return to 18/19 calendar

 

National U22 Championships 2019 

National Men’s and Women’s U/22 Championships National Stadium Dublin

January 25

Finals (6.30pm)

F48kg Courtney Daly (Crumlin) beat Ciara Walsh (Smithfield) 5-0
49kg Regan Buckley (St Teresas) beat Jack O’Neill (Corpus Christi) 5-0
F51kg Niamh Earley (Ryston) beat Caitlyn Fryers (Immaculata) 5-0
52kg Adam Hession (Monivea) beat Mark Corcoran (Corinthians) 5-0
F54kg Orinta Ringyte (Riverstown) W/O
56kg Colm Murphy (St Georges) beat John Paul Hale (Star) 4-1
57kg Mary Geraghty (St Anthonys) W/O
F60kg Amy Broadhurst (Dealgan) beat Bella Hughes (Mount Tallant) 5-0
60kg David O Joyce (Ballymun) beat Patryk Adamus (Drimnagh) 5-0
F64kg Shauna O’Callaghan (Clann Naofa) W/O
64kg Pierce O’Leary (Dublin Docklands) beat Matthew McCole (Dungloe) 5-0
F69kg Elice Elliott (South Meath) beat Clodagh Greene (Crumlin) 4-1
69kg Patrick Donovan (OLOL) beat Aaron Daly (Castlebar) 5-0
F75kg Aoife O’Rourke (Castlerea) beat Renee Roche (Castlebar) RET2
75kg Gabriel Dossen (Olympic) beat John Joe Nevin (Crumlin) 5-0
81kg Kelyn Cassidy (St Saviours/Crystal) beat Sean Conroy (Castlebar) 5-0
F81+kg Nell Fox (Rathkeale) W/O
91kg Kevin Sheehy (St Francis) beat Thomas Maughan (Cavan) 5-0
91+kg Gytis Lisinskas (Celtic Eagles) beat Luke Hall (Crumlin) KO1

 

January 12

S/Finals

56kg Colm Murphy (St Georges) beat Cian Doyle (Crumlin) 5-0
56kg John Paul Hale (Star) beat Sean Purcell (Enniskerry) 3-2
60kg Patryk Adamus (Drimnagh) beat Yannick Meseke (Olympic) 5-0
60kg David O Joyce (Ballymun) beat Dominic Bradley (Errigal) 5-0
64kg Matthew McCole (Dungloe) beat Terry McEntee (Old School) 5-0
64kg Pierce O’Leary (Dublin Docklands) beat Michael Avetisian (Swords) 4-1
69kg Aaron Daly (Castlebar) beat Michael Kinsella (St Anthonys/St Pats) 5-0
69kg Patrick Donovan (O.L.O.L.) W/O
75kg John Joe Nevin (Crumlin) beat Edward Donovan (O.L.O.L.) 5-0
75kg Gabriel Dossen (Olympic) beat Jason Harty (Rathkeale) 5-0
81kg Sean Conroy (Castlebar) beat Rhys Moran (St Pauls W) 3-2
81kg Kelyn Cassidy (St Saviours/Crystal) beat Thomas O’Toole (Celtic Eagles) 3-2
91+kg Gytis Lisinskas (Celtic Eagles) beat James Clarke (Crumlin) 3-0

 

 

January 11

Q/Finals

56kg Cian Doyle (Crumlin) beat Kane Marshall (Emerald A) 5-0
60kg David O Joyce (Ballymun) W/O
60kg Dominic Bradley (Errigal) beat Lee McKee (Star) 5-0
64kg Matthew McCole (Dungloe) beat Padraig Convery (Holy Family Drogheda) 5-0
64kg Terry McEntee (Old School) beat Stephen Lockhart (Baldoyle) RSC3
64kg Pierce O’Leary (Dublin Docklands) beat Shane Flavin (Paulstown) 5-0
64kg Michael Avetisian (Swords) W/O
81kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) W/O

S/Finals

51kg Niamh Early (Ryston) beat Nycole Hayes (Togher) 5-0
60kg Amy Broadhurst (Delagan) beat Jennifer Lehane (D.C.U.) 5-0
60kg Isobella Hughes (Mount Tallant) beat Aisling Murray (Muskerry) 5-0
75kg Aoife O’Rourke (Castlerea) beat Lauren Kelly (St Brigid’s,Edenderry) 5-0