return to 19/20 calendar

 

National Senior Novice Championships 2019

National Stadium

2019 National Men’s and Women’s Novice Championships National Stadium

Saturday, September 21

Finals

(11am)

48kg Stephanie Donnelly (Legends U) W/O
50kg Shannon Byrne (Olympic Mullingar) W/O
52kg Bianca O’Donovan (Olympic C) W/O
57kg Dearbhla Snow (Togher) W/O
57kg Kevin Cummins (Mount Tallant) beat Lee Crawford (St Matthews) 5-0
60kg Leah Cassidy (Angels) W/O
60kg Alabi Latleaf (Westwise) beat Andreas Clemenger (Smithfield) 4-1
63kg Christine Waters (Navan) beat Megan Woods (Loughshore) 5-0
64kg Darren O’Connor (NUIG) beat Timothy Burns (Canal) 5-0
66kg Rachel Buchanan (Castlebar) W/O
67kg Scott Long (Muskerry) beat Anthony Coleman (Sparticus) 5-0
70kg Sarah Tyrell (Ballaghaderreen) beat Caoimhe Commins (Ballinacarrow) 3-2
71kg Michael Sullivan (Angels) beat Caolan Dines (Dealgan) 4-1
75kg James Fitzpatrick (St Davids, Naas) beat Daniel O’Sullivan (Lucan) 4-1
81kg Larry Redmond (Ballybrack) beat Rudolfas Remickas (DCU) 4-0
80+kg Liveta Lazhuskaike (Olympic Mullingar) W/O
85kg Jordan Carney (Drimnagh) beat Anthony Ormond (Donore) 5-0
91kg Michael Rudolf (Crumlin) beat Damien Singerzeon (Bay City) 4-1
91+kg Samuel Ilesanmi (St Marys D) beat  Isreal Akinnroye (DCU) KO1

 

September 20

S/Finals

(7pm)

64kg Timothy Burns (Canal) beat Anthony Reddy (Drimnagh) RSC2
64kg Darren O’Connor (NUIG) beat Jean Toko (Mulhuddart) 5-0
70kg Sarah Tyrell (Ballaghaderreen) W/O
75kg Daniel O’Sullivan (Lucan) beat Enda Brody (Angels) 5-0
75kg James Fitzpatrick (St Davids Naas) beat Nathan Flynn (CIE) 5-0
81kg Rudolfas Remickas (DCU) beat Andrzej Rutkowski (Corpus Christi) 5-0
81kg Larry Redmond (Ballybrack) beat Alan Molloy (Gorey) 3-1
85kg Anthony Ormond (Donore) beat Leon Lynch (Muskerry 4-1
85kg Jordan Carney (Drimnagh) beat Brian Gillard (Dunboyne) 5-0
91kg Damien Singerzeon (Bay City) W/O
91kg Michael Rudolf (Crumlin) beat Jason Sherlock (Drumsna) 3-2
91+kg Samuel Ilesanmi (St Marys D) V Augustine Eze (Crumlin) 5-0
91+kg Isreal Akinnroye (DCU) W/O

 

September 14

Q/Finals

64kg Anthony Reddy (Drimnagh) W/O)
64kg Timothy Burns (Canal) beat Jamiu Adio (St Marys D) AB3
64kg Jean Toko (Mulhuddart) beat Jim Gargan (UCD) 5-0
64kg Darren O’Connor (NUIG) beat Shane Cunningham (Rush) 4-1
75kg Enda Brody (Angels) W/O
75kg Daniel O’Sullivan (Lucan) beat Lorenzo Mihai (Docklands) 4-1
75kg James Fitzpatrick (St Davids) beat Matthew Johansson (Crumlin) RSC3
75kg Nathan Flynn (CIE) beat James Finney (Mount Tallant) 5-0

S/Finals

57kg Lee Crawford (St Matthews) beat Zennin Wong (UCD) 5-0
60kg Andreas Clemenger (Smithfield) W/O
60kg Alabi Latleaf (Westside) beat John Nolan (Drimnagh) 5-0
71kg Michael Sullivan (Angels) beat Luke Comaskey (Olympic Mullingar) 5-0
71kg Caolan Dines (Dealgan) beat Shane Doherty (Darndale) RSC1

 

September 13

Prelims

64kg Darren O’Connor (NUIG) beat Conor Donoghue (St Michaels Athy) 5-0
75kg James Finney (Mount Tallant) beat David Clyne (Maynooth) 5-0
75kg Nathan Flynn (CIE) beat PJ Kelly (Twin Towns) RSC2

Q/Finals

60kg Ali Bayo (Westside) beat Christian Clarke (Phibsboro) 5-0
60kg John Nolan (Drimnagh) W/O
71kg Michael Sullivan (Angels) beat Sean McDonnell (Drimnagh) 5-0
71kg Caolan Dines (Dealgan) beat Peter McLoughlin (Rush) 5-0
71kg Shane Doherty (Darndale) beat Evan Browne (Darndale) 4-1
81kg Rudolfas Remickas (DCU) beat Sean Nolan (Darndale) 5-0
81kg Larry Redmond (Ballybrack) beat Jonathan Lodder (Twin Towns) 5-0
81kg Alan Molloy (Gorey) beat Ronan Kelly (Olympic Mullingar) 4-1
91kg Jason Sherlock (Drumsna) Jason English W/O
91kg Michael Rudolf (Crumlin) beat Michael Ryan (Four Kings) 4-1
91+kg Isreal Akinnroye (DCU) beat Sean Kelly (Four Kings) 5-0