National Female Junior and Youth C'ships 2017

Born 02&01 and 00&99

 

The Irish Athletic Boxing Association ran the tournament to assist with their selection process for the European Women’s Youth and Junior Championships at a host city to be confirmed in late May and early June.

 

72 bouts were completed over the last seven days at the Stadium.

 

Girls Youth and Junior Competition Ringside Club National Stadium Dublin

 

 

Friday March 31st

Finals (6pm)

Junior

46kg Ciara Breen (St Davids Naas) beat Fiona O’Keeffe (Rathkeale)5-0
48kg Daina Moorehouse (Enniskerry) beat Chloe Toal (Emerald Antrim) 5-0
50kg Nicole Clyde (Antrim) beat Megan Coleman (Baldoyle) 5-0
52kg Mary Kate Nevin (Mullingar Elite) beat Molly Rowley (Swinford) TKO3
54kg Leah Richardson (St Michaels NR) beat Chloe McDaid (Illies GG) 4-1
57kg Niamh Fay (Bracken) beat Tigernach Maguire (Immaculata) 5-0
60kg Aoibhe Ginty (Geesala) beat Tiffany O’Reilly (St Josephs Offaly) 3-2
63kg Evelynn Igharo (Clann Naofa) beat Denise Campion (Marble City) TKO1
66kg Lisa O’Rourke (Castlerea) beat Keisha Attewell (Ennis) 5-0
70kg Gabrielle Simkute (Drogheda) W/O
75kg Lucy Purdy (Smithfield) beat Erin Moore (St Francis) 5-0
80kg Bethany Doocey (Castlebar) W/O
80+kg Aoibhe Carrabine (Geesala) beat Ellen O’Connell (St Brigids) TKO1
91kg Kori Goad (Cashen Vale beat Caoimhe Carthy (St Brigids Kildare) 5-0
100+kg Belinda Stevens (Ardnaree) W/O

Youth

48kg Caitlin Fryers (Immaculata) beat Emma Feeney (Virginia) 5-0
51kg Orinte Ringyte (Riverstown) beat Sionnan McKenna (Holy Family GG) 3-2
54kg Mary Geraghty (Baldoyle) beat Shauna Blaney (Navan) 3-2
57kg Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) beat Labhaoise Clarke (Carndonagh) 5-0
60kg Marguirita Nevin (St Brigids Kil) W/O
64kg Katelynn Phelan (St Brigids Kildare) beat Eileen McDonald (Johnstown) 5-0
69kg Shannon Reilly (Bray) beat Nadine Dermody (St Brigids Kildare) 4-1
75kg Lauren Kelly (St Brigids Edenderry) beat Amy Milward (Riverstown)  4-1
81+kg Elizabeth Murphy (Oughterard) W/O

 

Saturday March 25th

S/Finals

Junior

46kg Fiona O’Keeffe (Rathkeale) beat Mia Robbins (Gorey) TKO1
46kg Ciara Breen (St Davids Naas) beat Kyla Gates (Marble City) 5-0
48kg Daina Moorehouse (Enniskerry) beat Chantelle Spencer (Jobstown) 5-0
48kg Chloe Toal (Emerald Antrim) beat Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) 4-1
50kg Nicole Clyde (Antrim) beat Sarah Edge (St Brigids Edenderry) 3-2
50kg Megan Coleman (Baldoyle) beat Roisin Brady (Palmerstown) 5-0
52kg Mary Kate Nevin (Mullingar Elite) beat Morgan McNulty (Rathfirland) 5-0
54kg Chloe McDaid (Illies GG) beat Nicola Murphy (Ardagh/Cross) 5-0
54kg Leah Richardson (St Michaels NR) beat Zoe McGlone (St Pauls Antrim) 4-1
57kg Tigernach Maguire (Immaculata) beat Ellie Preston (Baldoyle) 5-0
57kg Niamh Fay (Bracken) beat Eimear McKee (All Saints) TKO2
60kg Aoibhe Ginty (Geesala) beat Kaci Rock (Bray) 3-2
60kg Tiffany O’Reilly (St Josephs Offaly) beat Kate Daly (O.L.O.L.) 4-1
63kg Denise Campion (Marble City) beat Megan Lavin (Ballinamore) 5-0
66kg Lisa O’Rourke (Castlerea) beat Aoife Durkin (St Brigids) TKO1
66kg Keisha Attewell (Ennis) beat Shauna Brogan (Castlebar) 5-0
75kg Lucy Purdy (Smithfield) beat Leanne Doyle (Arklow) 5-0
75kg Erin Moore (St Francis) beat Rachel Fury Cunningham (Ballina) 3-2

Youth

S/Finals

48kg Emma Feeney (Virginia) beat Chelsey Touhey (Clara) 5-0
48kg Caitlin Fryers (Immaculata) beat   Ciara Walsh (Smithfield) TKO3
51kg Sionnan McKenna (Holy Family GG ) beat  Rebecca Nolan (Rochfordbridge) TKO2
51kg Orinte Ringyte (Riverstown) beat Jessica Clarke (Carndonagh) 5-0
54kg Shauna Blaney (Navan) beat Kasey Holohan (St John Bosco L) 5-0
54kg Mary Geraghty (Baldoyle) beat Saoirse Oliver (Aglish) 5-0
57kg Labhaoise Clarke (Carndonagh) beat Chelsey Curley (Jobstown) 5-0
60kg Marguirita Nevin (St Brigids Kil) beat  Carmen Mavrodin (Baldoyle) 3-2
64kg Katelynn Phelan (St Brigids Kildare) beat Shauna Lavin (Ballinamore) 5-0
69kg Shannon Reilly (Bray) beat Joanne Richards (St Michaels NR) 5-0
69kg Nadine Dermody (St Brigids Kil) beat  Eliece Elliott (South Meath) 5-0

 

March 24th

Q/Finals

Junior

46kg Mia Robbins (Gorey) beat Chantelle Robinson (St Nicholas) 3-2
46kg Ciara Breen (St Davids Naas) W/O
46kg Kyla Gates (Marble City) beat Serena McHugh (Swinford) TKO2
48kg Daina Moorehouse (Enniskerry) beat Catherine Blaney (Navan)  5-0
48kg Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) beat Georgia Kirkwood (Carryduff) 4-1
48kg Chloe Toal (Emerald Antrim) W/O
54kg Zoe McGlone (St Pauls Antrim) beat Olivia Grant (Carryduff) 5-0
54kg Leah Richardson (St Michaels NR) beat Molly Kearns (St Anthonys) 3-2
57kg Tigernach Maguire (Immaculata) beat Danielle McSweeney (Riverstown) 5-0
57kg Eimear McKee (All Saints) beat Charlie Horgan (Ryston) 5-0
57kg Niamh Fay (Bracken) beat Doireann Coogan (Sacred Heart Toler) TKO2

Youth

Q/Finals

48kg Emma Feeney (Virginia) beat Vicky Harrighay (Swinford) TKO1
48kg Caitlin Fryers (Immaculata) beat Jessica Connolly (Ballaghaderreen) 5-0
48kg Ciara Walsh (Smithfield) beat Chloe O’Keeffe (Kanturk) 5-0
51kg Orinte Ringyte (Riverstown) beat Kirsten Cresham (Castlebar) 5-0
54kg Shauna Blaney (Navan) beat Kelsey Leonard (Curragh) 5-0
54kg Mary Geraghty (Baldoyle) beat Ciara Craig (Dunfanaghy) 5-0
54kg Saoirse Oliver (Aglish) W/O
69kg Shannon Reilly (Bray) W/O