return to 13/14 calendar

 

National U22

Boxing Championships 2013

 

National U/22 Championships Saturday October 19th Finals (7pm)

F48KG Lycia Heneghan (Aglish) W/O

F51KG Donna Barr (Twintowns) W/O

49KG Brendan Irvine (St Pauls Ant)  beat Adam Courtney (St Marys Dub) 3-0

52KG Jamie Higgins (Ryston) beat Ricky Nesbitt (Dealgan) 3-0

F54KG Karen O’Sullivan (St Colmans) beat Rebecca Gorman (Clann Naofa) 2-1

56KG Hugh Joyce (St Michaels Athy) beat Barry Walsh (St Colmans) 3-0

F57KG Helen Josie Carty (Paulstown) W/O

60KG George Bates (St Marys Dub)  beat Joe Fitzpatrick (Immaculata) 3-0

F64KG Austeja Acuite (Finn Valley) beat Kayleigh McCormack (Kilfenora) 2-1

64KG Dean Walsh (St Joesephs/Ibars) beat Michael Nevin (Portlaoise) 3-0

F69KG Christine Desmond (Macroom) v Aoife Hennigan (Swinford) (Deferred)

69KG Johnny Harty (Rathkeale) beat Hughie Nevin (Cavan) 3-0

F75KG Robin Smith (South Meath) beat Mairead Whitely (Paulstown) 2-1

75KG Stephen Broadhurst (Dealgan) beat JP Delaney (Immaculata) 2-1

81KG Geoffrey Kavanagh (Corinthians) beat Michael Reilly (Holy Family D) 2-1

91KG John Joe McDonagh (Crumlin) beat Bernard O’Reilly (Portlaoise) 2-1

91+KG David Joyce (Moate) beat Thomas Conroy (Ballyhaunis) 3-0

 

 

National U/22 Championships Friday October 18th S/Finals (6.30pm)

49KG Adam Courtney (St Marys Dub) beat  TJ Waite (Cairn Lodge) 2-1

49KG Brendan Irvine (St Pauls Ant) beatt Stephen Treacy (Ryston) 3-0

56KG Hugh Joyce (St Michaels Athy) beat Gary McKenna (Old School) 2-1

56KG Barry Walsh (St Colmans) beat Dylan Tang (Mulhuddart) 3-0

60KG Joe Fitzpatrick (Immaculata) beat Enda Kennedy (All Saints) 3-0

60KG George Bates (St Marys Dub) beat Jason Conroy (Crumlin) 3-0

64KG Michael Nevin (Portlaoise) beat Jamie Long (Sunnyside) 2-1

64KG Dean Walsh (St Joesephs/Ibars) beat Vincent Esler (All Saints) 3-0

69KG Hughie Nevin (Cavan) beat Stephen Carroll (Drimnagh) 3-0

69KG Johnny Harty (Rathkeale) beat JP Conroy (Crumlin) 3-0

75KG JP Delaney (Immaculata) beat Chris Blaney (Navan) 2-1

75KG Stephen Broadhurst (Dealgan) beat Christy Joyce (St Michaels Athy) 3-0

81KG Michael Reilly (Holy Family Drog) beat Patrick McDonagh (Sunnyside) 3-0

81KG Geoffrey Kavanagh (Corinthians) beat Stephen Lawrence (Holy Family D) 3-0

91KG Bernard O’Reilly (Portlaoise) beat John Stokes (St Canices) 3-0

91KG John Joe McDonagh (Crumlin) beat Christy Joyce (St Michaels Athy) 3-0

91+KG David Joyce (Moate) beat Damien Sullivan (Holy Trinity)  3-0

 

Junior Box Off

46kg: Liam Callaghan (Cardonagh) beat Stephen McKenna (Old School) 2-1

 

 

National U/22 Championships National Stadium Dublin

October 12th (2pm) Q/Finals

49kg Stephen Treacy (Ryston) beat  John Casssidy (Illies GG) 2-1

56kg Hugh Joyce (St Michaels Athy) beat Joel Scullion (All Saints) 2-1

56kg Barry Walsh (St Colmans) beat  Noel Kehoe (Marble City 3-0

56kg Dylan Tang (Mulhuddart) beat  Sean Higginson (St John Bosco) 2-1

60kg Joe Fitzpatrick (Immaculata) beat Aidan Metcalfe (Crumlin) TKO3

60kg Enda Kennedy (All Saints) beat Adam Gill (South Meath)  3-0

60kg Jason Conroy (Crumlin) beat Joseph Kelly (St Canices) 3-0

60kg George Bates (St Marys) beat Daryl Fitzgerald (St Pauls) TKO3

64kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Brendan Mulligan (Clann Naofa) 3-0

64kg Jamie Long (Sunnyside) beat Ben Garrett (Castlebar) 2-1

64kg Dean Walsh (St Josephs/Ibars) beat James Lynch (Ballinacarrow) 3-0

64kg Vincent Esler (All Saints) beat Orin McDermott (Finn Valley) 3-0

69kg Hughie Nevin (Cavan) beat Petru Ursu (Lucan) 2-1

69kg Stephen Carroll (Drimnagh) beat Charlie McDonagh (Clann Naofa) 3-0

69kg JP Conroy (Crumlin) beat Darragh Roche (Sunnyside) 2-1

69kg Johnny Harty (Rathkeale) beat Gerard Whitehouse (Bracken) 3-0

81kg Michael Reilly (Holy Family D) beat David Nolan (St Pauls Wat) TKO1

81kg Stephen Lawrence (Holy Family D) beat Christian Scuvie (Crumlin) 3-0

81kg Geoffrey Kavanagh (Corinthians) beat Paul Quinn (St Pauls Antrim) TKO3

91kg John Joe McDonagh (Crumlin) beat Gary Sweeney (Ryston) 2-1

91kg Christy Joyce (St Michaels Athy) beat John McDonald (Crumlin) 3-0

 

 

October 11th (7pm) Prelims
 
60kg Enda Kennedy (All Saints) beat Maurice Falvey (Cashen Vale) 3-0

60kg Jason Conroy (Crumlin) beat Paddy Nevin (Cavan) 2-1

60kg Joseph Kelly (St Canices) beat Robbie Cassidy (Kilfenora) 2-1

60kg George Bates (St Marys) beat Anthony O’Rawe (Braid) 3-0

60kg Daryl Fitzgerald (St Pauls) W/O

64kg Vincent Esler (All Saints) beat Steven Myers (Sparticus) KO3

69kg Gerard Whitehouse (Bracken) beat Benaldo Marime (Holy Trinity) 3-0

69kg  Johnny Harty (Rathkeale) beat Dylan Taylor (Carrickmore) TKO1

S/Finals

54kg Rebecca Gorman (Clann Naofa) beat Megan Maher (Saviours Crystal) 3-0

64kg Kayleigh McCormack (Kilfenora)  beat Shanice Just (Grangecon) 3-0

64kg Austeja Acuite (Finn Valley) beat Grainne Walsh (Sparticus) 3-0

69kg Aoife Hennigan (Swinford) beat Amanda Coughlan (Paulstown) 3-0

69kg Christina Desmond (Macroom) W/O

75kg Mairead Whitely (Paulstown) beat Niamh Folan (Connemara) 2-1

 

 

return to 13/14 calendar