return to 13/14 calendar

 

National Boy123 (2002/01/00)

Boxing Championships 2014

2014 BOY 1,2,3 CHAMPIONSHIPS FINAL RESULTS

 

The Boy 3 and Boy 2 finals were completed at the National Stadium in Dublin today to bring the curtain down on the 2014 tournament.

 
Please scroll down for all results from the tournament.
 
Almost 300 boxers entered the 2014 Championships at the home of Irish boxing.
 
Fifty nine titles were claimed by Ireland’s talented young prospects this weekend.
 
 
 
 
 
Boy 1,2,3 National Championships National Stadium Dublin
 
April 26th
 
 
Boy 3 Finals (1:30pm)

 

29kg Ronan Moore (Coothill) W/O

31kg Kevin Flynn (Brosna) beat Sean Mari (Whitechurch) 2-1

33kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat Martin McDonagh (Ballina) 3-0

36kg Davy Joyce (St Seachnalls) beat Colin Maguire (Castleblaney 2-1

39kg Eoin McDonagh (Loughmahon) beat Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) 2-1

42kg Andy Mullaney (Paulstown) beat Martin McDonagh (Glen) 2-1

44kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Tyler McMullan (All Saints) 3-0

46kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Tim Lee Casey (Southside) 2-1

48kg Michael Delaney (Olympic) beat Michael Moorehouse (Enniskerry) 3-0

50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Neil Mathers (St John Bosco) 3-0

52kg Lee Hensey (South Meath) beat Oran McNaughton (Dockers) 3-0

54kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Byron Barrett (St Brigids, Kildare) 3-0

57kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Sean McDonagh (Omagh Boys) 2-1

60kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Francie Stokes (3 Bridges) 2-1

63kg Kane Tucker (St John Bosco) beat Lee McVeigh (St Agnes) 3-0

66kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Luke Barrett (Rathkeale) 3-0

70kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Patrick McGinley (Connolly) 3-0

75kg Michael Walsh (Holy Family) beat James Corcoran (St Annes) TKO3

80kg Tom Gavin Edenmore) beat Seamus Boyle (St Pauls A) 3-0

91kg Darren Maughan (Ballyhaunis) W/O

91kg+ Jevgenis Jelisejenkous (Castlebar) beat Michael F Kelly (Darndale) 3-0

Boy 2 Finals (10am)

29kg Ian Hehir (St Colmans) beat Ryan Dunne (Golden Cobra) 2-1

31kg Jude Gallagher (Two Castles) beat John Wall (Grangecon) 3-0

33kg Eoin McGarrell (Finn Valley) beat Myles Casey (Southside) 3-0

36kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat Jack Connors (Ballincollig) 3-0

39kg Luke Hurley (Tramore) beat Bill Stokes (Neilstown) 3-0

42kg Jake O’Brien (St Colmans) beat Jack McStravick (St Annes) 3-0

44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Declan McDonagh (Claremorris) 2-1

46kg Michael Myers (Crumlin) beat Mike McGowan (Rathkeale) 2-1

48kg Michael Doyle (Thurles beat Dylan Maughan (Drimnagh) 2-1

50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat Jake Shaughnessey (Claremorris) 3-0

52kg Padraic McDonagh (Geesala) beat Jack O’Sullivan (Cashen Vale) 3-0

54kg Owen McDonagh (St Annes) beat Peter O’Hagan (St Josephs) 3-0

57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat James Drennan (Paulstown) 3-0

60kg Bradley McDonagh (Ennis) beat Ben Bannon (Holy Family L) 2-1

63kg Adam O’Brien (St Johns) beat Michael McDonald (Darndale) W/O

66kg Cathal Maher (Spartacus) beat Cathal Crowley (Spartan) 3-0

70kg Rory Brennan (St Annes) beat Ciaran Murphy (Toome) 2-1

80kg Oisin Brennan (St Annes) beat Thomas Doherty (Bluestack) 3-0

 
April 25th
 

Boy 1 Finals

25kg Mark Doherty (Oakleaf) W/O

27kg Aaron Kirwan (Ballagh) beat  Cian Moran (Illies GG) 3-0

29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Jack Desmond (Bantry) 3-0

31kg John Mcdonnell (Townland) beat Jordan Byron (St Aidans) 3-0

33kg Dylan McDonagh (Champs Camp) beat Ciaran Delaney (St Saviours OBA) 2-1

36kg Charles Ward (Bay City) beat David Kinsella (St Anthonys/Pats) 3-0

39kg Patrick Myers (Innisfree) beat Mike McNamara (Rathkeale) 2-1

42kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Patrick Ward (Olympic) 2-1

44kg Matthew Tyndall (Monkstown D) beat Jason Irwin (Castleblaney)  2-1

46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Gerard McDonagh (Ryston) 3-0

48kg Luke Doyle (Callan) beat Darragh Kennedy (Oughterard) 3-0

50kg Brian Donnegan (St Malachys) beat Jason Myers (Titans) 3-0

52kg William Hayden (Crumlin) beat Patrick Mongan (O.L.O.L.)  TKO1

54kg James Keenan (Loughmahon) beat Joe Joyce (Moate) 3-0

57kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Martin Corcoran (Spartacus) TKO3

60kg Jack Marley (Monkstow D) beat Keelan Riely (St Annes) 3-0

63kg Scott Boshell (Ballinrobe)  beat Martin Sweeney (Bundoran) 3-0

66kg James Sweeney (Titans) W/O

70kg Thomas Ward (Knockmore/Foxford) beat Sean Falvey (Clonmel) 3-0

80kg Kenneth Dempsey (Achill) W/O

 
April 25th
 

Boy 3 S/Finals

31kg Sean Mari (Whitechurch) beat Sebh Kingarlee (Bantry) 3-0
31kg Kevin Flynn (Brosna) beat Jordan Muldoon (Ballina) 2-1
33kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat Jordan Ryan (St Francis) 3-0
33kg Martin McDonagh (Ballina) beat Sean McCann (St Georges) 3-0
36kg Colin Maguire (Castleblaney) beat John Paul Hale (Star) 2-1
36kg Davy Joyce (St Seachnalls)  beat Jordan McCormack (Southside) 3-0
39kg Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) beat Conor Lenehan (Townland) 3-0
39kg Eoin McDonagh (Loughmahon) beat Sean Daire (Loughglynn) 3-0
42kg Martin McDonagh (Glen) beat Francie O’Donnell (3 Bridges) 3-0
42kg Andy Mullaney (Paulstown) beat James devlin (St Bridgets Dgl) TKO3
44kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Danny O’Reilly (St Brigids K) 3-0
44kg Tyler McMullan (All Saints) beat James Crean (Wexford) 3-0
46kg Tim Lee Casey (Southside) beat Luke Carroll (Westside) 3-0
46kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Paul Higgins (Mourne All Blacks) TKO1

Boy 3 S/Finals

48kg Michael Moorehouse (Enniskerry) beat Colm Murphy (St Georges) 3-0
48kg Michael Delaney (Olympic) beat Carl O’Brien (Two Castles) 3-0
50kg Neil Mathers (St John Bosco) beat Lee Harkin (Marble City) 3-0
50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Seamus Mongan (Bay City) 2-1
52kg Oran McNaughton (Dockers) beat Cathal O’Meara (St Pauls Nenagh) 3-0
52kg Lee Hensey (South Meath) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1
54kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Ryan Heraty (St Annes) 3-0
54kg Byron Barrett (St Brigids, Kildare) beat Edward Vuskans (Glengormley) 2-1
57kg Sean McDonagh (Omagh Boys) beat Barney Doherty (Dockers) TKO2
57kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Martin Sweeney (Westside) 3-0
60kg Francie Stokes (3 Bridges) beat Lewis Dickey (Churchlands) 3-0
60kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Oisin O’Dowd (Gilford) 2-1
63kg Kane Tucker (St John Bosco) beat Martin Doherty (Darndale) 3-0
63kg Lee McVeigh (St Agnes) beat Dillon Coen (Olympic) 3-0
66kg Luke Barrett (Rathkeale) beat James Lunt (Loughglynn) 2-1
66kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Oisin Keenan (Sean Dorans) 3-0
70kg Patrick McGinley (Connolly) beat Shane Corcoran (Olympic) 2-1
70kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Luke Kelly (West Finglas) 3-0
75kg Michael Walsh (Holy Family L) beat Dylan Cadwell (Portlaoise) 3-0
80kg Seamus Boyle (St Pauls Nenagh) beat Ben McCallister (St Patricks Kilkenny) 3-0

April 24th

Boy 2 S/Finals

29kg Ian Hehir (St Colmans) beat Liam Walsh (Ballagh) 2-1
29kg Ryan Dunne (Golden Cobra) beat Charles Delaney (Illies GG) 3-0
31kg John Wall (Grangecon) beat Padraig Downey (St John Bosco) 3-0
31kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Ryan Downey (Cashen Vale) 3-0
33kg Eoin McGarrell (Finn Valley) beat Killian Geraghty (Neilstown) 3-0
33kg Myles Casey (Southside) beat Jack Sheridan (Marble City) 3-0
36kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat JoJo McArdle (Ligoniel) 3-0
36kg Jack Connors (Ballincollig) beat Tom Ward (Bluestack) 2-1
39kg Bill Stokes (Neilstown) beat  Michael Stokes (Mulhuddart) 3-0
39kg Luke Hurley (Tramore) beat Ross Carroll (St Brigids K) 3-0
42kg Jake O’Brien (St Colmans) beat Sean Crowley (Arklow) 2-1
42kg Jack McStravick (St Annes) beat Martin O’Donnell (St Matthews) 2-1
44kg Declan McDonagh (Claremorris) beat Aaron Walsh (Bracken) 2-1
44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Darren McGeown (Dockers) TKO1
46kg Michael Myers (Crumlin) beat Gavin Rafferty (St Cianans) 2-1
46kg Mike McGowan (Rathkeale) beat Bernard Ward (Ballinasloe) 3-0
48kg Michael Doyle (Thurles) beat Oran Devine (Raphoe) 3-0
48kg Dylan Maughan (Drimnagh) beat Evan Ivors (Golden Gloves) 2-1
50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) beat Ernest Dervinkis (St Pauls Nenagh) 2-1
50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat Liam Moore (Arklow) 2-1
52kg Padraic McDonagh (Geesala) beat Shaun Dinan (Portmarnock) 3-0
52kg Jack O’Sullivan (Cashen Vale) beat Jody Fitzpatrick (Paulstown) 2-0
54kg Owen McDonagh (St Annes) beat  Ryan Arbuthnot (Cairn Lodge) 3-0
54kg Peter O’Hagan (St Josephs) beat Martin Murray (St Francis) 2-1
57kg James Drennan (Paulstown) beat John Casey (Southside) 3-0
57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat Shane Gillespie (Bundoran) 2-1
60kg Bradley McDonagh (Ennis) beat Stephen Maughan (Charlestown) TKO1
60kg Ben Bannon (Holy Family L) beat  Martin O Donnachadha (Dealgan) 3-0
63kg Adam O’Brien (St Johns M) beat Jason Maughan (Castlebar) 3-0
63kg Michael McDonald (Darndale) beat Brandon Stokes (Crumlin) 3-0
66kg Cathal Maher (Spartacus) beat James McDonagh (St Annes) 3-0
66kg Cathal Crowley (Spartan) beat Jordan Quigley (Old School) 2-1
70kg Ciaran Murphy (Toome) beat Rian Mulholland (St John Bosco U) 2-1
70kg Rory Brennan (St Annes) beat John O’Donovan (O.L.O.L.) 3-0

April 23rd

Boy 3 Preliminaries

31kg Jordan Muldoon (Ballina) beat Pearse Jordan (Ring) 3-0
33kg Martin McDonagh (Ballina) beat Jamie Pearson (St John Bosco Dgl) 2-1
36kg Seam McCormack (Southside) beat David Cummins (Frenchpark) 3-0
36kg Davy Joyce (St Seachnalls) beat Dylan Doyle (Monkstown D) 3-0
39kg Owen McDonagh (Loughmahon) beat Eoin Larkin (Monkstown D) 2-1
42kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Conor Ranaghan (Sean Dorans) 2-1
42kg Andy Mullaney (Paulstown) beat Jerry Owens (Holy Family L) TKO2
42kg James Devlin (St Bridgets Dgl) beat Thomas Doherty (Geesala) 3-0
44kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Barry Potter (Frenchpark) 3-0
44kg Danny O’Reilly (St Brigids Kildare) beat Pearse Moore (Townland) 3-0
44kg Tyler McMullan (Al Saints) beat Brandon Newland (St Canices) 3-0
44kg James Crean (Wexford) beat Wayne Delaney (St Saviours OBA) 3-0
46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) beat Ciaran Brogan (Knockmore/Foxford) 2-1
48kg Michael Delaney (Olympic) beat Dean Brophy (Portloaise) 3-0
48kg Carl O’Brien (Two Castles) beat Martin McDonagh (St Francis) 3-0
50kg Lee Harkin (Illies GG) beat Dean Ward (St Ailbhes)3-0
50kg Neil Mathers (St John Bosco Newry) beat Patrick McDonagh (Darndale) 2-1
50kg Seamus Mongan (Bay City) beat Joe Whelan (St Ibars)  2-1
50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Conal Ross (Dockers) 3-0
52kg Lee Hansey (South Meath) beat Christian Preston (Corithians) 3-0
52kg Edward Barrett (Olympic) beat Caolan McIntyre (St Canices) 3-0
54kg Ryan Heraty (St Annes) beat Tom McDonagh (Rathkeale) 2-1
54kg Edgar Vuskans (Glengormely) beat Anthony Barrett (Titans) 2-1
54kg Byron Barrett (St Brigids Kildare) beat Martin Quinn (Errigal) 2-1
57kg Martin Sweeney (Dublin) beat Alan Heaney (Thurles) 2-1
57kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Aidan Gaughan (Knockmore/FX) 3-0
60kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Adam Dempsey (Achill) 2-1
60kg Oisin O’Dowd (Gilford) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1
63kg Dillon Coen (Olympic) beat Andrew Stokes (O’Hanlon Park) 3-0
66kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Pierre Stokes (Athlone) 2-1
70kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Jordan Joyce (St Francis) 2-1

Boy 1 S/Finals

27kg Aaron Kirwan (Ballagh) beat Padraig Cleary (Emerald) 3-0
27kg Cian Moran (Illies GG) beat Mark Murphy Walsh (Riverstown) 3-0
29kg Jack Desmond (Bantry) beat Odhran McKenna (St Pauls A) TKO3
29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Karl Sheridan (Crumlin) 3-0
31kg John O’Connell (Townland) beat John McDonagh (Glen) 3-0
31kg Jordan Byron (St Aidans) beat Padraig O’Cualain (Connemara) 3-0
33kg Dylan McDonagh (Champs Camp) beat Patrick McShane (Letterkenny) 3-0
33kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Thomas Orr (Lisburn) 3-0
36kg David Kinsella (St Anthonys/Pats) beat Darren Forbes (Springtown) 2-1
36kg Charles Ward (Bay City) beat James Delaney (Olympic) 2-1
39kg Patrick Myers (Innisfree) beat Eoin Burns (Oliver Plunkett) 3-0
39kg Mike McNamara (Rathkeale) beat Cory Laughlin (St Canices) TKO3
42kg Patrick Ward (Olympic) beat Thomas Doherty (Darndale) 3-0
42kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Eoghan Quinn (St Johns Ulst) 3-0
44kg Matthew Tyndall (Monkstown D) beat Sam McCullough (All Saints) 3-0
44kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Stephen Maughan (Ballyhaunis) 3-0
46kg Gerard McDonagh (Ryston) beat Jack Butler (Swords) 3-0
46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Francis Duffin (All Saints) 3-0
48kg Darragh Kennedy (Oughterard) beat Michael O’Donnell (Letterkenny) 3-0
48kg Luke Doyle (Callan) beat Sever Grancea (Baldoyle) TKO1
50kg Jason Myers (Titans) beat Martin Ward (Ryston) 3-0
50kg Brian Donnegan (St Malachys) beat Jordan Devereaux (Northside) 3-0
52kg Patrick Mongan (O.L.O.L.) beat Thomas Doherty (Gleann) 3-0
54kg Joe Joyce (Moate) beat Thomas Doherty (Gleann) 2-1
54kg James Keenan (Loughmahon) beat Alex Raferty (Kilnamainham) 3-0
57kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Tommy Hannafin (Connolly) TKO2
57kg Martin Corcoran (Spartacus) beat DJ Weldon (Emerald A) 3-0
60kg Jack Marley (Monkstow D) beat Conor McCarthy (Middleton) 3-0
63kg Scott Boshell (Ballinrobe) beat John Sweeney (Ennis) 3-0
63kg Martin Sweeney (Bundoran) beat Michael Laffin (St Ibars) 3-0

April 22nd

Boy 1 Prelims

29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Michael McDonagh (Titans) 3-0
29kg Karl Sheridan (Crumlin) beat John Joyce (St Michaels Athy) 2-1
31kg Jordan Byron (St Aidans) beat Jesse Callaghan (St Bridgets Dgl 3-0
31kg Padraig O’Cualain (Connemara) beat Seamus Mongan (Bay City) 3-0
33kg Thomas Orr (Lisburn)  beat Joe Joyce (St Seachnalls) 3-0
33kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Gerard McDonagh (Glen) 2-1
36kg Charles Ward (Bay City) beat Conor Kenneway (Gleann) 3-0
36kg James Delaney (Olympic) beat Stephen Cairns (Loughmahon) 3-0
39kg Mike McNamara (Rathkeale) beat Martin O’Connor (Ballagh) 3-0
42kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0
42kg Eoghan Quinn (St Johns Ulster) beat Tony O’Reilly (Mitchelstown) 2-1
44kg Stephen Maughan (Ballyhaunis) beat Evan Williamson (Curragh) 3-0
46kg Francis Duffin (All Saints) beat Adam Healy (Sentanta) 2-1
46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Anthony Gallagher (Knomore/Foxford) 3-0
48kg Luke Doyle (Callan) beat Emeka Onwuka (All Saints) 3-0
48kg Sever Grancea (Baldoyle) beat Patrick O’Reilly (O.L.O.L.) W/O

Boy 2 Prelims

31kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Nathan Horrigan (N7 3-0
33kg Myles Casey (Southside) beat Oisin Treanor (Emyvale) 2-1
33kg Jack Sheridan (Marble City) beat Roy Ryan (Lisburn) 3-0
36kg James Connors (Ballincollig) beat Timothy Fitzmaurice (Loughglynn) 3-0
36kg Tom Ward (Bluestack) beat Christopher Kennedy (Frenchpark) 2-1
39kg Michael Stokes (Mulhuddart) beat Liam Finnegan (Silverbridge) 3-0
39kg Luke Hurley (Tramore) beat  Jack McGivern (St Georges) 3-0
39kg Ross Carroll (St Brigids Kildare) beat Dean Clancy (Ballinacarrow) 3-0
42kg James McStravick (St Annes) beat Oran Wallace (Dungloe) 3-0
42kg Martin O’Donnell (St Matthews) beat Oisin Doherty (All Saints) 2-1
44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Ryan Kirwan (Sacre Coeur) 3-0
46kg Mike McGowan (Rathkeale) beat Edward McDonagh (Clonoe) 3-0
48kg Evan Ivers (Golden Gloves) beat Patrick Smith (St John Bosco) 2-1
50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) beat Ciaran Vincent (Antrim) TKO2
50kg Liam Moore (Arklow) beat Nathan Reilly (Lucan) TKO2
50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat David McDonagh (Spartacus) 3-0
54kg Peter O’Hagan (St Josephs) beat Lee Mackin (Dealgan) 3-0
54kg Martin Murray (St Francis) beat Odran Fitzgerald (Monkstown D) 3-0
57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat Peter Keenan (Darndale) 2-1
60kg Martin O’Donnachadha (Dealgan) beat Mark Kelleher (Rylane) TKO1
63kg Michael McDonald (Darndale) beat Niall Carville (Old School) 3-0

 

 
 

return to 13/14 calendar