return to 17/18 calendar

 

National Girl 1-6 Championships 2018 

National Girl 1 to 6 Championships National Stadium Dublin

May 26th

Finals (11am)

Girl 1

27kg Stacy O’Connor (Jobstown) beat Tina Kataria (Bantry) 4-1

Girl 3

57kg Kacie Delaney (Whitechurch) beat Aine Doyle (St Marys NR) 5-0

Girl 4

39kg Nicole Buckley (St Carthages) W/O

41kg Laoise Kearney (Bunclody) W/O

43kg Chloe Blake (Ardagh Crossmolina) beat Deanna Parke (St Johns U) 3-2

45kg Georgina Sheridan (Tipperary Town) W/O

G5 57kg Nicole Butler (Monivea) beat Lauren Dempsey (Ryston) 4-1

47kg Amber Byrne (Arklow) beat Maria Mongan (Jobstown) 5-0

49kg Rachel Lawless (Portlaoise) beat Chloe Gabriel (Mulhuddart) 3-2

G5 80kg Bethany Doocey (Castlebar) beat Erin Moore (St Francis) 5-0

53kg Leah McNamee (Olympic Mullingar) beat Cia Crawley (Mullinahone) 5-0

G6 70kg Bobbie Hendrick (Sacre Coeur) beat Shauna Brogan (Castlebar) 3-2

51kg Aliyah Butler (Monivea) beat Mya Price (St Francis) 5-0

G5 92kg Aoife Bonan (St Pauls Nenagh) beat Chelsea McNamee (Olympic Mullingar) 5-0

55kg Katelyn Horan (Sliabh Luachra) beat Brianna Courtney (Jobstown) 4-1

57kg Nicole O’Sullivan (St Bernadettes) beat Ciara Tarpey (Ballyhaunis) RSC3

59kg Leah McDonagh (Geesala) beat Orlaith Mahoney (Trojan) RSC1

61kg Amy Carey (Geesala) beat Rachel Fenlon (Paulstown) 5-0

63kg Brooke Roche (Donore) beat Francesca Maughan (Jobstown) 3-2

65kg Tegan Farrell (Arklow) beat Rebecca Hennessy (Togher) 3-2

67kg Abi Sutton (Drimnagh) W/O

69kg Cara Quinn (Holy Family GG) beat  Sophia Hopkoja (Ballyhaunis) 5-0

71kg Katlyn Doyle (St Brigids Kildare) beat Katie Fogarty (Setanta L) RSC1

73kg Shauna Maguire (Kilnamanagh) beat Katlyn Recks (Clara) 5-0

78kg Sophie Burke (Tobar Pheadair) beat Mary Nevin (Clara) 4-1

G6 80kg Rachel Fury Cunningham (Ballina) W/O
91+kg Rachel Ivers Hawkes (Urlingford) W/O

Girl 5

41kg Noreen O’Gorman (St Nicholas) W/O

46kg Saoirse Morrissey (Setanta) beat Alannah Mayse (Two Castles) 4-1

48kg Janelin Rodin (Portlaoiose) beat Chantelle Robinson (St Nicholas) 3-2

50kg Kyla Gates (Marble City) beat Fiona O’Keefe (Rathkeale) 4-1

52kg Mia Robbins (Gorey) beat Louise McSorley (Two Castles) 5-0

60kg Sinainn Glynn (Cloghan) beat Doireann Coogan (Marble City) 4-1

63kg Leanne Murphy (Togher) beat Kaci Rock (Bray) 5-0

66kg Leah Gallen (Raphoe) beat Keisha Attwell (Ennis) 4-1

70kg Lisa O’Rourke (Castlerea) beat Grainne Gallagher (Two Castles) RSC2

75kg Grace Flynn (St Patrick U) W/O

86kg Kori Goad (Cashen Vale) W/O

96kg Caoimhe Carthy (St Brigids Kildare) W/O
100+kg Savannah Casey (Southside) W/O

 

Girl 6

43kg Charlene Dowling (St Brigids Kildare) W/O

48kg Daina Moorehouse (Enniskerry) beat Roisin Brady (Palmerstown) 5-0

50kg Megan Coleman (Baldoyle) beat Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) 5-0

52kg Catherine Blaney (Navan) beat Sophie Thompson (Rochesters) RSC1

54kg Nicole McCabe (O’Hanlon Park) beat Sarah Edge (St Brigids Edenderry) 3-2

60kg Tiffany O’Reilly (Curragh)  beat Aoibhe Ginty (Geesala) 3-2

63kg Evelyn Igharo (Clann Naofa) beat Alecia McMenamin (Twin Towns)  RSC1

66kg Shantelle Richie (Gilford) W/O

75kg Aoibhe Carribine (Geesala) beat Caoimhe McHugh (Clane) RSC1

86kg Ellen O’Connell (St Brigids Edenderry) W/O

99kg Naoise Finney (Ballybrack) beat Alanna Nolan (Ballyhaunis) 3-2
100+kg Belinda Stevens (Ardnaree) W/O

 

 

May 25th

Finals

Girl 1

29kg Leesha Jones (St Michaels Athy) W/O

G3F 69kg Kim O’Reilly (Riverside) W/O

31kg Sophie Curley Grey (Dealgan) beat Abbie Conventry (Jobstown) 5-0

33kg Carlagh Mullarney (Ballyhaunis) beat Sienna Byrne (Setanta L) 5-0

35kg Shakira McCrudden (Riverside) beat Hannah Pardy (Birr) RSC1

37kg Charlie McEvoy (Donore) beat Jamie O’Rourke (St Michaels NR) 4-1

39kg Chloe Black (Tullow) beat Sarah Marie Duffy (Illies GG) 4-1

41kg Aliyah Flood (Monkstown) beat Lani Lafferty (Twin Towns) 5-0

43kg Erin Healy (Setanta L) beat Caitlin Gorman (St Monicas) 5-0

47kg Kathleen Casey (Southside) beat Nora Panruean (Ballaghaderreen) 4-1

49kg Zoe Daly (O.L.O.L.) beat Aine Curtis (Achill) 4-1

51kg Katie Byrne (Mulhuddart) beat Lucy Abbott (St Brigids Edenderry) 4-1

53kg Ava Touhey (Clara) beat  Molly Murphy (Rylane) 5-0

55kg Casey Dermody (Raging Bull) beat Takara Bowes (Fermoy) RSC3

57kg Chloe Hutchinson (Birr)  W/O

59kg Cobhlaith Doyle (Patsy Quinn) W/O

63kg Megan Wykes (O’Hanlon Park) W/O

65kg Jade Byrne (St Teresa’s ) W/O

 

Girl 2

29kg Mary Doll Carthy (St Michaels Athy) W/O

31kg Bethany Dunne (St Brigids Edenderry) W/O

33kg Caoimhe Kinsella (St Anhtony’s/Pats) beat Jessica Murphy (St Michaels NR) RSC1

37kg Esther Lambe (Setanta L) W/O

41kg Caitlin O’Connor (Kilfenora) beat Megan Delaney (St Brigids Kildare) RSC2

45kg Eaibha Mullan (Errigal) beat Leah Lehane (Rylane) 4-1

49kg Natalia Faszciskula (Aglish) beat Georgia McGovern (Kilnamanagh) 5-0

51kg Hannah McCarty (Urlingford) beat Ella Hanlon Malone (St Bernadettes) AB2

55kg Courtney Joyce (Clonmel) W/O

57kg Tara Crowa (Tipperary Town) beat  Emma Harding (Whitechurch) 3-2

61kg Ella Young (Coleraine) W/O

63kg Emma Keating (Paulstown) beat  Tory Freeman (Tipperary Town) RSC2

67kg Amber Nolan (Castlerea) W/O

69kg Breanna Tobin (Spartan) W/O

75kg Cliona Darcy (Tobar Pheadair) W/O
80kg Brianna Ryan (Curragh) W/O

 

May 19th

Girl 5

S/Finals

46kg Saoirse Morrisey (Setanta, Cork) beat Chloe Toal (St Agnes) 5-0

48kg Janlin Rodin (Portlaoise) beat Cigfa McCoy (St Monicas) 5-0

48kg Chantelle Robinson (St Nicholas) beat Chantelle Spencer (Jobstown)  4-1

52kg Mia Robbins (Gorey) beat Nicole Clyde (Antrim) 5-0

57kg Lauren Dempsey (Ryston) beat Kelly O’Gorman (Spartan) 5-0

57kg Nicole Butler (Monivea) beat Tigernagh Maguire (Immaculata A) 3-2

60kg Doireann Coogan (Marble City) beat Shauna McAndrew (Geesala) 5-0

60kg Sinainn Glynn (Cloghan) beat Linda Desmond (Rylane) 3-2

63kg Leanne Murphy (Togher) beat Eireann McGrath (Ederney) 4-1

63kg Kaci Rock (Bray) beat Eve Woods (St Bernadettes) 3-2

66kg Leah Gallen (Raphoe) W/O
66kg Keisha Attwell (Ennis) beat Megan Hewitt (Hyland BA)  RSC1

 

Girl 5 Final

54kg Ellie Mai Gartland (Clonmel) beat Niamh Fay (Swords) 3-2

Girl 6 S/Finals

54kg Sarah Edge (St Brigids Edenderry) beat Sophia Foley (Togher) 4-1

54kg Nicole McCabe (O’Hanlon Park) beat Olivia Grant (Holy Family GG) 3-2

57kg Ellie Preston (Baldoyle) W/O

63kg Evelynn Igharo (Clann Naofa) beat Niamh McNamara (Elphin) 5-0

75kg Aoibhe Carribine (Geesala) beat Olivia Craig (Ballykelly Boxers) 5-0

75kg Caoimhe McHugh (Clane) beat Aoife Hegarty (Togher) RSC2
80kg Aoife Costello (Southside) W/O

 

Girl 6 Final

57kg Ellie Preston (Baldoyle) beat Sarah Twomey (Muskerry) 5-0

 

May 18th

Girl 3 Finals

37kg Kaylin Geary (Emyvale) W/O

39kg Donna O’Reilly (Saviours Crystal) W/O

43kg Brenda Collins (Dunree) beat Macy Cunningham (Crumlin) 5-0

45kg Shakira Donoghue (St Ailbhes) beat Holly Connolly (Ballaghaderreen) 3-2

47kg Leah O’Keeffe (Kanturk) beat Connie Gibbons (St Bronaghs) 5-0

55kg Cori Gleeson (St Pauls Nenagh) beat Alex Kinahan (Birr) 5-0

59kg Molly Bennett (Bracken) W/O

G6 60kg Aoibhe Ginty (Geesala) beat Kate Daly (O.L.O.L.) 5-0

G1F 45kg Siofra O’Halloran (Ballinacargy) beat Leah O’Gorman (Clonmel) 5-0

G2F 53kg Alisha King (Avona) beat Jade McNamee (Olympic Mullingar) 4-1

65kg Ava Fogarty (St Michaels Athy) beat Julia Remenyuk (Tredagh) 5-0

71kg Riona Mannion (Connemara) W/O

80kg Britany Stokes (Callan) beat Holly Maher (Donore) RSC2
91+kg Jemma McCullough (St John Bosco A) W/O

 

Girl 5 S/Final

54kg Niamh Fay (Swords) beat Leah Sheilds (Portlaoise) RSC1

Girl 6 S/Final

50kg Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) beat Grace Harkin (St Bridgets U) RSC3

Girl 4 S/finals

43kg Chloe Blake (Ardagh Crossmolina) beat Amy Lee Kelly (St Monicas) 5-0

43kg Deanna Parke (St Johns U) beat Andrea Leer (Castleblaney) 3-2

47kg Maria Mongan (Jobstown) beat Aoife Williamson (Curragh) 3-2

47kg Amber Byrne (Arklow) beat Breda Quilligan (Rathkeale) 5-0

49kg Rachael Lawless (Portlaoise) beat  Lilly Coffey (Riverstown) 5-0

49kg Chloe Gabriel (Mulhuddart) beat Elizabeth Lloyd (Ballyhaunis) 3-2

55kg Katelyn Horan (Sliabh Luachra) beat Kelly Heffernan (Geesala) 3-2

57kg Nicole O’Sullivan (St Bernadettes) beat Ava Fitzmaurice (Sliabh Luachra) 5-0

59kg Leah McDonagh (Geesala) beat Lillie Keogh (East Meath) 5-0

61kg Rachel Fenlon (Paulstown) beat  Aoife Stack (Cashen Vale) 5-0

61kg Amy Carey (Geesala) beat Shelby Myers (Crumlin) 4-1

63kg Francesca Maughan (Jobstown) beat Karen Keavey (Ardagh Crossmolina) 4-1

65kg Tegan Farrell (Arklow) beat Emily Gleeson (Elphin) 5-0
78kg Sophie Burke (Tobar Pheadair) W/O

 

 

May 11th

S/Finals

G1 39kg Sarah Marie Duffy (Illies GG) beat Ellie Hanrahan (Kilfenora) 5-0

G2 41kg Caitlin O’Connor (Kilfenora) beat Abbie Gibbons (Cherry Orchard) RSC3

G3 45kg Holly Connolly (Ballaghaderreen) beat Rachel McGuigan (Clonard) 5-0

G3 47kg Leah O’Keefe (Kanturk) beat Michaela Daly (Clane) 5-0

G3 55kg Cori Gleeson (St Pauls Nenagh) beat Amy Doherty (St Bridgets U) RSC1

G3 80kg Holly Maher (Donore) W/O

G4 51kg Aaliyah Butler (Monivea) beat Paulina Farynik (Bunclody) RSC1
G5 54kg Ellie Mai Gartland (Clonmel) beat Molly Simmons (Carndonagh) RSC3

 

Finals

G2 39kg Carleigh Irvine (Maydown Olympic) beat Sophia Elstone (Ardnaree) 3-2

G2 43kg Nora Jackman (Paulstown) W/O

G2 47kg Ella Hughes (Maydown Olympic) beat Tia Atwell (Ennis) 5-0

G2 71kg Nasya McJyn Igelige (Clann Naofa) W/O

G3 49kg Robyn Murran (St Brigids Kildare) beat Hannah May Terry (Rylane) RSC1

G3 51kg Labhaoise Glynn (Cloghan) beat Holly Sheilds (Portlaoise) RSC2

G3 53kg Yasmin Meredith (Glasnevin) beat Katie Robinson (Saviours Crystal) AB2

G3 61kg Winne McDonagh (Neilstown) beat Laura Moran (St Annes) 5-0
G3 67kg Dearbhla Tinnelly (Clann Naofa) beat Kim Lane (Whitechurch) RSC1

 

 

May 5th

S/Finals

Girl 1

27kg Stacey O’Connor (Jobstown) beat Ann Kaitlin Connors (Enniskerry) 5-0

31kg Sophie Curley (Dealgan) beat Codie Kilgannon (Ballinacarrow) 5-0

37kg Charlie McEvoy (Donore) beat Ava Walsh (St Colmans) 4-1

39kg Chloe Black (Tullow) beat Waiata Doherty (Immaculata A) 5-0

41kg Aliyah Flood (Monkstown D) beat Rachael McFarnlane (St Agnes) 5-0

41kg Lani Lafferty (Twin Towns) beat Sarah Murray (St Colmans) 5-0

43kg Cailin Gorman (St Monicas) beat Emma Moore (Trojan) RSC2

43kg Erin Healy (Setanta L) beat Katie Gorman (Glin) 3-2

45kg Siofra O’Halloran (Ballinacargy) beat Amia Devers (Knockmore Foxford) 5-0

45kg Leah O’Gorman (Clonmel) beat Sophia Shydenko (Ballybrack) 5-0

47kg Kathleen Casey (Southside) beat Amelia Byrne (St Brigids Kildare) 3-2

49kg Zoe Daly (O.L.O.L.) beat Isabel Byrne (West Finglas) RSC2

49kg Aine Curtis (Achill) beat Caitlin Murray (Sacred Heart Omagh) 5-0
57kg Ava Rose Lyndon (Glin) beat Niamh Gervin (St Michaels Antrim) AB2

 

Girl 2

45kg Eibha Mullan (Errigal) beat Brianna McGuinness (Dealgan) RSC1

47kg Ella Hughes (Maydown Olympic) beat Lucy O’Neill (St Bernadettes) 4-1

47kg Tia Attwell (Ennis) W/O

49kg Georgia McGovern (Kilnamanagh) W/O

49kg Natalia Faszciskula (Aglish) beat Rececca Collins (Glin) 5-0

51kg Hannah McCarthy (Urlingford) beat Alannah Attwell (Ennis) 5-0

53kg Alisha King (Avona) beat Arianna Ustilate (Tipperary Town) RSC3
53kg Jade McNamee (Olympic Mullingar) beat Hope Gallagher (Achill) 5-0

 

 

May 4th

Q/Finals and S/Finals

Girl 1

39kg Chloe Black (Tullow) beat Carla Connolly (Ballaghaderreen) 5-0

41kg Lani Lafferty (Twin Towns) beat Brianna Johnston (Tredagh) 5-0

43kg Katie Gorman (Glin) beat Carragh Murphy (Oughterard) 3-2Girl 2

39kg Carleigh Irvine (Maydown Olympic) beat Sam O’Hare (Dealgan) RSC1

39kg Sophia Elstrone (Ardnaree) beat Rebecca Leech-Kavanagh (Cherry Orchard) 4-1

43kg Reilly Brown (Emerald) W/O

43kg Nora Jackman (Paulstown) beat Gabrielle Mongan (Jobstown) 5-0
47kg Tia Attwell (Ennis) beat Aoife Lavelle (Golden Gloves) 5-0

 

Girl 3

49kg Robyn Murran (St Brigids Kildare) beat Mackenzie Murray (Maydown Olympic) 5-0

51kg Labhaoise Glynn (Cloghan) beat Sophie O’Sullivan (Mulhuddart) 4-1

51kg Holly Sheilds (Holy Family GG) beat Kaithlin Horrigan (Hyland BA) 4-1

53kg Yasmin Meredith (Glasnevin) beat Nicole Sherman (O’Hanlon Park) AB1
53kg Katie Robinson (Saviours Crystal) W/O

 

Girl 1

51kg Lucy Abbot (St Brigids Edenderry) beat Shannon Costello (Drumsna) 5-0

57kg Aine Doyle (St Marys New Ross) W/O

57kg Kacie Delaney (Whitechurch) beat Clodagh O’Brien (Vikings) AB2

61kg Laura Moran (St Annes) beat Chelsea McDonagh (St Brigids Kildare) 5-0

61kg Winne McDonagh (Neilstown) beat Mollie Sheppard (Rathfirland) 5-0

 

Girl 4

43kg Deanna Parke (St Johns U) beat Clodagh O’Hare (Dealgan) AB2
61kg Amy Carey (Geesala) beat Niamh McLaughlin (Holy Family GG) 5-0

 

Girl 5

48kg Chantelle Robinson (St Nicholas) beat Cody Lafferty (Raphoe) 5-0

54kg Leah Sheilds (Portlaoise) W/O

54kg Niamh Fay (Swords) beat Zoe McGlone (St Pauls Antrim) 5-0
60kg Linda Desmond (Rylane) beat Amy Harrington (Esker) 5-0

 

Girl 6

52kg Catherine Blaney (Navan) beat Mary Kate Nevin (St Brigids Edenderry) 5-0