return to 13/14 calendar

 

National Intermediate

Boxing Championships 2013

November 29th National Intermediate Finals (7pm)

W52Kg Lynn Harvey (Baldoyle) v Lauren Hogan (St. Brigid’s Eden) or Megan Maher (Saviours Crystal)
51Kg Jason Mckay (Canal) v Jamie Higgins (Ryston)
54Kg Sean Higginson (St John Bosco) v  Myles Casey (St Francis)
57Kg Kurt Walker (Canal) v  Noel Kehoe (Marble City)
W60Kg Kayleigh McCormack (Kilfenora) v Louise Donohue (Geesala)
W66Kg Grainne Walsh (Sparticus) v Christine Desmond (Macroom)
67Kg Johnny Harty (Rathkeale) v Martin Wall (Crumlin)
W70Kg Michaela Kavecanski (Glen) v Niamh Folan (Connemara)
71Kg Kieran Forde (Drimnagh) v Paul Broadhurst (Dealgan)
75Kg Bernard Roe (Dublin Docklands) v David Bicevas (St. Saviours)
91Kg Andrew Hanley (Bray) v Bernard O’Reilly (Portlaoise)

 

 

November 22nd National Intermediate Finals (7pm)

W46Kg Maria O’Rourke (Cavan) W/O
W50Kg Donna Barr (TwinTowns) v Kristina O’Hara (Emerald)
W54Kg Elaine Harrison (Arklow) W/O
W57Kg Jurtita Piacuate (Cavan) v Helen Carty (Paulstown)
60Kg Martin Noonan (Riverstown) v Keith Flavin (Paulstown)
64Kg Lee Reeves (Our Lady of Lourdes) v Eamon McGee (Spartans)
W63Kg Debbie O’Reilly (Olympic) v Deirdre Begley (UUC)
W75Kg Robyn Smith (South Meath) v Claire Sweetman (Palmerstown)
W80Kg Aisling Byrne (Paulstown) v Kiera Mulcahy (Dungarvan)
81Kg Chris Scurvie (Crumlin) v Barry Barnes (St Pauls Waterford)
85Kg Patrick McDonagh (Sunnyside) v John Tyrell (Sacre Coeur)
W86Kg Diana Campbell W/O
91+Kg Kieran Regan (Loughmahon) v James Barrett (Titans)

2013 National Intermediate S/Final

W52Kg Lauren Hogan (St. Brigid’s Eden) v Megan Maher (Saviours Crystal)

National Under 22 Final

W69Kg Christine Desmond (Macroom) v Aoife Hennigan (Swinford)

 

 

Saturday November 16th Semi Finals (11am)

W52Kg Lauren Hogan (St Brigids) v Megan Maher (St. Saviours W) (to be reboxed next Friday)
W60Kg Kayleigh McCormack (Kilfenora) beat Ciara Dowling (Portlaoise) 2-1
W60Kg Louise Donoghue (Geesala) beat Nicole Moorehouse (Sacre Coeur) 3-0
W66Kg Grainne Walsh (Sparticus) W/O
W66Kg Christine Desmond (Macroom) beat Tina Donnelly (Baldoyle)
TKO3 64Kg Lee Reeves (Our Lady of Lourdes) beat Pat Mongan (Olympic) 2-1
64Kg Eamon McGee (Spartans) beat Michael Glendenning (Errigal) 2-1
67Kg Johnny Harty (Rathkeale) beat Sean Montgomery (Canal) 2-1
67Kg Martin Wall (Crumlin) beat Gerard Whitehouse (Bracken) TKO3
71kg Kieran Forde (Drimnagh) beat  Hugh Nevin (Cavan) 3-0
71Kg Paul Broadhurst (Dealgan) beat Brian Duffy (Sean Doran) 2-1
75Kg Bernard Roe (Dublin Docklands) beat Derek Duhig (St. Francis) 3-0
75Kg David Bicevas (St Saviours) beat Eddie Byrne (Na Fianna) 2-1
81Kg Chris Scurvie (Crumlin) beat  John Keenan (Loughmahon) 2-1
81Kg Barry Barnes (St. Pauls) beat Eamon Tighe (Ballincarrow) 3-0
85Kg Patrick McDonagh (Sunnyside) beat Barry Keegan (Bray) 3-0
85Kg John Tyrell (Sacre Coeur) beat Eamon Walsh (St. Annes) 2-1
91Kg Bernard O’Reilly (Portlaoise) W/O
91+Kg Kieran Regan (Loughmahon) beat Mark Clark (St. Marys) 2-1
91+Kg James Barrett (Titans) beat Paul Byrne (Holy Family Drog) 2-1

 
 

 

Friday November 15th
 
Quarter Finals
67kg Johnny Harty (Rathkeale) beat Tim Lehane (Rylane) TKO3
67kg Gerard Whitehouse (Bracken) beat Thurles Moran (Phibsboro) 2-1
71kg Hugh Nevin (Cavan) beat Roy Carroll (Glen) 3-0
71kg Kieran Forde (Drimnagh) beat J.P. Conroy (Crumlin) KO1
71kg Paul Broadhurst (Dealgan) beat Phil Maloney (St Francis) 3-0
71kg Brian Duffy (Sean Doran) beat Noel Sommers (Palmerstown) 2-1
 
Semi-finals
W50kg Kristina O’Hara (Emerald) beat Michaela Stowe (Drogheda) 3-0
51kg Jason McKay (Canal) beat Ricky Nesbitt (Dealgan) 3-0
51kg Jamie Higgins (Ryston) beat Leigh Moran (Illies GG 3-0
54kg Sean Higginson (St John Bosco) beat Christian Cekis (Portlaoise) 3-0
54kg Myles Casey (St. Francis) beat Patrick Faloon (Camlough) 3-0
W57kg Helen Carty (Paulstown) beat Niamh Ball (Trojan) 3-0
57kg Kurt Walker (Canal) beat Joel Scullion (All Saints) TKO3
57kg Noel Kehoe (Marble City) beat Barry Walsh (St Colemans) 2-1
60kg Martin Noonan (Riverstown) beat Gerard Matthews (St Pauls U) 2-1
60kg Keith Flavin (Paulstown) beat  Jack Pelan (Glen) TKO3
91kg Andrew Hanley (Bray) beat Danny Tourish (Twintowns) 2-1
 

 

 

November 9th Prelims
 

71kg Hughie Nevin (Cavan) beat Jonathan Dowling (Paulstown) 3-0

71kg Roy Carroll (Glen) beat Peter McCabe (Esker) 3-0
71kg JP Conroy (Crumlin) beat Sean Concannon (Connaught) 2-1
71kg Kieran Forde (Drimnagh) beat Joshua Butler (Crumlin) 3-0
71kg Phil Maloney (St Francis) beat Ger Gilmore (Abbey) 2-1
71kg Paul Broadhurst (Dealgan) beat Sean Hunt (Palmerstown) 3-0
71kg Brian Duffy (Sean Doran) beat Clyde Moran (Phibsboro) 2-1
71kg Noel Sommers (Palmerstown) beat  Conor Tighe (Ballinacarrow) 3-0
W66kg Grainne Walsh (Sparticus) beat Aoife Hennigan (Swinford) 3-0
W66kg Christine Desmond (Macroom) beat Shauna Flynn (Iniskeen/Cavan) TKO3
F66kg Tina Donnelly (Baldoyle) 3-0
54kg Patrick Faloon (Camlough) beat Ian Fleming (Crumlin) 3-0
57kg Joel Scullion (All Saints) beat Jason Kirwan (Ballagh) 2-1
57kg Kurt Walker (Canal)  beat Darren Toye (Clones) 3-0
57kg Noel Kehoe (Marble City) beat Aidan Metcalfe (Crumlin) 2-1
57kg Barry Walsh (St Colmans)beat  Paddy Nolan (Gorey) 3-0
60kg Ger Matthews (Ulster) beat  Patrick Nevin (Cavin) 3-0
60kg Martin Noonan (Riverstown)  beat  Joe Kelly (Ulster) 3-0
60kg Keith Flavin (Paulstown) beat Robbie Cassidy (Kilfinora) 2-1
60kg Jack Pelan (Glen) beat Enda Kennedy (All Saints) 2-1
64kg Pat Mongan (Olympic) beat Bernazdo Marime (Ulster) 3-0
64kg Lee Reeves (Our Lady of Lourdes) beat Dean O’Connell (Mayfield) 3-0
64kg Eamon Magee (Immaculata) beat Stephen O’Mahony (Fr Horgans) 2-1
64kg Michael Glendenning (Errigal) beat  Jamie Long (Sunnyside) 2-1
67kg Martin Wall (Crumlin)  beat  John Murray (Ballincollig) 3-0
67kg Sean Montgomery (Canal) beat Stephen Carroll (Drimnagh) 3-0
75kg Bernard Roe (Dublin Docklands) beat Stephen Murphy (No 7, Boxing Academy) TKO2
75kg Derek Duhig (St Francis) beat Darragh Power (Dungarvan) 2-1
75kg David Biscevas (St Saviours) beat Colin Whitla (Olympic) 3-0
75kg Eddie Byrne (Na Fianna) beat Fergus Quinn (Camlough) 3-0
81kg John Keenan (Loughmahon) beat Donal O’Leary (Rylane) 2-1
81kg Chris Scuvie (Dunboyne) beat  Paul Kelly (Twin Towns) 3-0
81kg Eamon Tighe  (Ballinacarrow) beat Stephen Lawrence (Holy Family) 2-1
81kg Barry Barnes (St Pauls) beat Simon Bongu (Drimnagh) TKO3
85kg Patrick McDonagh (Sunnyside) beat Lorcan McCann (Drimnagh) 3-0
85kg Barry Keegan (Bray)  beat Niall Cooney (Dealgan) DISQ3
85kg John Tyrell (Sacre Coeur) beat Sean McHale (Connaught) 2-1
85kg Eamon Walsh (St Annes) beat Bernie McDonagh (Dungarvan) 3-0
91kg Andrew Hanley (Bray) beat Paddy Gallagher (Maynooth) 2-1
91kg Bernard O’Reilly (Portlaoise) beat John McDonagh (Crumlin) 3-0
91kg Peter McGahan (Clonoe) beat Pat Nevin (Drimnagh) 2-1
91kg+ Paul Byrne (Holy Family)  beat Denis Borskins (St Bridgets) 2-1
91kg+ James Barrett (Titans) beat Kostas Popovicu (Johnstown) 2-1
 
 

 

November 8th: Prelims
 
57kg Barry Walsh (St Colmans) beat Ken Ruth (Kilamanagh) 2-1
60kg Enda Kennedy (All Saints) beat Aaron Lyons (Arklow) 3-0
64kg Stephen O’Mahony (Fr Horgans) beat Peter Keenan (Loughmahon) TKO3
64kg Eamon McGee (Immaculata) beat Rory Lavery (Dealgan) 2-1
64kg Michael Glendenning (Errigal) beat  Vinny Esler (All Saints) 3=0
64kg Jamie Long (Sunnyside) beat Donal Maher (Paulstown) 2-1
67kg Ger Whitehouse (Bracken) beat  Dean O’Gorman (Carrick-on suir) TKO1
75kg Derek Duhig (St Francis) beat  Andrius Kundrotas (Portlaoise) 3-0
75kg Darragh Power (Dungarvan) beat Michael Dyas (Holy Family) 2-1
75kg David Biscevas (St Saviours) beat  Dan Burke (Johnstown) 3-0
75kg Colin Whitla (Olympic) beat Paul Darby (Twin Towns 3-0
75kg Eddie Byrne (Na Fianna) beat Tony Keane (Munster) 3-0
75kg Fergus Quinn (Camlough) beat Hugh Joyce (St Michael’s Athy) 2-1
81kg Chris Scuvie (Dunboyne) beat Micky Harty (Rathkeale) TKO2
81kg Paul Kelly (Twin Towns) beat Shane Duggan (Dungarvan) 3-0
81kg Eamon Tighe  (Ballinacarrow) beat Paul Farrell (Leinster) TKO2
81kg Stephen Lawrence (Holy Family) beat Liam Conlon (Frenchpark) 3-0
81kg Simon Bongu (Drimnagh) beat Adrian Dolan (Esker) TKO2
81kg Barry Barnes (St Pauls) beat Nathan O’Sullivan (Frenchpark) TKO1
91kg Danny Tourish (Twin Towns) beat Martin Keenan (Ennis) KO3

 

 

return to 13/14 calendar