Portlaoise) 3-0 

52kg Airijus Vitlipas  (St Davids Nass) bt  Brian Joyce  (Moate)   3-0

52kg Eric Nash (Knockmore) W/O

59kg Paul McCullagh (St Agnes) bt Thomas Maughan (Cavan) 3-0 

62kg Jack Doherty (St Bridgets) bt Colin Monerwali (Navan) 2-1                  

62kg Martin McDonagh (Ballincollig) bt  Kieran Kenny (Bunclody)   2-1

 
 
2013 Junior Cadet Championships
 
June 8th (11am)
 
59kg: Thomas Maughan (Cavan) beat Sean O’Reilly (Glin) TKO2
59kg: Paul McCullagh (St Agnes) bt Brian Stokes (St Seachnalls) 3-0
62kg: Jack Doherty (St Bridgets) bt Ronan O’Donnell (Convoy) 3-0
62kg: Colin Monerwali (Navan) bt Pat O’Callaghan (Callan) 3-0
62kg: Martin McDonagh (Ballincollig) bt Tony McDonagh (Olympic) 3-0
62kg: Kieran Kenny (Bunclody) bt Andrew Stokes (O’Hanlon Park) TKO2
38.5kg: Thomas Stokes (Oakleaf) bt Dennis Dunne (Olympic) TKO1
38.5kg: Jack Kavanagh (Swinford) bt Eamer Coughlan (Riverstown) 2-1
40kg: Barry McReynolds (Holy Trinity) bt Davy Keenan (Ennis) 3-0
40kg: Edward Donovan (OLOL) bt Michael Kinsella (St Anthony/St Pats) 3-0
41.5kg: Timmy Lee Casey (OLOL) bt Seamus Mongan (Bay City) 3-0
41.5kg: Sean Gallagher (St Davids) bt Francis O’Donnell (3 Bridges) 3-0
41.5kg: Dominic Bradley (Errigal) bt Luke Carroll (Westside) 3-0
41.5kg: Dean Brophy (Portlaoise) bt Owen Fullerton (Keady) 2-1
43kg: Sean Whelan (Docklands) bt Kevin Quinn (Errigal) DSQ1
43kg: Mickey Delaney (Olympic) bt Padraic Loughran (St Pauls) 2-1
54kg: Aaron Gethins (Ballinacarrow) bt Kane Tucker (St John Bosco) 2-1
 
3pm Session
 
44.5kg: Adam Kavanagh (Westside) bt Shane McKeown (Dealgan) 3-0
44.5kg: Paddy Donovan (OLOL) bt Matthew McDonagh (Geesala) 3-0
46kg: Nathan May Crumlin ) bt Nathan McQuiad (Virginina) TKO1
46kg: Aaron McKenna (Old School) bt Pearse Nash (Tolerton) 3-0
48kg: Jamie Harty (Rathkeale) bt Pearse O’Leary (Docklands) 2-1
48kg: Callum Bradley (Sacred Heart) bt Gabriel  Dossan (Champ Camps) 2-1
50kg: Sean Purcell (Marble City) bt Pat Nevin (Sparticus) 3-0
50kg: Jason Harty (Rathkeale) bt Joe Kennedy (Westside) 3-0
52kg: Airjus Vitlipas (St Davids) Tommy Hyde (Setanta)  3-0
52kg: Brian Joyce (Moate) W/O
52kg: Peter McCarthy (Bishop Kelly) bt Ryan Copeland (Derrylin) 3-
52kg: Eric Nask (Knockmore) bt Callum Toland (Oakleaf) 3-0
54kg: Paul Ryan (Bay City) bt Eghosa Erhahan (Clan Naofa) 3-0
56kg: Chris Gaynor (Navan) W/O
56kg: Brian McNamee (Convoy) bt Morgan Treacy (St Saviours) 3-0
59kg: Jordan Myres (Inishfree) bt Rory McElhenny (Convoy) 3-0
65kg: Leon Gallagher (Finn Valley) bt Michael Walsh (Holy Family) TKO3
65kg: Jim O’Reilly (Portlaoise) bt Keenan Gibson (Convoy) 2-1
76kg+: Martin C. Collins (Ballina) bt Conor Gleeson (Old School) 3-0
76+kg@ Blaine O’Brien (Clonmel) bt Tom Gavin (Edenmore) 3-0
 
U/18 Final
64kg: Benaldo Marime (Holy Trinity) bt Shane O’Neill (St Davids) 2-1 (held in the first session)
 
 
Final Female Senior Cadet Final
66kg: Leah Roche (St Bridgets) bt Courtney Doheny (Marble City) 2-1

 

Junior Cadet Championships
 
June 7th Prelims (6pm)
 
 
38.5kg Francie Stokes (3 Bridges) W/O
38.5kg Jack Kavanagh (Swinford) bt Jake Ryan (Ennis) TKO3
38.5kg James Coughlan (Rivestown) bt Martin Pratt (St Francis) 3-0
40kg Barry Reynolds (Holy Trinity) bt Conor Renaghan (Keady) 3-0
40kg Michael Kinsella (St Ants/Pats) bt Ronan Kelly (St Michaels Athy 3-0
40kg Edward Donovan (O.L.O.L.) bt Christopher Myers (Sparticus) 2-1
41.5kg Luke Carroll (Crumlin) bt John Nevin (Sparticus)  3-0
41.5kg Dean Brophy (Portlaoise) bt  James Crean (Wexford CBS) 2-1
41.5kg Owen Fullerton (Keady) bt Damien Ward O’Connor (Glin) 3-0
43kg Sean Whelan (Docklands) bt  Martin McDonagh (St Francis) 3-0
43kg Mikey Delaney (Olympic) bt Eamon Sweeney (Illies GG) 3-0
43kg Padraic Loughran (St Pauls Antrim)  bt Callum Nash (Ring) 2-1
44.5kg Paddy Donovan (O.L.O.L.) bt Luke Delaney (Riverstown) 3-0
44.5kg Matthew McDonagh (Geesala) bt Harrison Jameson (Virginia) TKO1
46kg Nathan May (Crumlin) bt Colm Bracken (O’Hanlon Park) TKO2
46kg Pearse Nash (Sacred Heart L) bt Pat Noel Donovan (O.L.O.L.) 3-0
46kg Aaron McKenna (Old School) bt Dean O’Driscoll (St Michaels Athy) TKO1 
48kg Pearse O’Leary (Docklands) bt  Brendan Maguire (St Davids) 3-0
48kg Gabriel Dossan (Champs Camp) bt  William Faulkner (St Francis) 3-0
48kg Callum Bradley (Sacred Heart L) bt  Hanlon Crowley (Derrylin) 3-0
50kg Patrick Nevin (Sparticus) bt Thomas McGlynn (Innisfree) 2-1
50kg Sean Purcell (Marble City) bt Tadge McConville (Dealgan) 3-0
50kgJason Harty (Rathkeale) bt Ross Boylan (St Saviours OBA) 3-0
50kgJoseph Kennedy (West Side) bt Sean Dempsey (Gorey) 2-1
52kgLuke Kavanagh (Cumlin) bt  Peter McCartan (Bishop Kelly) 3-0
52kgCallum Toland (Oakleaf) bt Jack Conroy (Ballinacargy) 3-0
52kgEric Nash (Knockmore) bt  Naill Carroll (Ryston) 2-1

 

 
 

 

return to 12/13 calendar