return to 13/14 calendar

 

National Senior Cadet (1999&98)

Boxing Championships 2014

National Senior Cadet Championships National Stadium Dublin

July 25th Finals (7pm)

42kg Conor Jordan (St Aidans) beat Zach Mallon (Old School) 2-1

44kg Martin Sammon (Olympic) beat Thomas Stokes (Holy Family) 3-0

46kg Terry McEntee (Oldschool) beat Ronan Kelly (Athy) TKO3

48kg Shane Flavin (Paulstown) beat Dominic Bradley (Errigal) 2-1

50kg Aaron McKenna (Oldschool) beat Barney Casey (Southside) 3-0

52kg John Joe Nevin (Cavan) beat Callum Bradley (Sacred Heart) 3-0

54kg Andy McDonagh (St Pauls) beat Rory Lynch (Sacred Heart) 2-1

57kg James McGivern (St Georges) beat Michael Avetisian (Mulhuddart) 3-0

60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Matthew Davis (Ardagh Cross) 2-1

63kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Colm Quinn (Castlebar) 3-0

66kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Arthur McCarthy (Brian Dillons) TKO3

70kg Brett McGinty (Oakleaf) beat Kevin Kehoe (Marble City) 2-1

75kg Blaine O’Brien (Clonmel) beat Brian Kennedy (St Marys) 2-1

80kg James Clarke (Kilnamanagh) beat Connie McDonagh (Dungarvan) 3-0

80+kg Ryan Devine (Immaculata) beat Bernard McDonagh (Ballinasloe) 3-0

 

S/Finals July 19th

54kg Rory Lynch (Sacred Heart O) beat Oliver McCarthy (Brian Dillons) 2-1

54kg Andy McDonagh (St Pauls Wat) beat Matthew McCole (Dungloe) 2-1

57kg James McGivern (St Georges) beat Sean Holmes (Crumlin) 2-1

57kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Callum Toland (Oakleaf) 3-0

60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Owen McCarthy (Olympic) 2-1

60kg Matthew Davis (Ardagh Cross) beat  Eugene McKeever (St Malachys) 3-0

63kg Colm Quinn (Castlebar) beat Raymond Downey (Trojan) 3-0

63kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Aaron Gethins (Ballinacarrow) 3-0

66kg Arthur McCarthy (Brian Dillons) beat Ryan McCormack (St John Bosco) 2-1

66kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Anthony Johnson (Gleann) TKO3

70kg Kevin Kehoe (Marble City) beat Christopher O’Reilly (Bracken) 2-1

70kg Brett McGinty (Oakleaf) beat Jimmy O’Reilly (Portlaoise) 3-0

75kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Wayne Rafferty (St Cianans) 3-0

75kg Blain O’Brien (Clonmel) beat Cathal Griffin (Connemara) 2-1

80kg James Clarke (Kilnamanagh) beat Kevin Sheehy (O.L.O.L.) 3-0

80+kg Bernard McDonagh (Ballinasloe) beat Lukas Karjanas (St Marys Daingean) TKO1

80+kg Ryan Devine (Immaculata Str) beat Marcus Otiede (Olympic) 3-0

 

July 18th

Q/Finals

60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Padraig Convery (Holy Family D) 3-0

60kg Owen McCarthy (Olympic) beat Airijus Vitlipas (St Davids Naas) 3-0

60kg Matthew Davis (Ardagh Cross) beat Patrick Coney (The Loup) 3-0

60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Conor Ivors (Marble City) 3-0

S/Finals

44kg Martin Sammon (Olympic) beat Michael Kinsella (St Anthonys/Pats) 2-1

46kg Ronan Kelly (Athy) beat Edward Barrett (Olympic) 3-0

46kg Terry McEntee (Old School) beat Aaron Daly (Castlebar) 3-0

48kg Dominic Bradley (Errigal) beat Aaron O’Brien (Wexford CBS) TKO1

48kg Shane Flavin (Paulstown) beat Jordan Smith (Holy Family D) 3-0

50kg Barney Casey (Southside) beat David McDonagh (Arbourhill) 3-0

50kg Sean Whelan (Docklands) V Aaron McKenna (Old School)

52kg Nathan May (Crumlin) V John Joe Nevin (Cavan)

52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) V Conor McClarnon (Ardoyne)

Final

39kg Davin Duggan (Dungarvan) V Michael Maughan (Avona)

 

July 12th

Prelims & Quarter-finals

39kg Michael Maughan (Avona) beat Craig Kavanagh (Crumlin) 2-1

46kg Edward Barrett (Olympic) beat Tom Stokes (Oakleaf) 2-1

46kg Ronan Kelly (Athy) beat Craig Condon (St Colmans) 2-1

46kg Aaron Daly (Castlebar) beat Hughie Nevin (Portloaise) 2-1

46kg Terry McEntee (Old School) beat Sean Gallagher (St Davids Naas) 3-0

48kg Shane Flavin (Paulstown) beat Damien Ward (Glin) 3-0

50kg Barney Casey (Southside) beat Martin Ward (Bluestack) 3-0

50kg David McDonagh (Arbourhill) beat Mark McMonagle (Dungloe) 3-0

50kg Sean Whelan (Docklands) beat Conor Quinn (Clonard) 2-1

50kg Aaron McKenna (Old School) beat Nathan O’Connell (Northside) 3-0

52kg Nathan May (Crumlin) beat Darragh McComb (Saints) 3-0

52kg John Joe Nevin (Cavan) beat Pierce Nash (Sacred Heart K) 2-1

52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) beat  Matthew McDonagh (Arbourhill) 3-0

52kg Conor McClaron (Ardoyne) beat Dylan O’Kane (St Canices) 3-0

54kg Rory Lynch (Sacred Heart O) beat Peter Cawley (Dungarvan) 3-0

54kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Matthew Murnion (St Bronaghs) 3-0

54kg Matthew McCole (Dungloe) beat Kieran Maguire (Clann Naofa) 3-0

54kg Andy McDonagh (St Pauls Wat) beat Sean Cribbin (Monsktown D) 3-0

57kg Sean Holmes (Crumlin) beat Jack Lee-Jackson (Sacre Ceour) 3-0

57kg James McGivern (St Georges) beat Jakub Florczak (St Davids Naas) 3-0

57kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Jamie Harty (Rathkeale) 3-0

57kg Callum Toland (Oakleaf) beat Patrick McGlinchey (Mourne GG) 3-0

60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Jason Clancy (Ballinacarrow) 2-1

60kg Padraig Convery (Holy Family D) beat Ryan Tate (St Marys Dub) 3-0

60kg Airijus Vitlopas (St Davids Naas) beat Shane Bolger (Sacred Heart K) 2-1

60kg Owen McCarthy (Olympic) beat Gearoid Lynch (Bantry) 2-1

60kg Matthew Davis (Ardagh Cross) beat Jason Hartry (Rathkeale) 3-0

60kg Patrick Coney (The Loup) beat Christopher O’Brien (Olympic) 2-1

60kg Conor Ivors (Marble City) beat Allen White (Sacred Heart N) 3-0

60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Paul Ryan (Bay City) 2-1

63kg Colm Quinn (Castlebar) beat Patrick Maughan (St Saviours) 3-0

63kg Aaron Gethins (Ballinacarrow) beat Conor Lipsett (St Davids Naas) 3-0

63kg Kieran Molloy (Oughterard) W/O

66kg Ryan McCormack (St John Bosco B) beat Cameron Bennett (Bracken) 3-0

66kg Arthur McCarthy (Brian Dillons) beat Martin Molloy (Southside) 2-1

66kg Anthony Johnson (Gleann) W/O

66kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Jordan Myers (Innisfree) 3-0

70kg Christopher O’Reilly (Bracken) beat Ruairi McGlinchey (Mourne GG) 3-0

70kg Brett McGinty (Oakleaf) beat Leon Gallagher (Finn Valley) 3-0

70kg Jimmy O’Reilly (Portlaoise) beat Martin Gallagher (Mulhuddart) 2-1

75kg Blaine O’Brien (Clonmel) beat Thomas O’Sullivan (Ballyduff) 3-0

75kg Cathal Griffin (Connemara) beat Darragh Murray (Elite) 2-1

80+kg Ryan Devine (Immaculata) beat Christopher Fleming (Glasnevin) TKO2

80+kg Marcus Otiede (Olympic) beat Stephen Bonner (Buncrana) 3-0

 

July 11th Prelims

50kg Aaron McKenna (Old School) beat Padraig Loughran (St Pauls A) 3-0

50kg Nathan O’Connell (Northside) beat Kevin McMonagle (Dungloe) 3-0

52kg Darragh McComb (Saints) beat Patrick Adams (St Matthews) 3-0

52kg Pierce Nash (Sacred Heart K) beat Jack Kelly (Palmerstown) 3-0

52kg John Joe Nevin (Cavan) beat Michael McLoughlin (St Marys U) 3-0

52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) beat Darren Cadden (Ardagh Cross) 3-0

52kg Matthew McDonagh (Arbourhill) beat Eoin McDonald (Clonard) 2-1

52kg Conor McClaron (Ardoyne) beat Darragh Day (Edenderry) 3-0

52kg Dylan O’Kane (St Canices) beat Robert Brogan (Old School) 2-1

54kg Matthew McCole (Dungloe) beat Darren Barnwell (Avona) 3-0

54kg Kieran Maguire (Clann Naofa) beat Dillon McDonagh (Arbourhill) 3-0

54kg Andy McDonagh (St Pauls Wat) beat Ruairi Maskey (St Pauls Ant) TKO1

54kg Sean Cribbin (Monsktown D) beat Tiernan Ball (Trojan) 3-0

57kg Sean Holmes (Crumlin) beat Liam Gaynor (Kilnamanagh) 3-0

57kg Jack Lee-Jackson (Sacre Ceour) beat Vlad Komarshchuk (Wexford CBS) 2-1

57kg James McGivern (St Georges) beat James Keenan (Glen) 3-0

57kg Jakub Florczak (St Davids Naas) beat John Cawley (St Davids Naas) 3-0

57kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Niall O’Sullivan (Ballyduff) 3-0

57kg Jamie Harty (Rathkeale) beat John Hynes (Ballyduff) 3-0

57kg Callum Toland (Oakleaf) beat Brandon Maguire (St Davids Naas) TKO1

57kg Patrick McGlinchey (Mourne GG) beat Dylan Delaney (Corrib) 3-0

60kg Allen White (Sacred Heart N) beat John Maughan (Westside) 3-0

60kg Paul Ryan (Bay City) beat Patrick Doyle (St Matthews) TKO2

60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Tommy Lee-Stokes (Johnstown) 3-0

66kg Michael Nevin (Portloaise) beat Rhys Moran (Saviours Crystal) 3-0