return to 12/13 calendar

 

 

Menís U/23 and Womenís U/21 Championships October 27th

Results - Sat 27 Oct 2012 (mens under 23 championships 2012)
Ended Details Red Corner Blue Corner
R1 R2 R3
Result
72 (17:04:41) 92kg Final TURNER, SEAN (DUB) LEAHY, JAMES (DUB)
5 6 8 4 7 3
Red 20-13
71 (16:49:54) 91kg Final WARD, STEPHEN (ANT) JOYCE, CHRISTY (LEI)
3 3 3 4 4 5
Blue 12-10
70 (16:36:10) 81kg Final JOYCE, DAVEY JOE (LEI) MCGLINCHEY, SEAN (ULS)
5 3 2 2 3 5
Red 10-10
69 (16:22:12) 75kg Final QUIGLEY, JASON (ULS) REILLY, MICHAEL (LEI)
5 1 6 2 7 2
Red 18-5
68 (16:08:04) 69kg Final BRENNAN, EMMETT (DUB) MORAN, THURLES (DUB)
0 2 2 3 3 5
Blue 10-5
67 (15:53:30) 64kg Final WALL, MARTIN (DUB) DATE, ROHAN (MUN)
4 9 7 4 9 8
Blue 21-20
66 (15:39:22) 60kg Final BATES, GEORGE (DUB) OHARA, MARK (ANT)
5 5 6 7 5 7
Blue 19-16
65 (14:56:05) 56kg Final MELI, JD (ANT) GERAGHTY, DECLAN (DUB)
4 7 2 4 3 5
Blue 16-9
64 (14:28:22) 52kg Final ROCHE, SHANE (DUB) FLAVIN, KEITH (LEI)
5 12 6 11 9 9
Blue 32-20
63 (14:13:44) 49kg Final MYERS, HUGH (LEI) DOBBINS, BLAINE (ULS)
6 1 5 3 4 2
Red 15-6

Results - Fri 26 Oct 2012 (mens under 23 championships 2012)
Ended Details Red Corner Blue Corner
R1 R2 R3
Result
62 (23:17:43) 91kg SF OREILLY, BERNARD (LEI) JOYCE, CHRISTY (LEI)
2 5 5 5 2 5
Blue 15-9
61 (23:04:18) 91kg SF STOKES, STEPHEN (ULS) WARD, STEPHEN (ANT)
1 6 0 0    
Blue RSCI
60 (22:56:31) 81kg SF GREENE, LIAM (CON) MCGLINCHEY, SEAN (ULS)
3 9 4 8 5 5
Blue 22-12
59 (22:42:57) 75kg SF BYRNE, EDDIE (LEI) REILLY, MICHAEL (LEI)
2 5 4 6 5 7
Blue 18-11
58 (22:29:38) 75kg SF CORCORAN, JOHN (DUB) QUIGLEY, JASON (ULS)
1 6 4 8 3 16
Blue 30-8
57 (22:04:06) 69kg SF MORAN, THURLES (DUB) FRYERS, LARRY (ANT)
7 8 9 8 9 7
Red 25-23
56 (21:49:20) 69kg SF BRENNAN, EMMETT (DUB) TIGHE, CONOR (CON)
8 2 8 3 9 2
Red RSC
55 (21:25:40) 64kg SF REEVES, LEE (MUN) DATE, ROHAN (MUN)
1 3 0 0    
Blue RET
54 (21:18:48) 64kg SF BYRNE, LUKE (DUB) WALL, MARTIN (DUB)
2 9 0 10 0 8
Blue RSC
53 (20:53:49) 60kg SF OHARA, MARK (ANT) MCDERMOTT, ORIN (ULS)
6 3 7 2 6 3
Red 19-8
52 (20:39:15) 60kg SF MYERS, STEPHEN (LEI) BATES, GEORGE (DUB)
3 6 0 0 4 14
Blue 20-7
51 (20:03:27) 56kg SF GERAGHTY, DECLAN (DUB) KIRWAN, JASON (LEI)
10 3 3 1 4 1
Red 17-5
50 (19:49:51) 56kg SF NEVIN, CHRISTOPHER (LEI) MELI, JD (ANT)
1 6 2 2 4 6
Blue 14-7
49 (19:24:09) 52kg SF FLAVIN, KEITH (LEI) CASEY, MYLES (MUN)
8 3 8 2 5 3
Red 21-8
48 (19:10:43) 52kg SF ROCHE, SHANE (DUB) JOYCE, HUGHIE (LEI)
11 6 8 5 5 10
Red 24-21
47 (18:38:23) 49kg SF MCCABE, JONATHAN (LEI) DOBBINS, BLAINE (ULS)
1 2 2 3 1 5
Blue 10-4
46 (18:13:17) 82kg Final BOYLAN, GEORGE (DUB) MCDONAGH, JOHN (DUB)
5 7 3 7 3 7
Blue 21-11
45 (17:50:57) 81kg SF LAWRENCE, STEPHEN (LEI) JOYCE, DAVEY JOE (LEI)
           
Blue WO

Results - Sat 20 Oct 2012 (mens under 23 championships 2012)
Ended Details Red Corner Blue Corner
R1 R2 R3
Result
44 (18:57:00) 91kg QF JOYCE, CHRISTY (LEI) OKUNGBOWA, KENNETH (LEI)
3 3 8 2 3 4
Red 14-9
43 (18:42:16) 81kg QF MCGLINCHEY, SEAN (ULS) WARD, PATRICK (CON)
7 7 9 10 8 7
Red 24-24
42 (18:27:44) 81kg QF OGRIOFA, KEIRAN (CON) GREENE, LIAM (CON)
5 5 3 4 6 5
Blue 14-14
41 (18:13:29) 75kg QF REILLY, MICHAEL (LEI) HARTY, JOHNNY (MUN)
5 0 6 1 5 1
Red RSC
40 (18:00:43) 75kg QF BROADHURST, STEPHEN (LEI) BYRNE, EDDIE (LEI)
3 6 3 4 1 5
Blue 15-7
39 (17:46:48) 75kg QF DELANEY, JP (ANT) QUIGLEY, JASON (ULS)
2 6 2 6 4 8
Blue 20-8
38 (17:33:09) 75kg QF LALLY, MARTIN (LEI) CORCORAN, JOHN (DUB)
5 7 3 7 2 5
Blue RSC
37 (16:53:32) 69kg QF FRYERS, LARRY (ANT) FORDE, KIERAN (CON)
6 4 5 6 10 6
Red 21-16
36 (16:38:40) 69kg QF MORAN, THURLES (DUB) URSU, PETRU (DUB)
3 2 5 3 5 4
Red 13-9
35 (16:25:11) 69kg QF TIGHE, CONOR (CON) BUTLER, GAVIN (CON)
3 3 4 1 10 3
Red 17-7

Results - Fri 19 Oct 2012 (mens under 23 championships 2012)
Ended Details Red Corner Blue Corner
R1 R2 R3
Result
18 (22:12:25) 75kg Prelim HARTY, JOHNNY (MUN) MURPHY, FINBAR (MUN)
5 1 4 3 10 0
Red 19-4
17 (21:58:56) 75kg Prelim REILLY, MICHAEL (LEI) BLANEY, CHRIS (LEI)
2 3 6 4 4 4
Red 12-11
16 (21:45:14) 75kg Prelim BYRNE, EDDIE (LEI) ORIORDAN, DANNY (DUB)
3 3 5 3 5 3
Red 13-9
15 (21:31:39) 75kg Prelim BROADHURST, STEPHEN (LEI) COYLE, CONOR (ULS)
4 1 6 1 3 2
Red 13-4
14 (21:18:22) 75kg Prelim QUIGLEY, JASON (ULS) KELLY, PAUL (ULS)
8 2 7 2 7 1
Red 22-5
13 (21:04:58) 75kg Prelim BROWNE, ANTHONY (DUB) DELANEY, JP (ANT)
1 5 1 4 1 2
Blue 11-3
12 (20:51:29) 75kg Prelim JOYCE, CHRISTY (LEI) CORCORAN, JOHN (DUB)
4 5 7 7 4 10
Blue 22-15
11 (20:36:59) 69kg Prelim MCFEELY, NIALL (ULS) FORDE, KIERAN (CON)
5 4 5 6 1 7
Blue 17-11
10 (20:23:25) 69kg Prelim FRYERS, LARRY (ANT) DARBY, PAUL (ULS)
7 4 5 2 5 0
Red 17-6
9 (20:09:12) 69kg Prelim DORAN, MARTIN (DUB) URSU, PETRU (DUB)
3 4 2 5 1 6
Blue 15-6
8 (19:55:43) 69kg Prelim MORAN, THURLES (DUB) MCGRANE, AARON (DUB)
4 3 6 0 2 0
Red 12-3
7 (19:42:07) 64kg Prelim WALSH, SEAN (DUB) DATE, ROHAN (MUN)
3 9        
Blue RSC
6 (19:36:28) 64kg Prelim O'HARA, BARRY (ANT) CARROLL, STEPHEN (DUB)
8 5 6 1 6 4
Red 20-10
5 (19:22:27) 64kg Prelim ESLER, VINCENT (ANT) KENNEDY, JAMIE (ANT)
4 9 6 6 4 9
Blue 24-14
4 (19:08:18) 64kg Prelim REEVES, LEE (MUN) MCQUILLAN, ANDREW (DUB)
5 2 5 1 4 4
Red 14-7
3 (18:54:19) 64kg Prelim DUNNE, DEAN (LEI) WALL, MARTIN (DUB)
3 7 0 0    
Blue RET
2 (18:47:47) 60kg Prelim KEHOE, NOEL (LEI) MCDERMOTT, ORIN (ULS)
1 3 3 5 1 4
Blue 12-5
1 (18:34:03) 60kg Prelim NEVIN, PATRICK (LEI) CONROY, JASON (DUB)
5 5 5 3 8 1
Red 18-9

Results - Sun 20 Oct 2002 (mens under 23 championships 2012)
Ended Details Red Corner Blue Corner
R1 R2 R3
Result
34 (13:32:05) 64kg QF O'HARA, BARRY (ANT) DATE, ROHAN (MUN)
4 6 6 7 4 7
Blue 20-14
33 (13:18:12) 64kg QF REEVES, LEE (MUN) KENNEDY, JAMIE (ANT)
5 2 5 3 6 6
Red 16-11
32 (13:04:16) 64kg QF LINEHAN, PATRICK (DUB) WALL, MARTIN (DUB)
5 9 3 8 2 3
Blue 20-10
31 (12:50:43) 64kg QF TULLY, PETER (DUB) BYRNE, LUKE (DUB)
1 4 3 5 5 4
Blue 13-9
30 (12:37:31) 60kg QF NEVIN, PATRICK (LEI) MCDERMOTT, ORIN (ULS)
3 1 2 4 2 3
Blue 8-7
29 (12:22:29) 60kg QF OHARA, MARK (ANT) MCCOMB, SEAN (ANT)
5 4 3 4 6 4
Red 14-12
28 (12:09:06) 60kg QF HYLAND, PAUL (ANT) BATES, GEORGE (DUB)
3 6 6 10 6 7
Blue 23-15
27 (11:55:04) 60kg QF MYERS, STEPHEN (LEI) MCLAUGHLIN, MARC (ULS)
6 4 5 6 8 6
Red 19-16
26 (11:40:18) 56kg QF LONG, JAMIE (MUN) KIRWAN, JASON (LEI)
4 3 4 3 2 6
Blue 12-10
25 (11:26:51) 56kg QF GERAGHTY, DECLAN (DUB) DALTON, RUIARI (ANT)
7 4 6 6 6 3
Red 19-13
24 (11:13:23) 56kg QF SCULLION, JOEL (ANT) NEVIN, CHRISTOPHER (LEI)
3 1 3 2 2 10
Blue DSQ
23 (10:58:55) 56kg QF MELI, JD (ANT) MCKENNA, GARY (ULS)
6 3 4 3 4 4
Red 14-10
22 (10:45:29) 69kg QF BRENNAN, EMMETT (DUB) CAWLEY, PATRICK (DUB)
3 3 6 1 5 1
Red 14-5
21 (10:31:52) 52kg QF CASEY, MYLES (MUN) HAYDEN, SEAN (DUB)
5 2 8 3 4 0
Red 17-5
20 (10:17:07) 52kg QF JOYCE, HUGHIE (LEI) HAYDEN, PATRICK (DUB)
9 3        
Red RSC
19 (10:10:48) 52kg QF METCALF, AIDAN (DUB) FLAVIN, KEITH (LEI)
           
Blue WO

 

 

 

 

Menís U/23  Finals

49kg: Hughie Myers (Ryston) beat Blaine Dobbins (St Josephs Derry) 15-6

52kg: Keith Flavin (Paulstown) beat Shane Roche (Corinthians) 32-20

56kg: Declan Geraghty (Crumlin) beat JD Meli (Immaculata) 16-9

60kg: Mark OíHara (Holy Trinity)  beat George Bates (St Marys Tallaght)19-16

64kg: Rohan Date (St Pauls Waterford) beat Martin Wall (Crumlin) 21-20

69kg: Thurles Moran (Phibsboro)  beat Emmet Brennan (Corinthians)10-5

75kg: Jason Quigley (Finn Valley) beat Michael Reilly (Holy Family Drogheda) 18-5

81kg: Davey Joe Joyce (Ballinacargy) beat Sean McGlinchy (Oakleaf) 10-10 c/b 32-30

91kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Stephen Ward (Monkstown Antrim) 12-10

91kg+: Sean Turner (Drimnagh) beat James Leahy (Bay City) 20-13

Womenís U/21 Finals

48kg:Hannah Carthy (Paulstown)W/O                   

51kg:Oliwia Samsanow (Old School) W/O

54kg:Christine Gargan (St Georges) beat Michaela Jannick (Cavan) 13-9

57kg:Lycia Hennihan (Ballinrobe) beat Karen OíSullivan (St Colmans) 9-6

60kg:Kayleigh Murrihy (Kilfenora) beat Shauna Flynn (Inniskeen) 17-6

64kg: Yvonne Callinan (Watergrasshill) W/O                        

69kg: Aoife Hennighan (Swinford) W/O

75kg: Robin Smith (Leinster) v Mairead Whitely (Paulstown) (to be decided at a date to be advised)

 

Menís U/23 S/Finals and Female Youth Finals National Stadium Dublin October 26th
 
Menís U/23 S/Finals

49kg: Blaine Dobbins (St Josephs Derry) beat Jonathan McCabe (Holy Family Drogheda) 10-4

52kg: Shane Roche (Corinthians) beat Hughie Joyce (Ryston) 24-21

52kg: Keith Flavin (Paulstown) beat Myles Casey (St Francis) 21-8

56kg: JD Meli (Immaculata) beat Christopher Nevin (Holy Family Drogheda) 14-7

56kg: Declan Geraghty (Crumlin) beat Jason Kirwan (The Ballagh) 17-7

60kg: George Bates (St Marys Tallaght) beat Stephen Myers (Sparticus) 20-7

60kg: Mark OíHara (Holy Trinity) beat Orin McDermott (Finn Valley) 19-8

64kg: Martin Wall (Crumlin) beat Luke Byrne (Lucan) RSC3

64kg: Rohan Date (St Pauls Waterford) beat Lee Reeves (St Francis) RET2

69kg: Emmet Brennan (Corinthians) beat Conor Tighe (Ballinacarrow) RSC3

69kg: Thurles Moran (Phibsboro) beat Larry Fryers (Immaculata) 25-23

75kg: Jason Quigley (Finn Valley) beat John Corcoran (Crumlin) 30-8

75kg: Michael Reilly (Holy Family Drogheda) beat Eddie Byrne (Wexford CBS) 18-11

81kg: Davey Joe Joyce (Ballinacargy) W/O

81kg: Sean McGlinchy (Oakleaf) beat Liam Greene (Ballinacarrow) 22-12

91kg: Stephen Ward (Monkstown Antrim) beat Stephen Stokes (Twin Towns) RSC1

91kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Bernard OíReilly (Portlaoise) 15-9
 

Girls Special Competition Finals
 
48kg: Kristina OíHara (Emerald Ulster) beat Zannah Buckley (Bray) 23-5
50kg: Nikita Casey (St Francis) beat Jamie Butler (Ballinrobe) 19-12

52kg: Nicole Meli (Immaculata) beat Amy Leahy (Fermoy) RSC3

54kg: Caoilinn McCormack (Kilfenora) beat Grainne Garvin (Castlebar) 13-9

57kg: Ciara McGinty (Geesala) beat Amy Broadhurst (Dealgan) 12-12 c/b

60kg: Siadhbh Greene (Ballinacarrow) beat Nicole Moorehouse (Sacre Coeur)

64kg: Austeja Auciute (Finn alley) beat Ciara Sheedy (Swinford) 12-4

69kg: Sally Carrig (Ennis) beat Rayssa de Silva (Mitchelstown) RSC3

75kg: Niamh Folan (Connemara) beat Adrianna McMullan (Banbridge) 11-9

 
Menís Box Off Final
81kg: John McDonagh (Crumlin) beat George Boylan (Drimnagh) 21-11

 

 

 

October 20th Menís U/23 Prelim results

52kg: Hughie Joyce (St Michaels Athy)  beat Patrick Hayden (Angels) RSC2

52kg: Keith Flavin (Paulstown) beat Aidan Metcalfe (Crumlin) W/O

52kg: Myles Casey (St Francis) beat Sean Hayden (Angels) 17-5

69kg:  Emmet Brennan (Corinthians) beat Patrick Cawley (Baldoyle) 14-5

56kg:   JD Meli (Immaculata) beat Gary McKenna (Old School) 14-10

56kg: Christopher Nevin (Holy Family Drogheda)  beat Joel Scullion (All Saints) DSQ 3

56kg:  Declan Geraghty (Crumlin) beat Ruairi Dalton (Holy Trinity) 19-13

56kg:   Jason Kirwan (The Ballagh) beat Jamie Long (Sunnyside)   12-10                                                    

60kg:   Stephen Myers (Sparticus) beat Marc McLaughlin (St Marys Derry) 19-16

60kg:  George Bates (St Marys Tallaght) beat Paul Hyland (Immaculata)    23-15

60kg:   Mark OíHara (Holy Trinity) beat Sean McComb (Holy Trinity) 14-12

60kg:  Orin McDermott (Finn Valley) beat Patrick Nevin (Sparticus) 8-7

64kg:   Luke Byrne (Lucan) beat Peter Tully (Esker) 19-13

64kg:   Martin Wall (Crumlin) beatPatrick Linehan (Bray) 20-10

64kg:   Lee Reeves (St Francis) beat Jamie Kennedy (Toome) 16-11

64kg:  Rohan Date (St Pauls Waterford) beat Barry OíHara (Immaculata) 20-14

 

Female Youth Competition and Menís U23 and Womenís U/21 CíShips October 20th

Female Youth

48kg: Zannah Buckley (Bray) beat Jackie Lynch (Golden Gloves) RSC2

54kg; Caoilinn McCormack (Kilfenora) beat Hannah Quirke (St Bridgets Kildare) 19-13

57kg: Ciara McGinty (Geesala) beat Lauren Kinsella (St Pats/Anthonys) RSC3

57kg: Amy Broadhurst (Dealgan) beat Josie McCarthy (Paulstown) RSC3

60kg:Saidhbh Greene (Ballincarrow) beat Cheyanne OíNeill (Athlone) 12-3

70kg: Sally Carrig (Ennis) beat Christina Desmond (Macroom) 10-6

75kg: Adrianna McMullan (Banbridge) beat Sophie Graham (Mitchelstown) RET2

75kg:Niamh Folan (Connemara)  beat Saoirse Delargy (Ballinrobe) 8-7

Womenís U/21

60kg: Kayleigh Murrihy (Kilfenora)   beat Niamh Ball(Trojan)12-7

Menís U/23

69kg:Conor Tighe (Ballincarrow)   beat Gavin Butler (Oughterard) 17-7

69kg:Thurles Moran (Phibsboro) beat Petru Ursu (Lucan) 13-9

69kg:Larry Fryers (Immaculata)  beat Kieran Forde (Monivea) 21-16        

75kg: John Corcoran (Crumlin) beat Martin Lally (St Davids)RSC3

75kg: Jason Quigley (Finn Valley) beat JP Delaney (Immaculata) 20-8

75kg: Eddie Byrne (Wexford CBS) beat Stephen Broadhurst (Dealgan) 15-7

75kg: Michael Reilly (Holy Family Drogheda) beat Johnny Harty (Rathkeale) RSC3

81kg: Liam Greene (Ballinacarrow) beat Ciaran OíGriofa (Connemara) 14-14 c/b 43-40

81kg: Sean McGlinchy (Oakleaf)   beat Patrick Ward (St Ailbhes) 24-24 c/b 74-61

91kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Kenneth Okungbowa (Moate) 14-9

 

 

National Menís, Womenís, Female Youth Championships & Competition Dublinís National Stadium Oct 19th

Prelims

Female Youth

57kg: Amy Broadhurst (Dealgan) beatClaire McDonagh (Caslebar) RSC3

Menís U/23

60kg: Patrick Nevin (Sparticus)  beat Jason Conroy (Crumlin) 18-9

60kg: Orin McDermott (Finn Valley) beat Noel Kehoe (Marble City)12-5

64kg: Martin Wall (Crumlin) beat Dean Dunne (Maynooth) RSCI

64kg: Lee Reeves (St Francis) beat Andrew McQuillan (Baldoyle) 14-7

64kg: Jamie Kennedy (Toome) beat Vincent Elser (All Saints) 24-14

64kg: Barry OíHara (Immaculata) beat Stephen Carroll (Drimnagh) 20-10

64kg:Rohan Date (St Pauls Waterford) beat Sean Walsh (Neilstown) RSC1

69kg:Thurlus Moran (Phibsboro) beat Aaron McGrane (Esker) 12-3

69kg:Petru Ursu (Lucan) beat Martin Doran (Drimnagh) 15-6

69kg:Larry Fryers (Immaculata)  beat Paul Darby (Twin Towns) 17-6

69kg:Kieran Forde (Monivea) beat Niall McFeely (St Canices) 17-11

75kg: John Corcoran (Crumlin) beat Christy Joyce (St Michaels) 22-15

75kg:Anthony Browne (Crumlin)   beat JP Delaney (Immaculata) 11-3

75kg: Jason Quigley (Finn Valley) beat Paul Kelly (Twin Towns) 22-5

75kg: Stephen Broadhurst (Dealgan ) beat Conor Coyle (St Josephs Derry ) 13-4

75kg: Eddie Byrne (Wexford CBS) beat Danny OíRiordan (St Lukes) 13-9

75kg: Michael Reilly (Holy Family D) beat Chris Blaney (Navan) 12-11

75kg:Johnny Harty (Rathkeale) beat Finbar Murphy (Sunnyside) 19-4

 

 

 

return to 12/13 calendar