return to 18/19 calendar

 

National U18 Championships 2018 

National U/18 Men’s and Women’s Championships National Stadium Dublin

July 27

Finals (6.30pm)

W48kg Daina Moorehouse (Enniskerry) beat Ciara Walsh (Smithfield) 5-0
49kg Jude Gallagher (Two Castles) beat  Adam Hession (Monivea) 4-1
W51kg Caitlin Fryers (Immaculata) beat Jessica Clarke (Carndonagh) 4-1
52kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat  Danny Duffy (Immaculata) 5-0
W54kg Catherine Blaney (Navan) beat Megan Coleman (Baldoyle) 5-0
56kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat Killian Geraghty (Crumlin) 5-0
W57kg Zara Breslin (Tramore) beat Aobhe Ginty (Geesala)  RSC2
W60kg Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) beat  Marguerita Nevin (St Bridgids K) 4-1
60kg David Oliver Joyce (Ballymun) beat James Power (Legacy) 5-0
W64kg Evelyn Igharo (Clann Naofa) beat Katelyn Phelan (St Brigids K) 5-0
64kg Callum Walsh (Rivertsonw) beat Eric Byrne (Sacred Heart Dublin) 5-0
W69kg Nadine Dermody (Raging Bull) beat Shauna Brogan (Castlebar) RSC3
69kg David McDonagh (Mullingar Elite)  beat Christian Preston (Dublin Docklands) 5-0
W75kg Aoibhe Carrabine (Geesala) W/O
75kg Adam Matthews (Monkstown D) beat  Martin Sweeney (Westside) 4-1
81kg Kane Tucker (Holy Family GG) beat Jack Lawlor (Thurles) 5-0
W81+kg Naoise Finney (Ballybrack) W/O
91kg Edward McDonagh (Lumpini) beat  Pierre Stokes (Leo’s) 4-0
91+kg Owney McDonagh (St Annes) W/O

 

July 20

S/Finals

52kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat Michael Agnew (Lisburn) RSC2
52kg Danny Duffy (Immaculata) beat John Cowman (St Pauls Waterford) 5-0
W54kg Megan Coleman (Baldoyle) beat Courtney McCrudden (Emerald A) 5-0
W54kg Catherine Blaney (Navan) beat Mary Kate Nevin (St Brigids E) 5-0
56kg Killian Geraghty (Crumlin) beat Oisin Lally (Geesala) 5-0
56kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat Paul Loonam (St Carthages) 4-1
60kg James Power (Legacy) beat Eddie Corcoran (Cloghan) 5-0
60kg David Oliver Joyce (Ballymun) beat Barry McReynolds (Holy Trinity) 4-1
64kg Eric Byrne (Sacred Heart Dublin) beat Jamie Murphy (Ballybrack) 4-1
64kg Callum Walsh (Riverstown) beat Bernard Corcoran (Carrickmore) 5-0
69kg David McDonagh (Mullingar Elite) beat Edward Donovan (O.L.O.L.) 3-2
69kg Christian Preston (Dublin Docklands) beat Rokas Boltrzakainis (Clane) 5-0
75kg Adam Matthews (Monkstown D) W/O
75kg Martin Sweeney (Westside) beat Dylan Caldwell (Crumlin) 5-0
81kg Jack Lawlor (Thurles) beat Eghosa Igharo (Clann Naofa) RSC3
81kg Kane Tucker (Holy Family GG) beat Francis O’Donnell (Ballymun) 5-0

July 13

Q/Finals

W54kg Mary Kate Nevin (St Brigids E) beat Nicole McCabe (O’Hanlon Park) 5-0
W54kg Catherine Blaney (Navan) beat Orinta Ringyte (Riverstown) 3-2
56kg Paul Loonam (St Carthages) beat Davey Joyce (Holy Family Drogheda) 5-0
56kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat Colm Murphy (St Georges) 5-0
60kg David Oliver Joyce (Ballymun) beat James Conroy (Tobar Pheadair) 5-0
60kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Jordan Carragher (Tredagh) KO1
69kg Christian Preston (Dublin Docklands) beat Conor Renaghan (Sean Dorans) 5-0
69kg Rokas Boltrzakainis (Clane) beat Gareth Browne (Springtown) RSC3

S/Finals

W57kg Zara Breslin (Tramore) beat Sophie O’Connor (Jobstown) 5-0
W60kg Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) beat Carmen Mavrodin (Baldoyle) RSC1
W60kg Marguerita Nevin (St Bridgids K) beat Tiffany O’Reilly (Curragh) 5-0
W69kg Nadine Dermody (Raging Bull) beat Bobbie Hendrick (Sacre Coeur) RSC3