return to 14/15 calendar

 

 National B456 Championships 2015

National Stadium Dublin

 

219 bouts – 57 by way of split verdicts – were decided over the course of the 2015 National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships.

National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships

May 1st (5pm)

Youth 1 Finals

36kg Jason McCready (St Georges) W/O
39kg William Cawley (Baldoyle) W/O
42kg John Moran (Illies GG) beat Jordan Sheehan (Clonmel) 3-0
44kg Craig Kavanagh (Crumlin) beat Reece Napier (Scorpion) 3-0
46kg Sean Kavanagh (Monkstown D) beat Patrick Ward (St Michael’s Athy) 2-1
48kg Joe Nevin (Kilcullen) beat Pearse Marshall (Carrickmore) 2-1
50kg Edward Barrett (Olympic) beat Cameron Fox (Monkstown D) 2-1
52kg Aaron McKenna (Old School) beat Luke Delaney (Riverstown) 2-1
54kg Dominic Bradley (Errigal) beat Nathan May (Docklands) 2-1
57kg Paddy Donovan (OLOL) beat Pierce Nash (Sacred Heart T) 3-0
60kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Patrick Nevin (Sparticus) 2-1
63kg Aaron Gethins (Ballinacarrow) beat Peter McCartan (Bishop Kelly) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Adam Taylor (Oliver Plunkett) 3-0
70kg Jordan Myers (St Pats) beat Brian Mulleney (Paulstown) 3-0
75kg Blaine O’Brien (Clonmel) beat Anthony Johnston (Gleann) 2-1
80kg Jimmy O’Reilly (Portlaoise) beat Martin Mongan (Ennis) 3-0
86kg Martin J Mongan (Ennis) beat Martin McDonagh (Baldoyle) 3-0
91kg Connie McDonagh (Dungarvan) beat Jason Donnelly (Cookstown) 3-0
91kg+ Edward McEleney (St Bridgets D) beat Tristen O’Toole (Enniskerry) TKO1

Youth 2 Finals

48kg Thomas McCarthy (Mayfield) beat Conor Jordan (St Aidens) 2-1
50kg Martin Delaney (Olympic) beat Jordan Hutch (Corinthians) 3-0
52kg Shane Flavin (Paulstown) beat Terry McEntee (Old School) 2-1
54kg Barney Casey (Southside) beat Mark Corcornan (Corinthians) 2-1
57kg James McGivern (St Georges) beat Oliver McCarthy (Brian Dillons) 2-1
60kg Christopher O’Brien (Olympic) beat Peter Cawley (Dungarvan) 2-1
63kg Conor Ivors (Marble City) beat Raymond Downey (Trojan) 3-0
66kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Arthur McCarthy (Brian Dillons) 3-0
70kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Owen McCarthy (Olympic) 3-0
75kg Kevin Kehoe (Marble City) beat Conor Vint (Gilford) DISQ3
80kg Brian Kennedy (Daingean) beat Charlie McDonagh (St Johns M) 3-0
86kg Wayne Rafferty (St Cianans) W/O
91kg James Clarke (Kilnamanagh) beat Kevin Sheehy (OLOL) 3-0
91+kg Francis Carr (Ballinrobe) beat Bernard McDonagh (Olympic) 3-0

 

National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships

Saturday April 25th

Boy 4 Finals (3pm)

33kg Sean Mari (Monkstown Dub) beat Pearse Jordan (Ring) 3-0
36kg Cian Doyle (Crumlin) beat Martin McDonagh (Ballina) 3-0
39kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat Conor Leneghan (Townland) 2-1
42kg Brandon O’Brien (Bray) beat Dylan Doyle (Monkstown Dub) 2-1
44kg Fergal De Faoite (Clonmel) beat Owen Ward (Blue Stack) 2-1
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Eoin Larkin (Monkstown Dub) 3-0
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) 3-0
50kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat Francie O’Donnell (3 Bridges) 3-0
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Francie McDonagh (3 Bridges) 3-0
54kg Michael Delaney (Olympic) beat Neil Mathers (St John Bosco) 2-1
57kg Christian Preston (Corinthians) beat Eunan McLaughlin (Raphoe) 3-0
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Jack Doherty (St Josephs) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Martin Quinn (Errigal) 3-0
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Nathan Rogers (Neilstown) 3-0
70kg Luke Barrett (Rathkeale) beat Dylan Cadwell (Portlaoise) 2-1
75kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Andrew Nolan (St Brigids K) 3-0
80kg Michael Walsh (Holy Family D) beat PJ Callaghan (Carndonagh) TKO3
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat Joshua Cornally (Daingean) TKO3
91kg Darren Maughan (Ballyhaunis) beat Pat Callaghan (Callan) 3-0
91+kg Jevgenijs Jelisejenkous (Castlebar) W/O

Leinster Finals

36kg Rachel Lawless (Portarlington) beat Emma Nolan (Sacre Coeur) 3-0
44kg Ciara O’Brien (St Davids Naas) beat Anne Daly (South Meath) 3-0

Youth 2 S/Final

91+kg Bernard McDonagh (Olympic) beat Charlie Kelly (Bray) 3-0

 

 

 

 

April 25th

Youth 2 S/Finals 10am

48kg Conor Jordan (St Aidans) beat Martin Sammon (Olympic) 2-1
48kg Thomas McCarthy (Mayfield) beat Jordan Leahy (Urlingford) 3-0
50kg Jordan Hutch (Corinthians) W/O
50kg Martin Delaney (Olympic) beat James O’Neill (Rathkeale) 3-0
52kg Terry McEntee (Old School) beat Jack Shaw (Abbey) TKO2
52kg Shane Flavin (Paulstown) beat Sean Cusack (Eagle) TKO1
54kg Barney Casey (Southside) beat Michael O’Donnell (Crumlin) 3-0
54kg Mark Corcoran (Corinthians) beat Conor McClarnon (Ardoyne) 3-0
57kg James McGivern (St Georges) beat Matthew McCole (Dungloe) 2-1
57kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Jamie Cullen (Paulstown) TKO1
60kg Peter Cawley (Dungarvan) beat Glen Murray (Riverside) 2-1
60kg Christopher O’Brien (Olympic) beat Caoimhin Ferguson (Gleann) 2-1
63kg Raymond Downey (Trojan) beat Francis Stokes (Oakleaf) 2-1
63kg Conor Ivors (Marble City) beat Sean Holmes (Docklands) 2-1
66kg Arthur McCarthy (Brian Dillons) beat Patrick Coney (Loup) 3-0
66kg Kieran Molloy (Oughterard) beat James Cahill (Enniskerry) 3-0
70kg Owen McCarthy (Olympic) beat Rhys Moran (St Pauls Wat) TKOI2
70kg Michael Nevin (Portloaise) beat Bretty McGinty (Oakleaf) 3-0
75kg Kevin Kehoe (Marble City) beat Christopher O’Reilly (Bracken) 3-0
80kg Charlie McDonagh (St Johns M) beat Nevan Fannon (Ballyhaunis) 3-0
80kg Brian Kennedy (Daingean) beat Rory Harford (Rush) TKO2
91kg Kevin Sheehy (O.L.O.L.) beat Edward McDonagh (Titans) 3-0
91kg James Clarke (Kilnamanaghh) beat Martin Doherty (Twin Towns) TKO1
91+kg Francis Carr (Ballinrobe) beat Nathan Moore (Springtown) 3-0
91+kg Bernard McDonagh (Olympic) beat Charlie Kelly (Bray) 3-0

 

April 24th

Youth 1 S/Finals 5pm

42kg Jordan Sheehan (Clonmel) WO
42kg John Moran (Illies GG) beat Michael Maughan (Avona) 3-0
46kg Patrick Ward (St Michaels Athy) beat Jordan Halpin (St Pauls Wat) 3-0
46kg Sean Kavanagh (Monkstown Dub) beat Trevor O’Brien (Fr Horgans) 2-1
70kg Brian Mullaney (Paulstown) beat Cameron Bennett (Bracken) 2-1
48kg Pearse Marshall (Carrickmore) W/O
48kg Joe Nevin (Kilcullen) beat Eamer Coughlan (Riverstown) 2-1
80kg Martin Mongan (Ennis) beat Tom Carroll (Bracken) 3-0
50kg Edward Barrett (Olympic) beat Craig Condron (St Colmans) TKO3
50kg Cameron Fox (Monkstown Dub) beat Tom Stokes (All Saints) 3-0
52kg Aaron McKenna (Old School) beat Matty O’Leary (Bunclody) 3-0
52kg Luke Delaney (Riverstown) W/O
54kg Dominic Bradley (Errigal) beat Padriag Loughran (St Pauls) 3-0
54kg Nathan May (Docklands) beat Sean Purcell (Marble City) 3-0
57kg Paddy Donovan (O.L.O.L.) beat Kyle McDaid (IlliesGG) 3-0
57kg Pierce Nash (Sacred Heart Tol) beat David Ward (Eagle) 3-0
60kg Patrick Nevin (Sparticus) beat Patrick N Donovan (O.L.O.L.) 3-0
60kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Thomas McGuin (Bantry) 3-0
63kg Aaron Gethins (Ballinacarrow) beat Ricky Moore (All Saints) TKO2
63kg Peter McCartan (Bishop Kelly) beat Jamie Harty (Rathkeale) 3-0
66kg Adam Taylor (Oliver Plunkett) beat Jamie Kealy (Paulstown) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Bryan McNamee (Convoy) 3-0
70kg Jordan Myers (St Pats Dromhaire) beat Tommy Hyde (Setanta) 2-1
75kg Blaine O’Brien (Clonmel) W/O
75kg Anthony Johnston (Gleann) beat Peter keenan (Paulstown) 3-0
80kg Jimmy O’Reilly (Portlaoise) beat Ryan Lennon (Holy Trinity) 3-0
86kg Martin J Mongan (Ennis) beat Christopher Flemming (Avona) 3-0
86kg Martin McDonagh (Baldoyle) beat Mark Stevens (Ballinacarrow) 3-0
91kg Connie McDonagh (Dungarvan) beat Jason Maughan (Claremorris) 3-0

Youth 2
75kg Conor Vint (Gilford) beat Jordan O’Donnell (St Francis) 2-1

 

April 18th

Youth 1 Prelims 10am

50kg Craig Condon (St Colmans) beat Michael McElroy (Omagh) 2-0
50kg Cameron Fox (Monkstown) beat Dion Dwyer (Ballghaderreen) 3-0
50kg Tom Stokes (All Saints) W/O
54kg Nathan May (Dublin Docklands) beat Aaron O’Donoghue (Fr Horgans) 3-0
54kg Sean Purcell (Marble City) beat Luke Sheridan (Kilnamanagh) 3-0
57kg Paddy Donovan (OLOL) beat Kenneth Doyle (Monkstown) 2-1
57kg Pierce Nash (Sacred Heart K) beat Gustas Giritas (Sparticus) 3-0
57kg David Ward (Eagle) beat Aaron Duffy (Antrim) TKO1
60kg Patrick Nevin (Spartacus) beat Shane McClory (Sacred Heart) 2-1
60kg Thomas McGuin (Bantry) beat Ruairi Maskay (St Pauls A) 3-0
60kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Matthew McDonagh (Geesala) 3-0
63kg Peter McCartan (Bishop Kelly) beat Paul Ryan (Bay City) 3-0
63kg Jamie Harty (Rathkeale) beat Airijus Vitlipas (St Davids) 2-1
66kg Brian McNamee (Convoy) beat Kasper Bura (St Annes) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Karl O’Connor (Edenmore) TKO3
70kg Jordan Myers (St Pats) W/O
75kg Anthony Johnston (Gleann) beat Edward Barrett (Titans) 3-0
75kg Peter Keenan (Paulstown) beat Brian Elliott (Letterkenny) 3-0
80kg Martin Mongan (Ennis) beat Keenan Gibson (Convoy) 3-0

Youth 2 Prelims

48kg Thomas McCarthy (Mayfield) beat Conor Dempsey (Immaculata) 2-1
50kg Jordan Hutch (Corinthians) beat Tyrone McCay (Omagh) 3-0
50kg James O’Neill (Rathkeale) beat Sean McElroy (Whitechurch) 3-0
50kg Martin Delaney (Olympic) beat Christian O’Grady (Clann Nafoa) 2-1
52kg Shane Flavin (Paulstown) bat Nathan Walsh (St Francis) TKO2
54kg Conor McClarnon (Ardoyne) beat Ryan Lavery (Rathfriland) 2-1
54kg Mark Corcornan (Corinthians) beat Kyle Meehan (Kildare) 2-1
57kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Sean Gribbin (Monkstown) 3-0
57kg Jamie Cullen (Paulstown) beat John Joseph Nevin (Cavan) 3-0
60kg Peter Cawley (Dungarvan) W/O
60kg Coimhin Ferguson (Gleann) beat Oran Keddle (St Bronaghs) 3-0
60kg Christopher O’Brien (Olympic) beat Tyler O’Reilly (Dublin Docklands) 3-0
63kg Sean Holmes (Crumlin) beat Patrick McCormack (Toome) 3-0
63kg Conor Ivors (Marble City) beat Eugene McKeever (St Malachys) 2-1
66kg James Cahill (Enniskerry) beat Ryan McCormack (St John Bosco) 3-0
66kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Patrick Maughan (St Saviours) TKO3
70kg Brett McGinty (Oakleaf) W/O
70kg Michael Nevin (Portlaoise) W/O
75kg Jordan O’Donnell (St Francis) W/O
75kg Conor Vint (Gilford) beat Barry Ward (Gurteen) 3-0
80kg Brian Kennedy (Daingean) beat Michael Coyle (Scorpion) 3-0
80kg Rory Harford (Rush) beat Patrick McConigley (Letterkenny) 3-0
91+kg Bernard McDonagh (Olympic) beat Michael Gailbraith (Darndale) 3-0

Boy 4 S/Finals

36kg Martin McDonagh (Ballina) beat Ronan Moore (Coothill) 3-0
36kg Cian Doyle (Crumlin) beat Sebh Kingerlee (Bantry) 3-0
39kg Conor Lenaghan (Sean Doran) beat Robyn Fitzpatrick (Athy) 3-0
39kg Terry Donoghue (Athy) beat Ryan Doherty (Churchlands) 3-0
42kg Brandon O’Brien (Bray) beat Christy Convery (All Saints) 3-0
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat Colm McGuire (Castleblaney) 3-0
44kg Fergal De Faoite (Clonmel) beat Oisin McAteer (Clonard) TKO1
44kg Owen Ward (Bluestack) beat John Nevin (Kildare) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Eddie Caffery (Clann Naofa) 3-0
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0
48kg Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) beat Jordan Nolan (Tobar Phoadair) TKO2
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Tyler McMulln (All Saints) 3-0
50kg Edward Donovan (OLOL) beat Barry McReynolds (Holy Trinity) 2-1
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Christopher Myers (Spartacus) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Danny O’Reilly (St Bridgets) 2-1
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Matthew Lavin (Ballyhaunis) 3-0
54kg Michael Delaney (Olympic) beat Dean Brophy (Portlaoise) 2-1
54kg Neil Mathers (Newry) beat Sean Hannigan (Baldoyle) 3-0
57kg Eunan McLaughlin (Raphoe) beat Jordan Richards (St Michaels NR) 3-0
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Kenny Dillon (Clonmel) 2-1
60kg Jack Doherty (St Josephs) beat Thomas McInerney (Portlaoise) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Anthony Barrett (Titans) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Paddy McKenzie (Arklow) 2-1
66kg Nathan Rogers (Neilstown) W/O
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Francie Stokes (3 Bridges) 3-0
70kg Luke Barrett (Rathkeale) beat David McDonagh (Clonoe) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat James McDonagh (Crumlin) 3-0
75kg Brendan McParland (SH Newry) beat Martin Doherty (Darndale) 2-1
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat Shane Corcoran (Olympic) 2-1
91kg Darren Maughan (Ballyhaunis) W/O

 

April 17th

Boy 4 Prelims

36kg Cian Doyle (Monkstown) beat Jack O’Neill (Holy Trinity) 3-0
36kg Sebh Kingerlee (Bantry) beat Kevin Flynn (Brosna) W/O
42kg Christy Convery (All Saints) beat Oisin Lally (Geesala) 2-1
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat David Oliver Joyce (Ballymun) 2-1
42kg Colm McGuire (Castleblaney) beat Raymond Collins (Trojan) TKO2
44kg Owen Ward (Bluestack) beat Patrick O’Grady (Loughglynn) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat John Cowman (St Pauls M) 3-0
46kg Eddie Caffery (Clann Naofa) beat Rory Baird (Ederney) 2-1
46kg Kian Bittles (Holy Trinity) beat Sean Daire (Loughlynn) 2-1
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Jordan Wade (Drimnagh) WO
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Andy Mullenny (Paulstown) 3-0
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Thomas Doherty (Geesala) 2-1
50kg Christopher Myers (Spartacus) beat Francis Stokes (Cavan) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Seamus Mongan (Bay City) 2-1
52kg Danny O’Reilly (St Bridgets) beat Lee McKee (Star) 3-0
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Joe Whelan (St Ibars) 2-1
52kg Matthew Lavin (Ballyhaunis) beat Terence McDonagh (Omagh) 3-0
54kg Neil Mathers (Newry) beat Cilliane Spillane (Trojan) 3-0
54kg Sean Hannigan (Baldoyle) beat Jordan Taylor (Oliver Plunkett) W/O
57kg Kenny Dillon (Clonmel) beat Oisin Moran (St Annes) 2-1
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Edgar Vuskas (Glengormley) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Conal Ross (Dockers) 3-0
60kg Anthony Barrett (Titans) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Michael McCarthy (Brian Dillons) 3-0
63kg Edward Barrett (Olympic) beat Jack Conroy (Elite Mullingar) 2-1
63kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Mannion Collins (Bay City) W/O
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Caolan McKeown (Hillview) TKO1
66kg Francie Stokes (3 Bridges) beat Lewis Dickey (Scorpion) 3-0
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Pierre Stokes (St Josephs) 3-0
70kg David McDonagh (Clonoe) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat Pearse Hughes (St Pauls A) 3-0
70kg James McDonagh (Crumlin) beat Patrick McDonagh (Olympic) 3-0

Youth 1 Prelims

42kg Michael Maughan (Avona) beat Martin Ward (Athy) 3-0
46kg Patrick Ward (Athy) beat Davil Duggan (Dungarvan) 3-0
46kg Trevor O’Brien (Fr Horgans) beat Kenneth Thorton (Holy Family) TKO2
46kg Sean Kavanagh (Monkstown) beat Zach Mallan (Old School) 2-1
48kg Joe Nevin (Kilcullen) beat Sean Corr (Holy Trinity) 3-0
48kg Eamer Coughlan (Riverstown) beat Michael Moorehouse (Monstown) TKO2