return to 16/17 calendar

 

National U22 and Novice

Championships 2017 

 

January 27th

 
Men’s U/22 Finals
 
49kg Darryl Moran (Illies GG) beat  Jordan Leahy (Urlingford) 3-0
52kg Jordan Moore (Glasnevin) beat Jason McKay (Holy Family GG) 3-0
56kg James McGivern (St Georges) beat Jack Kelly (Cherry Orchard) 3-0
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Martin Sammon (Olympic Galway) 3-0
64kg Keith Flavin (Paulstown) beat Caoimhin Ferguson (Gleann) 2-1
69kg John Maughan (St Marys Dublin) beat Eugene McKeever (Holy Family Drog) 3-0
75kg Keylan Cassidy (Saviours Crystal)  Martin Collins (Darndale) 3-0
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat  Wayne Rafferty (St Cianans) 2-1
91kg Geoffrey Kavanagh (Glasnevin) beat Cormac Long (Rathkeale) 3-0

91+kg Thomas Carty (Glasnevin) beat Cian O’Shaughnessy (Rathkeale) 3-0

Men’s Novice Finals

 
54kg Kevin McGrath (Angels) W/O
57kg Caolan McConnell (Navan) beat Erikas Skadas (Crumlin) 3-0
60kg Brian Cassidy (Loughshore) beat  Ian Kelleher (Togher) 3-0
64kg Conor Jennings (St Monicas U) beat  John Paul Quinlan (Urlingford) 3-0
67kg Darren Rowland (Dealgan) beat Darragh Boland (Greenside) TKO3
71kg Damien O’Donoghue (St Conleths) beat Arturas Masarous (Portlaoise) 3-0
75kg Eddie Tracey (St Teresas, Bray) beat Shane O’Brien (St Francis) 2-1
81kg Jordan Lawlor (Ratoath) beat  Darren Cole (Ballincarrow) 3-0
85kg Chris Patterson (Canal) W/O
91kg Damien O’Boyle (Sean McDermott) beat Niall Coady (Saviours/Crystal) 3-0

91+kg Dean Scullion (Loughshore) beat Gatis Janesevskis (Tullow) 3-0

 

January 21st

 
Men’s U/22 S/Finals
 
52kg Jason McKay (Holy Family GG) beat Mark Corcoran (Corinthians) 2-1
52kg Jordan Moore (Glasnevin) beat Leigh Moran (Illies GG) 2-1
60kg Martin Sammon (Olympic Galway) beat  Stephen Mooney (St Marys Daingean) 3-0
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Stephen Lockhart (Baldoyle) 3-0
64kg Caoimhin Ferguson (Gleann) beat Matthew McCole (Dungloe) 3-0
64kg Keith Flavin (Paulstown) beat Mosa Kambule (Lisburn) 3-0
69kg John Maughan (St Marys Dublin) beat Martin Stokes (Darndale) 2-1
69kg Eugene McKeever (Holy Family Dro) beat John Joe Nevin (Mullingar Elite) 2-1
75kg Keylan Cassidy (Saviours Crystal) beat  Michael Nevin (Portlaoise) inj W/O
75kg Martin Collins (Darndale) beat Sean McGuirke (Whitechurch) 3-0
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Anthony Brown (St Michaels Dublin) 2-1
81kg Wayne Rafferty (St Cianans) beat Simon Bangu (Dunboyne) 3-0
91kg Cormac Long (Rathkeale) beat Pearse McDonnell (Gleann) 2-1
91kg Geoffrey Kavanagh (Glasnevin) beat Kevin Sheehy (St Francis) 2-0

91+kg Thomas Carty (Glasnevin) beat John McDonald (Crumlin) 3-0

Women’s U/22 Finals

48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat Chloe Fleck (Canal) 3-0
54kg Clodagh McComiskey (Gilford) W/O
57kg Nicole Moorehouse (Clonard Wexford) beat Tiegan Russell (Fr Horgans) 2-1
60kg Amy Broadhurst (Dealgan) W/O
64kg Cheyanne O’Neill (Athlone) beat Ciara Ginty (Geesala) 2-1
69kg Grainne Walsh (Spartacus) beat Samantha O’Grady (St Mary’s New Ross) 3-0
75kg Christina Desmond (Fr Horgans) W/O
81kg Nell Fox (Rathkeale) W/O

81+kg Maeve McCarron (Carrigart) W/O

Women’s Novice Finals

46kg Danielle McCarton (Kilnamanagh) W/O
48kg Cara Powell (Midleton) beat  Shania Murphy (St Pats Domhaire) 2-1
50kg Jackie Gillespie (Twin Towns) W/O
52kg Kayleigh Magee (Loughshore) W/O
57kg Kate Slattery (St Michaels Dublin) beat Anita Larkin (Baldoyle) 2-1
60kg Isabella Hughes (Mount Tallant) beat Tanya O’Flynn (St Francis) 3-0

63kg Kim Gaffney (Ballybough) W/O

 

January  20th

 
Men’s U/22 Q/final
 

69kg Eugene McKeever (Holy Family Dro) beat  Daniel Hoolihan (Kilcullen) 3-0

Women’s U/22 S/Final

 

48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat  Ciara Anderson (Twin Towns) 3-0

Men’s Novice Semi Finals

 
57kg Caolan McConnell (Navan) beat  Anthony Canny (Tredagh) 3-0
57kg Erikas Skadas (Crumlin) beat Oisin Oliver (Aglish) 2-1
60kg Isabella Hughes (Mount Tallant) beat Victoria Shortt (Dealgan) 2-1
60kg Tanya O’Flynn (St Francis) beat Marie Theres Nolan (Togher) 3-0
60kg Brian Cassidy (Loughshore) beat  Karl O’Leary (St Mary’s Dublin) 3-0
60kg Ian Kelleher (Togher) beat Niall Quigley (Dealgan) 3-0
64kg Conor Jennings (St Monicas U) W/O
64kg John Paul Quinlan (Urlingford) beat Martin Scully (Thurles) 2-1
67kg Darragh Boland (Greenside) beat Brian Campbell (Sacred Heart Newry) 3-0
67kg Darren Rowland (Dealgan) beat  Graham Dowdall (Kilnamanagh) 2-1
71kg Arturas Masarous (Portlaoise) beat  Eamon Dillon (Douglas) 3-0
71kg Damien O’Donoghue (St Conleths) beat Stephen Doyle (Na Fianna) 3-0
75kg Eddie Treacy (St Teresas) beat  Patryk Legierski (Celtic Eagles) 3-0
75kg Shane O’Brien (St Francis) beat  Liam Codd (Ballinacarrow) 3-0
81kg Jordan Lawlor (Ratoath) beat Glen McMenany (St Michaels Dublin) 3-0
81kg Darren Cole (Ballincarrow) beat Patrick Burke (Ballinrobe) 3-0
85kg Niall O’Hagan (Loughshore) beat Ciaran Quillan Sliabh Luachra) TKO2
85kg Chris Patterson (Canal) beat  David O’Reilly (Ballincarrow) 3-0
91kg Damien O’Boyle (Sean McDermott) beat  Kevin Cronin (Cashen Vale) 2-1
91kg Niall Coady (Saviours Crystal) beat Caolan Bradley (Loughshore) 3-0
91+kg Gatis Janesevskis (Tullow) beat  Mattie Kinch (Doolin) 3-0

91+kg Dean Scullion (Loughshore) beat Barry McShane (Dealgan) 3-0

 

January 14th

Novice Q/Finals

71kg Arturas Masarous (Portlaoise) beat Ronan McGinley (Loughshore) TKO2
71kg Eamon Dillon (Douglas) W/0
71kg Damien O’Donoghue (St Conleth) beat  Conor Keane (Ballinrobe) TKO2
71kg Stephen Doyle (Na Fianna) beat Sean Murray (Rathfirland) 2-1
75kg Eddie Treacy (St Teresas) beat Shane Hearne (Saviours Crystal) TKO1
75kg Patryk Legierski (Celtic Eagles) beat James Bates (Bishop Kelly) 3-0
75kg Shane O’Brien (St Francis) beat Owen Brady (Smithfield) 3-0
75kg Liam Codd (Ballinacarrow) beat Arthur Helizon (St Patricks Kilkenny) 3-0
85kg Ciaran Quillan (Sliabh Luachra) beat Peter McGoldrick (Galbally) 3-0
85kg Niall O’Hagan (Loughshore)beat  Noel Hegarty (Letterkenny) TKO2
85kg Chris Patterson (Canal) beat  Kevin Dorney (Saviours Crystal) 3-0
85kg David O’Reilly (Ballincarrow) beat Dariusiz Lechickin (Portlaoise) 2-1
91kg Kevin Cronin (Cashen Vale) beat Eamon Gilligan (Dunboyne) 3-0
91kg Caolan Bradley (Loughshore) W/O
91kg Niall Coady (Saviours Crystal) beat Seamus Leahy (Rathkeale)  3-0
91+kg Dean Scullion (Loughshore) beat  Nicholas Scott (Mourne All Blacks) 3-0
91+kg Barry McShane (Dealgan) beat Mick O’Sullivan (Edenmore) TKO3

Under 22 Q/Finals
 

52kg Leigh Moran (Illies GG) W/O

60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat  Terry McEntee (Old School) 2-1

64kg Matthew McCole (Dungloe) beat Joseph Kelly (St Canices) 3-0

64kg Caoimhin Ferguson (Gleann) beat Evan Fitzgerald (Esker) 3-0

64kg Mosa Kambule (Lisburn) beat Lee Harris (Darndale) 3-0

64kg Keith Flavin (Paulstown) beat Jack Phelan (Riverstown) 3-0

69kg John Maughan (St Marys Dublin)  beat Patrick McConigley (Letterkenny) 3-0

75kg Michael Nevin (Portlaoise) beat  Rhys Moran (St Pauls Waterford) 3-0

75kg Sean McGuirke (Whitechurch) beat Sean Devrill (Grangecon)  2-1

75kg Martin Collins (Darndale) beat Thomas O’Toole (Celtic Eagles) 2-1

81kg Anthony Brown (St Michaels Dublin) beat Tom Kearney (Townland)  3-0

81kg Simon Bangu (Dunboyne) beat Pearse Sherry (Johnstown) 3-0
81kg Wayne Rafferty (St Cianans) beat Dylan Devine (St Davids Naas) 3-0

January 13th

 

Novice  Prelims

71kg Sean Murray (Rathfirland) beat Patrick Coyle (St Pats Dromhaire) TKO3

71kg Stephen Doyle (Na Fianna) beat Bulat Bazarbayev (Greenside) 2-1

75kg James Bates (Bishop Kelly) beat  Aaron Lynam (Johnstown) 3-0

75kg Patryk Legierski (Celtic Eagles) beat  Mark Demsey (Corpus Christi) 2-1

75kg Shane O’Brien (St Francis) beat  Jack McAvoy (Rathfirland) TKO3

75kg Owen Brady (Smithfield) beat Paul Cox (Na Fianna) 2-1

75kg Arthur Helizon (St Patricks Kilkenny) beat  Maksel Grzegorz (St Marys Dublin) 2-1

75kg Liam Codd (Ballinacarrow) beat Rory Duffy (Omeath) 2-1
85kg David O’Reilly (Ballincarrow) beat James O’Shea (Tullow) TKO2

Novice Q/Finals

60kg Brian Cassidy (Loughshore) beat Ciaran Mangan (Dublin All Saints) TKO1

60kg Karl O’Leary (St Marys Dublin) beat  Barry Fiztpatrick (St Teresas) 3-0

60kg Niall Quigley (Dealgan) beat Kyle Clinton (Dunboyne) TKO1

60kg Ian Kelleher (Togher) beat  Darren Murphy (Avona) 3-0

64kg Conor Jennings (St Monicas U) beat  Shay Quinn (Loughshore) 3-0

64kg Curtis McHugh (Holy Family GG) beat  Colm Sharkey (Galbally) TKO2

64kg Martin Scully (Thurles) beat Joszef Marcinek (Togher) 2-1

64kg John Paul Quinlan (Urlingford) beat Cian Campbell (Sacred Heart Newry) TKO2

67kg Darragh Bowland (Greenside) beat  Damien Bennett (Greenside) 2-1

67kg Darren Rowland (Dealgan)  beat Peter Keenan (Leos Athlone) TKO1

67kg Graham Dowdall (Kilnamanagh) Beat  Taghdh Duffy (Mount Tallant) TKO1

81kg Jordan Lawlor (Ratoath) beat Emmett Cullen (Glasnevin) 3-0

81kg Patrick Burke (Ballinrobe) beat David Newell (Corrib)  2-1

81kg Darren Cole (Ballincarrow) beat Gearoid Sheehan (St Michaels Dub) 3-0