return to 16/17 calendar

 

National B456 Championships 2017

Born 2002/01/00 

 

58 new Irish champions were crowned at the home of Irish boxing.

212 bouts were completed over the course of the Championships.

Boy 4 and Junior 1 & 2 Championships National Stadium Dublin

 

Saturday April 8th

Finals (1pm)

Boy 4

33kg Ned Carthy (St Michaels Athy) W/O
36kg John Joyce (Olympic Mullingar) beat Paddy McShane (Letterkenny) 5-0
39kg Jack Desmond (Bantry) beat Byron Jordan (St Aidans) 5-0
42kg Cian Brazil (Smithfield) beat Aodhan Byrne (Kilcullen) 4-1
44kg Thomas Donovan (Olympic) beat Jamie Lee (Douglas) 3-2
48kg Patrick McCarthy (Tralee) beat Keelyn Roche (St Aidans) 3-2
50kg Thomas Orr (Lisburn) beat Martin Maughan (Cherry Orchard) 5-0
52kg Stephen Cairns (Legacy) beat James Delaney (Olympic) 5-0
54kg Shane O’Gorman (St Malachys) beat Martin Stokes (Drimnagh) 5-0
57kg Tiernan Mayse (Two Castles) beat Patrick Myers (Sligo City) 5-0
60kg Patrick Joyce (Baldoyle) beat Mikey McGregor (Holy Trinity) 4-1
63kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Patrick Lawlor (Brian Dillons) 5-0
66kg William Hayden (Crumlin) beat Jason Irwin (Castleblayney) 5-0
70kg Jason Myers (Olympic) beat Michael Mongan (Ennis) TKO1
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Barry Donnelly (Carrigart) 4-1
80kg Michael J Keenan (Leeside Lough) beat Jack Ginnelly (Monsktown Dublin) AB3
80+kg Reece Russell (Canal) W/O
88kg Callum Foley (St Michaels Athy) beat Ashan Mohammad (St Ailbhes) 5-0
91+kg Eros Stonkus (Johnstown) beat Kevin Harrison (St Marys Derry) 3-2
100+kg Luka Moulton (Angels) W/O

Junior 1

36kg Joshua Dodd (St Marys Dublin) W/O
39kg Liam Walsh (Ballagh) beat Josh Power (St Nicholas) 5-0
42kg Jordan Reynolds (Mayfield) beat Roy Ryan (Lisburn) 5-0
44kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Dane Finn (St Nicholas) 5-0
46kg Oisin Treanor (Emyvale) beat Ryan Downey (Cashen Vale) 5-0
48kg Stephen Doyle (Na Fianna) beat Eoin Mc Garrell (Raphoe) 3-1
50kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat Liam Murphy Cherry Orchard) 5-0
52kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) W/O
54kg Luke Hurley (Tramore) beat Paul Loonam (St Carthages) 5-0
57kg Mikey Stokes (Athlone) beat Sean Mc Genity (Silverbridge) 5-0
60kg David McDonagh (Elite Mullingar) beat Calum Walsh (Riverstown) 3-2
63kg James Power (Fr Horgans) beat Lee Mackin (Dealgan) 4-1
66kg Jake Tucker (Holy Trinity) beat Patrick Carey (Arbour Hill) 5-0
70kg Mark Kells (Erne) beat Ali Ahmed (Carryduff) 5-0
75kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Ruairi Brennan (St Annes) 5-0
80kg Francis Quinn (Cookstown) beat Owney McDonagh (St Annes) 3-2
80+kg Fionntan Stokes (Rudiarius) W/O
88kg Michael Ward (Omagh Boys & Girls) beat James G McDonagh (St Annes) 3-2
91kg Michael McDonald (Darndale) beat John Donovan (O.L.O.L.) 5-0
91+kg Edward F McDonagh (Lumpini) beat James McDonagh (Dealgan) AB2
100+kg Francis Mongan (Edenmore) W/O

Junior 2

36kg Ryan McVicker Immaculata A) W/O
42kg Daniel McNulty (Star) W/O
44kg Sean Mari (Monkstown) beat Adam Hession (Monivea) 5-0
46kg Diarmuid Toland (Phoenix) beat Conor Leneghan (St Pauls Antrim) 5-0
48kg Sean Kelly (Dunfanaghy) beat Martin C McDonagh (Ballina) 5-0
50kg Terry Donohue (St Michaels Athy) beat Colin Maguire (Castleblayney) 5-0
52kg Dylan Doyle (Monkstown Dublin) beat Owen McDonagh (Leeside Lough) 4-1
54kg Davey Joyce (Holy Family Drogheda) beat Colm Murphy (St Georges) 4-1
57kg Hugh Nevin (Portlaoise) beat David Keenan (Rathkeale) 5-0
60kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat  John P Fitzpatrick (Bay City) 4-1
63kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Sean Dempsey (Sacre Coeur) 5-0
66kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat Christian Preston (Glasnevin) 3-2
70kg Edward Barrett (Olympic) beat Neill Spencer (Trojan) 5-0
75kg Kane Tucker (Holy Trinity) beat Jack Lawlor (Thurles) 5-0
80kg Michael Walsh (Holy Family L) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-2
100+kg Jevgenijs Jelisejenkovs (Castlebar) beat Mushin Nassir (St Marys Dublin) 5-0

 

April 7th

Junior 2

S/Finals

44kg Sean Mari (Monkstown) beat Jack O’Neill (Holy Trinity) 5-0
44kg Adam Hession (Monivea) beat Ben Henderson (Churchlands GG) 3-2
46kg Diarmuid Toland (Phoenix) beat Jordan Muldoon (Ballina) 5-0
46kg Conor Leneghan (St Pauls Antrim) W/O
50kg Terry Donohue (St Michaels Athy) beat John Cowman (St Pauls Waterford) 4-1
52kg Dylan Doyle (Monkstown Dublin) W/O
52kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat John Paul Hale (Star) 5-0
54kg Davey Joyce (Holy Family Drogheda) beat Oisin Lally (Geesala) 5-0

Boy 4 Final

46kg Ciaran Delaney (Glasnevin) beat Sam Murphy (Ballymore Hollywood) 5-0

Junior 2 S/Finals (continued)

57kg David Keenan (Rathkeale) beat Joshua Ajanovic (Ballinamore) 5-0
57kg Hugh Nevin (Portlaoise) beat Lee McKee (Star) 5-0
60kg John P Fitzpatrick (Bay City) beat Seamus Mongan (Bay City) 5-0
60kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Cillian Spillane (Trojan) 4-1
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Nathan Mongan (Cavan) 5-0
63kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Michael Delaney (Olympic) 3-2
66kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat Tyler McMullan (All Saints) 5-0
66kg Christian Preston (Glasnevin) beat Sean Donaghy (St Canices) 3-2
70kg Edward Barrett (Olympic) beat Jack Doherty (St Josephs Derry) 4-1
70kg Neill Spencer (Trojan) beat Martin Sweeney (Westside) 5-0
75kg Jack Lawlor (Thurles) beat Alex Trant (Corinthians) 4-1
75kg Kane Tucker (Holy Trinity) beat Adam Dempsey (Achill) 5-0
80kg Owen McDonagh (St Annes) beat Oran McNaughton (Dockers) 5-0
80kg Michael Walsh (Holy Family L) beat Ryan Bolger (Crumlin) 5-0

Junior 2 Final
88kg Tommy Gavin (Darndale) beat Thomas McDonagh (Rathkeale) 5-0

 

 

March 31st

S/Finals

Junior 1
39kg Josh Power (St Nicholas) beat Adam Boyd (Immaculata Str) 5-0
39kg Liam Walsh (Ballagh) beat James Fogarty (Clonmel) 5-0
42kg Roy Ryan (Lisburn) beat Joe McHale (St Aidans) 3-2
44kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Ryan Dunne (Jobstown) 5-0
44kg Dane Finn (St Nicholas) beat Padraig Downey (St John Bosco A) 5-0
46kg Oisin Treanor (Emyvale) beat Nathan Horrigan (Lucan) 5-0
46kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Fionntan Loughlin (—–) 4-1
48kg Eoin McGarrell (Raphoe) beat Reece Toner (Saints) 5-0
48kg Stephen Doyle (Na Fianna) beat Luke Beresford (St Ailbhes) 5-0
50kg Liam Murphy Cherry Orchard) beat Ruairi Killoran (Bishop Kelly) 3-2
50kg Dean Clancy (Ballnacarrow) beat Clayton Sutcliffe (Bangor Abbey) 4-1
52kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat Cian Reddy (Portlaoise) 5-0
52kg Jack McGivern (St Georges) beat James Conroy (Tobhar Pheadair) 5-0
54kg Luke Hurley (Tramore) beat Jojo McArdle (Ligoniel) 5-0
54kg Paul Loonam (St Carthages) beat Bill Stokes (Neilstown) 3-2
57kg Mikey Stokes (Athlone) beat Ross Tynan (Monkstown) 5-0
57kg Sean McGenity (Silverbridge) beat Chris Fisher (Holy Trinity) 5-0
60kg Calum Walsh (Riverstown) beat Martin Faulkiner (Rathkeale) 5-0
60kg David McDonagh (Elite Mullingar) beat Peter Vrinceanu (Crumlin) 5-0
63kg Lee Mackin (Dealgan) beat Padraic McDonagh (Geesala) 4-1
63kg James Power (Fr Horgans) beat Eoin McLaughlin (Maydown) 5-0
66kg Patrick Carey (Arbourhill) beat Alex Power (Tramore) 3-2
66kg Jake Tucker (Holy Trinity) beat Sean Crowley (Arklow) 4-1
70kg Mark Kells (Erne) beat Zach Maloney (Emerald) 5-0
70kg Ali Ahmed (Carryduff) beat Adam Matthews (Monkstown Dub) 3-2
75kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Michael Doyle (Thurles) 5-0
75kg Ruairi Brennan (St Annes) beat Troy Whelan (Neilstown) 5-0
80kg Francis Quinn (Cookstown) beat Paddy McDonagh (Mitchelstown) 5-0
80kg Owney McDonagh (St Annes) beat Rian Mullholland (St John Bosco Newry) TKO1
80+kg Michael Ward (Omagh Boys) beat Cathal Maher (Brosna) 3-2
80+kg James G McDonagh (St Annes) beat Michael Adigwe (Ballinamore) 3-2
91kg John Donovan (O.L.O.L.) beat Cathal Crowley (Spartan) 3-2
91kg Michael McDonald (Darndale) W/O

Junior 2

54kg Colm Murphy (St Georges) beat E.J. Gibbons (Illies GG) AB3

 

March 25th
Q/Finals

Junior 1
46KG Ryan Downey (Cashen Vale) beat John McDonagh (St John Bosco L) 5-0
46KG Fionntan Loughlin (—–) beat W Carthy (St Michaels Athy) 3-2
48KG Stephen Doyle (Na Fianna) beat Liam Groarke (Swinford) 5-0
52KG Cian Reddy (Portlaoise) beat Danny Duffy (Immaculata Str) 5-0
52KG Jack McGivern (St Georges) beat Myles Casey (Rathkeale) 4-1
52KG James Conroy (Tobhar Pheadair) beat Ben Barnes (St Pauls Waterford) 3-2
54KG Luke Hurley (Tramore) beat Gareth Dowling (Docklands) 5-0
54KG Paul Loonam (St Carthages) beat Declan McDonagh (Claremorris) 4-1
54KG Bill Stokes (Neilstown) beat Liam Finnegan (Silverbridge) 5-0
57KG Sean McGenity (Silverbridge) beat Thomas Ward (Ballina) 4-1
57KG Chris Fisher (Holy Trinity) beat Oisin McHugh (Raphoe) 5-0
60KG Martin Faulkiner (Rathkeale) beat Gary Arthurs (Gleann) 3-2
60KG David McDonagh (Elite Mullingar) beat Barney Corcoran (Carrickmore) 5-0
60KG Peter Vrinceanu (Crumlin) beat Jordan Enoff (Olympic) 5-0
63KG James Power (Fr Horgans) beat Martin O’Donnell (Cherry Orchard) 5-0
66KG Sean Crowley (Arklow) beat Joe Murphy (St Monicas U) 5-0
66KG Jake Tucker (Holy Trinity) beat Patrick McAndrew (Ardagh/Cross) 5-0
70KG Adam Matthews (Monkstown Dub) beat Aidan Lond (Enniskerry) 5-0
70KG Ali Ahmed (Carryduff) beat Jamie McVeigh (Trojan) 3-2

Junior 2
46KG Conor Leneghan (St Pauls Antrim) beat Ryan Garry (St Conleths) TKO2
54KG Colm Murphy (St Georges) beat Martin McDonagh (Glen) 4-1
57KG David Keenan (Rathkeale) beat Conor Mooney (Trinity Boys) 3-2
57KG Hugh Nevin (Portlaoise) beat Brandon O’Brien (Crumlin) 5-0
57KG Lee McKee (Star) beat Brandon Newland (St Canices) 5-0
60KG Cillian Spillane (Trojan) beat Willie Bolger (St Aidans) 5-0
60KG Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Conor Reneghan (Sean Dorans) 5-0
63KG Michael Delaney (Olympic) beat Kenny Dillon (Clonmel) 5-0
63KG Pierce O’Leary (Docklands) beat Edgar Vuskans (Glengormely) 5-0
66KG Christian Preston (Glasnevin) beat E Byrne (St Michaels Athy) 5-0
66KG Sean Donaghy (St Canices) beat Cathal Myers (Sligo City) 3-2
70KG Neill Spencer (Trojan) beat D O’Driscoll (St Michaels Athy) AB3
75KG Kane Tucker (Holy Trinity) beat Paddy McKenzie (Arklow) KO1
80KG Oran McNaughton (Dockers) beat Sean O’Brien (Kilfenora) TKO2
80KG Michael Walsh (Holy Family L) beat Brendan McParland (St John Bosco) TKO1
80KG Ryan Bolger (Crumlin) beat Pierre Stokes (Athlone) 3-2

S/Finals
Boy 4
36kg John Joyce (Olympic Mullingar) beat Arion Kirwan Doyle (Ballagh) 5-0
36kg Paddy McShane (Letterkenny) beat Aoisin Mullholland (East Down) 4-1
39kg Byron Jordan (St Aidans) beat Kevin Fahy (Oughterard) 5-0
39kg Jack Desmond (Bantry) beat Karl Sheridan (Crumlin) 5-0
42kg Aodhan Byrne (Kilcullen) beat Michael McDonagh (Olympic) 4-1
42kg Cian Brazin (Smithfield) beat Jonathan McCarthy (Tralee) 4-1
44kg Jamie Lee (Douglas) beat Padraig McCleary (Ardoyne) 4-1
44kg Thomas Donovan (Olympic) beat Seamus Mongan (Avona) 4-1
46kg Ciaran Delaney (Glasnevin) beat Peter Clarke (Errigal) 5-0
46kg Sam Murphy (Ballymore Hollywood) beat Jon McConnell (Townland) 3-2
48kg Keelyn Roche (St Aidans) beat Padraig O’Cualain (Connemara) 5-0
48kg Patrick McCarthy (Tralee) beat Barry Marshall (Emerald, Antrim) 5-0
50kg Martin Maughan (Cherry Orchard) beat Fionn Gill (Ardnaree) 5-0
50kg Thomas Orr (Lisburn) beat Barry O’Connor (St Faustinas) 4-1
52kg Stephen Cairns (Legacy) beat Ethan McCaul (St Josephs U) 5-0
52kg James Delaney (Olympic) beat Dean Powell (Kilcullen) 4-1
54kg Martin Stokes (Drimnagh) beat Oran Gethins (Sean McDermot) 3-2
54kg Shane O’Gorman (St Malachys) beat Patrick J Delaney (Olympic) 4-1
57kg Patrick Myers (Sligo City) beat Adam Lonergan (Clonmel) 5-0
57kg Tiernan Mayse (Two Castles) beat Sam McCullough (All Saints) 5-0
60kg Mikey McGregor (Holy Trinity) beat Luke Byrne Doyle (Callan) 3-2
60kg Patrick Joyce (Baldoyle) beat Tom McDonagh (Ennis) 4-1
63kg Patrick Lawlor (Brian Dillons) beat Shay Molloy (Oughterard) 5-0
63kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Francis Duffin (All Saints) 5-0
66kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Martin Ward (Ryston) AB2
70kg Jason Myers (Olympic) beat Patrick McDonagh (Cookstown) 5-0
75kg Barry Donnelly (Carrigart) beat Thomas Doherty (Gleann) 5-0
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Patrick Mongan (OLOL) 5-0
80kg Michael J Keenan (Leeside Lough) beat Martin Corcoran (Athlone) 5-0
88kg C Foley (St Michaels Athy) beat Kenneth Dempsey (Achill) 5-0

 

March 24th
Q/Finals

Boy 4
39KG Kevin Fahy (Oughterard) beat Odhran McKenna (St Pauls Antrim) 5-0
39KG Karl Sheridan (Crumlin) beat Shea Neeson (Moneyglass) 3-2
39KG Jack Desmond (Bantry) beat Michael Farrelly (Crumlin) 5-0
42KG Cian Brazin (Smithfield) beat Paul Gordon (East Down) 5-0
42KG Jonathan McCarthy (Tralee) beat Joe Harkin (Letterkenny) 4-1
44KG Thomas Donovan (Olympic) beat David Nevin (Elite Mullingar) 5-0
44KG Seamus Mongan (Avona) beat Jesse Callaghan (Illies GG) 5-0
46KG Sam Murphy (Ballymore Hollywood) beat John McDonagh (Glen) 3-2
46KG Jon McConnell (Townland) beat Stephen Collins (Ardnaree) 3-2
48KG Bailey Marshall (Emerald Antrim) beat Simon O’Donnell (Cherry Orchard) 5-0
48KG Patrick McCarthy (Tralee) beat Eoghan Quinn (St Johns U) 4-1
50KG Barry O’Connor (St Faustinas) beat Joseph Burke (St Canices) 5-0
50KG Thomas Orr (Lisburn) beat Adam Kinsella (St Marys Newross) 5-0
52KG James Delaney (Olympic) beat Ben Johnston (St Pauls Antrim) 3-2
54KG Martin Stokes (Drimnagh) beat Ben Farrelly (Crumlin) 5-0
54KG Oran Gethins (Sean McDermott) beat Jack Sammon (Ballymore/Hollywood) 5-0
54KG Patrick J Delaney (Olympic) beat Levi Dundon (O.L.O.L.) 3-2
54KG Shane O’Gorman (St Malachys) beat Thomas McCann (St Pauls Antrim) 5-0
57KG Tiernan Mayse (Two Castles) beat Francis Maughan (St Marys Dublin) 4-1
60KG Luke Byrne Doyle (Callan) beat John McDonagh (Lumpini) 3-2
60KG Patrick Joyce (Baldoyle) beat Corey McLaughlin (Errigal) 4-1
60KG Tom McDonagh (Ennis) beat Darragh Gilroy (Ballymore/Hollywood) 5-0
63KG Francis Duffin (All Saints) beat Jamie Ward (St Malachys) 3-2
63KG Matthew Tyndall (Monkstown) beat Martin O’Connor (Enniskerry) 4-1
66KG William Haydon (Crumlin) W/O
70KG Patrick McDonagh (Cookstown) beat Adam Healy (Setanta) 5-0
70KG Jason Myers (Olympic) beat Jake Cox (Enniskerry) AB3
70KG Michael Mongan (Ennis) beat Conor Duignan (St Bernadettes) 4-1
75KG Patrick Mongan (OLOL) beat David Ponisko (Claremorris) 5-0
80KG Jack Ginnelly (Monsktown Dublin) beat Stephen Lawrence (Ballina) 5-0