return to 13/14 calendar

 

National Junior Cadet (2000&01)

Boxing Championships 2014

EUROPEAN SCHOOLBOY CHAMPIONSHIPS SQUAD NAMED

An 18-strong squad has been named for the 12th European Schoolboy Championships in Hungary.

 

The entire squad claimed Junior Cadet Championships titles at the National Stadium last Saturday.

 

Click here for Ireland’s record at this level and here for EUBC invitation letter.

 

The Irish squad will go into training camp at the National Stadium tomorrow, June 18th, ahead of the start of the European Championships on June 30th.

 

Irish squad 12th European Schoolboy Champions Keszthely, Hungary

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy)

40kg Luke Hurley (Tramore)

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough)

43kg Danny Reilly (St Brigids K)

44.5kg Lorcan Hurley (Tramore)

46kg Barry Reynolds (Holy Trinity)

48kg Michael Delaney (Olympic)

50kg James Mongan (Bay City)

52kg Conal Ross (Dockers)

54kg Edgar Vuskans (Glengormley)

56kg Pierce O’Leary (Docklands)

59kg Sean Dempsey (Realt na Mara)

62kg Kane Tucker (St John Bosco U)

65kg Nathan Rogers (Neilstown)

68kg Tommy Duffy (Loughlynn)

72kg Dylan Cadwell (Portlaoise)

76kg Michael Walsh (Holy Family D)

76+kg Tom Gavin (Edenmore)

 

2014 National Junior Cadet Championships

June 14th Finals (2pm)

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat  David Oliver Joyce (Johnstown) 2-1

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Martin Ward (St Michaels Athy) 3-0

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Declan McDonagh (Claremorris) 2-1

43kg Danny Reilly (St Brigids K) beat Conor Reneghan (Keady) 2-1

44.5kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Edward Donovan (O.L.O.L.) 3-0

46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) beat Tom Doherty (Geesala) 3-0

48kg Michael Delaney (Olympic) beat Timothy Casey (Southside) 3-0

50kg James Mongan (Bay City) beat Cillian Spillane (Trojan) 2-1

52kg Conal Ross (Dockers) beat  Neil Mathers (St John Bocso U) 2-1

54kg Edgar Vuskans (Glengormley) beat Padraig McDonagh (Geesala) 3-0

56kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Byron Barrett (St Brigids K) 3-0

59kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Adam Dempsey (Achill) 3-0

62kg Kane Tucker (St John Bosco U) beat Jack Conroy (Elite) 3-0

65kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Egosa Igharo (Clann Naofa) 2-1

68kg Tommy Duffy (Loughlynn) W/O

72kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat Brendan McParland (St John Bosco) 2-1

76kg Michael Walsh (Holy Family D) W/O

76+kg Tom Gavin (Edenmore) beat Jevgenijs Jelisejenkous (Castlebar) 2-1

 

 
2014 National Junior Cadet Championships

June 13th S/Finals (6pm)

38.5kg David Oliver Joyce (Johnstown) beat Dean Clancy (Ballinacarrow) 2-1

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat David Nevin (St Marys Daingean) 3-0

40kg Martin Ward (St Michaels Athy) beat Paul Loonihan (St Catherines) 2-1

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Jack McGivern (St Georges) 2-1

41.5kg Declan McDonagh (Claremorris) beat Brandon Mongan (Olympic) TKO3

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Jerry Owens (Holy Family Drog) 2-1

43kg Danny O’Reilly (St Brigids K) beat Eoghan Boyle (St Josephs U) 3-0

43kg Conor Reneghan (Keady) beat Wayne Delaney (St Saviours) 3-0

44.5kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Christopher Myers (Sparticus) 3-0

44.5kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat Brandon Newland (St Canices) 3-0

46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) beat Davy Joyce (St Seachnalls) 3-0

48kg Timothy Casey (Southside) beat Dean Brophy (Portlaoise) 2-1

48kg Michael Delaney (Olympic) beat Miley Stokes (Athlone) 3-0

50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Sean McGinty (Silverbridge) 3-0

50kg James Mongan (Bay City) beat Lee Harkin (Illies GG) 2-1

52kg Conal Ross (Dockers) beat Caolin McIntyre (St Canices) 2-1

52kg Neil Mathers (St John Bocso U) beat Nathan Reilly (Lucan) 3-0

54kg Padraig McDonagh (Geesala) beat Lee Hansey (South Meath) 2-1

54kg Edgar Vuskans (Glengormley) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1

56kg Byron Barrett (St Brigids K) beat Arthur Geronimo (Thurles) 3-0

56kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Martin Sweeney (Westside) 3-0

59kg Adam Dempsey (Achill) beat James McDonagh (Crumlin) 2-1

59kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Mannion Collins (Bay City)  3-0

62kg Kane Tucker (St John Bosco U) beat Tory Nichols (2 Castles) 2-1

62kg Jack Conroy (Elite) beat Paddy Sweeney (Innisfree) TKO3

65kg Egosa Igharo (Clann Naofa) beat Patrick Ward (Champs Camp) 3-0

65kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Pierre Stokes (Athlone) 2-1

72kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Shane Corcoran (Olympic) 3-0

76+kg Jevgenijs Jelisejenkous (Castlebar) beat Darren Maughan (Ballyhaunis) 2-1

 

National 2014 Junior Cadet Championships
 

June 7th Q/Finals (10am)

38.5kg David Oliver Joyce (Johnstown) beat James Connors (Ballincollig) 3-0

38.5kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat Bill Stokes (Neilstown) 3-0

38.5kg David Nevin (St Marys Daingean) beat Dylan Fox Reynolds (Whitechurch) 2-1

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels) beat Dylan Doyle (Monkstown D) 2-1

40kg Martin Ward (St Michaels Athy) beat Eoin Larkin (Monkstown Dublin) 3-0

40kg Paul Loonahan (St Catherines) beat Joshua Murphy (Elite) 3-0

40kg Jack McGivern (St Georges) beat Michael Stokes (Holy Family Drog) 3-0

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Joseph Owen Ward (Bluestack) 3-0

41.5kg Brandon Mongan (Olympic) beat Devon White (Neilstown) 3-0

41.5kg Declan McDonagh (Claremorris) beat John Kennedy (Westside) 3-0

41.5kg Jerry Owens (Holy Family Drog) beat Leon Thompson (Neilstown) 3-0

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Eddie Gaffey (Clann Naofa) 3-0

48kg Dean Brophy (Portlaoise) beat Luke Carroll (Westside) 2-1

48kg Timothy Casey (Southside) beat Gavin Rafferty (St Cianans) 3-0

48kg Michael Delaney (Olympic) beat Sean Doheny (St Canices) 3-0

48kg Miley Stokes (Athlone) beat Cathal Myers (Innisfree) 2-1

50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Colum Murphy (St Georges) 3-0

50kg Sean McGinty (Silverbridge) beat Joe Whelan (St Ibars) 2-1

50kg James Mongan (Bay City) beat David McDonagh (Sparticus) 3-0

50kg Lee Harkin (Illies GG) beat Michael Doyle (Thurles) 2-1

 

June 6th Prelims (6pm)

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels) beat Joe Joyce (St Seachnalls) 3-0

38.5kg Dylan Doyle (Monkstown D) beat Ross Carroll (St Brigids Kildare) 3-0

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Callum Walsh (Riverstown) 3-0

41.5kg Jerry Owens (Holy Family Drog) beat Sean Daire (Loughglynn) 3-0

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0

41.5kg Eddie Gaffey (Clann Naofa) beat Peter Vrinceanu (Johnstown) 2-1

48kg Cathal Myers (Innisfree) beat Patrick Ward (St Michaels Athy) 2-1

48kg Miley Stokes (Athlone) beat Trevor Hagerty (Kanturk) 3-0

50kg Michael Doyle (Thurles) beat James Power (Macroom) 3-0

Quarter Finals

43kg Wayne Delaney (St Saviours) beat David Nevin (Holy Family Drog) 3-0

44.5kg Christopher Myers (Sparticus) beat Caolan Duff (St Cianans) 3-0

44.5kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Dylan Joyce (Avona) 3-0

44.5kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat John Paul Fiztpatrick (Bay City) 3-0

44.5kg Brandon Newland (St Canices) beat Anthony O’Callaghan (Clann Naofa) 3-0

52kg Conal Ross (Dockers) beat Jake O’Shaunnessy (Claremorris) TKO3

52kg Caolin McIntyre (St Canices) beat Gary Reddy (St Cianans) 3-0

52kg Nathan Reilly (Lucan) beat Neil Spencer (Trojan) 3-0

52kg Neil Mathers (St John Bosco U) beat Derek Murray (Ballincollig) 2-1

54kg Edward Barrett (Olympic) beat Oran McNaughton (Dockers) 3-0

56kg Byron Barrett (St Brigids Kildare) beat Peter O’Hagan (St Josephs) TKO1

56kg Arthur Geronmio (Thurles) beat Jack Doherty (St Josephs U) 3-0

56kg Martin Sweeney (Westside) beat Martin O’Donnacha (Dealgan) 3-0

56kg Pierce O’Leary (Docklands) beat David Harte (Johnstown) TKO2

59kg James McDonagh (Crumlin) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1

59kg Adam Dempsey (Achill) beat Paddy McKensie (Arklow) 2-1

59kg Mannion Collins (Bay City) beat Morgan Tracey (St Saviours) 2-1

59kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Sean McDonagh (Omagh Boys) 3-0

62kg Jack Conroy (Elite) beat Brian Joyce (Moate) 3-0

65kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Cathal Maher (Sparticus) 3-0

65kg Pierre Stokes (Athlone) beat Oisin Keenan (Keady) 3-0

return to 13/14 calendar