return to 19/20 calendar

 

National Youths/U18s Championships 2020

National Stadium

National U/18 Men’s and Women’s Championships National Stadium Dublin

Friday, January 31

Finals (6.30pm)

W42kg Chloe Blake (Ardagh/Crossmolina W/O
W46kg Nicole Buckley (St Carthages) W/O
46kg Bryce Collins (East Down) W/O
W48kg Breda Quilligan (Rathkeale) beat Codie Lafferty (Raphoe) 5-0
49kg Dylan Eagleson (St Pauls Antrim) beat Paddy McShane (Letterkenny) 5-0
W51kg Rachel Lawless (Portlaoise) beat Chloe Gabriel (Mulhuddart) 4-1
52kg Jake Rapple (Monkstown Dublin) beat Brooklyn Saunders (Dublin Docklands) 5-0
W54kg Niamh Fay (Swords) W/O
56kg Martin Brady-McCullough (Gleann) beat Jack Connors (St Davids Nass) 5-0
W57kg: Doireann Coogan (Marble City) W/O
W60kg Ellie Mai-Gartland (Clonmel) beat Keisha Attewell (Tobar Pheadair) 3-0
60kg John McConnell (Holy Trinity) beat Aodhan Byrne (Kilcullen) 5-0
W64kg Leanne Murphy (Togher) beat Nicole O’Sullivan (Corinthians) 3-2
64kg Matthew Tyndall (Dublin Docklands) beat James McDonagh (St Pauls Waterford) 4-1
W69kg Leah Gallen (Raphoe) beat  Shelby Myers (Crumlin) 3-2
69kg James Whelan (Dublin Docklands) beat William Hayden (Crumlin) 4-1
W75kg Lisa O’Rourke (Castlerea) W/O
75kg Patrick Lawlor (Brian Dillons) beat Eoghan Lavin (Ballyhaunis) 4-1
W81kg Bethany Doocey (Castlebar) beat Megan Potter (Gateway) 5-0
81kg Jason Myers (Titans) W/O
91kg Jack Marley (Monkstown Dublin) beat John Ward (Brosna) 5-0
91+kg Patrick Myers (Sligo City) beat Nojus Ivanauskas (St Davids Naas) 4-1

January 24

S/Finals

60kg Aodhan Byrne (Kilcullen) beat Cain Lewis (Ballymun) 4-1
60kg John McConnell (Holy Trinity) beat Cahir Gormley (Illies GG) 5-0
69kg James Whelan (Dublin Docklands) beat Liam McMonagle (Raphoe) 5-0
69kg William Hayden (Crumlin) beat Emeka Onwuka (All Saints) 4-1
75kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Frank Duffin (Monkstown Antrim) 5-0
75kg Patrick Lawlor (Brian Dillons) beat Tiernan Mayse (Two Castles) 4-1
81kg Jason Myers (Titans) W/O
81kg Elimane Samba (Four Kings) beat Zach Ribbon (St Annes) 5-0
91kg John Ward (Brosna) beat James Redmond (Ballybrack) RSC3
91kg Jack Marley (Monkstown Dublin) beat Peter Maughan (Ballyhaunis) 3-2
91+kg Nojus Ivanauskas (St Davids Naas) beat Thomas Leddy (Aglish) 5-0
91+kg Patrick Myers (Sligo City) beat Bernard McDonagh (St Annes) 5-0

 

January 18

S/Finals

W48kg Breda Quilligan (Rathkeale) beat Aoife Williamson (Curragh) 3-2
49kg Paddy McShane (Letterkenny) beat Cian O’Toole (St Davids Naas) 5-0
49kg Dylan Eagleson (St Pauls Antrim) beat John Joyce (Olympic Mullingar) 5-0
W51kg Chloe Gabriel (Mulhuddart) beat Chanelle Robinson (Tipperary Town) RSC2
W51kg Rachel Lawless (Portlaoise) beat Nicole Clyde (Antrim) 5-0
52kg Jake Rapple (Monkstown Dublin) beat Joe Moorehouse (Gorey) 5-0
56kg Jack Connors (St Davids Nass) beat Danny Morgan (St Conleths) 5-0
56kg Martin Brady-McCullough (Gleann) beat Chad Magill (Glengormley) 5-0
W60kg Keisha Attewell (Tobar Pheadair) W/O
W60kg Ellie Mai-Gartland (Clonmel) beat Kaci Rock (Enniskerry) 4-1
W64kg Leanne Murphy (Togher) W/O
W64kg Nicole O’Sullivan (Corinthians) beat Mary Enright (Setanta) 5-0
64kg Matthew Tyndall (Dublin Docklands) beat James Uzell (Drimnagh) 3-2
64kg James McDonagh (St Pauls Waterford) beat David Nevin (Crumlin) 5-0
W69kg Leah Gallen (Raphoe) beat Dominika Gulli (Bracken) 5-0

 

January 17

S/Final

52kg Brooklyn Saunders (Dublin Docklands) beat Sean Lawlor (Marble City) 4-1

Q/Finals

W60kg Ellie Mai-Gartland (Clonmel) W/O
60kg Aodhan Byrne (Kilcullen) beat Cian Duggan (Cabra) 5-0
60kg Cain Lewis (Ballymun) beat Adam Sinnott (Rathnew) 3-2
60kg Cahir Gormley (Illies GG) beat Nathan O’Brien (Wexford CBS) 5-0
60kg John McConnell (Holy Trinity) beat Thomas McCann (St Pauls, Antrim) 5-0
91kg Peter Maughan (Ballyhaunis) beat Kristians Keiriss (Rush) RSC1:
91kg Jack Marley (Monkstown Dublin) beat John McDonagh (St Annes) RSC2;
91+kg Thomas Leddy (Aglish) W/O
91+kg Patrick Myers (Sligo City) W/O
91+kg Bernard McDonagh (St Annes) W/O

 

January 11

Prelims

60kg Aodhan Byrne (Kilcullen) beat Christopher McCabe (Santry) 5-0
60kg Cian Duggan (Cabra) beat Joe Harkin (Oakleaf) 3-2
60kg Cain Lewis (Ballymun) beat Barry O’Connor (Ballyduff) 5-0
60kg Adam Sinnott (Rathnew) beat Oran Gethins (Sean McDermott) 4-1
60kg Cahir Gormley (Illies GG) W/O
60kg Nathan O’Brien (Wexford CBS) beat James Cullen (Ballagh) 5-0
60kg John McConnell (Holy Trinity) beat Culainn Sheedy (St Marys Dublin) 5-0
60kg Thomas McCann (St Pauls Antrim) beat Joe O’Brien (Togher) 5-0

Q/Finals

56kg Danny Morgan (St Conleths) beat Jason Butler (Ballinrobe) 5-0
56kg Jack Connors (St Davids Naas) beat Adam Kinsella (St Marys NR) 4-1
56kg Chad Magill (Glengormley) beat Leon Davis (Bracken) RSC2
56kg Martin Brady-McCullough (Gleann) beat Siffie Edris (Monkstown, Dublin) 4-1
69kg Liam McMonagle (Raphoe) beat Josh Cummins (Trinity Sports) 4-1
69kg James Whelan (Dublin Docklands) W/O
69kg Emeka Onwuka (All Saints) beat Peter Clarke (Errigal) 5-0
69kg William Hayden (Crumlin) beat Darragh Gilroy (Fr Flanagans) 3-2
75kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Edvinas Viaciakauskis (Curragh) RSC1
75kg Frank Duffin (Monkstown Antrim) beat Max Dushyk (St Pauls Waterford) 3-2
75kg Patrick Lawlor (Brian Dillons) beat Ben Farrelly (Crumlin) 5-0
75kg Tiernan Mayse (Two Castles) W/O

January 10

Prelims

60kg Culainn Sheedy (St Marys Dublin) W/O
60kg John McConnell (Holy Trinity) beat Eoghan Quinn (St Johns Derry) 5-0
60kg Joe O’Brien (Togher) beat Daniel Clooney (Palmerstown) 5-0
60kg Thomas McCann (St Pauls Antrim) W/O
56kg Chad Magill (Glengormley) beat Bailey Marshall (Emerald, Antrim) 5-0
56kg Leon Davis (Bracken) beat Conor Healy (Phoenix) 3-2
56kg Suffie Edris (Monkstown Dublin) beat Jake McMahon (Liberty) 5-0
56kg Martin Brady-McCullough (Gleann) beat Daire Halfpenny (Gilford) 5-0
69kg William Hayden (Crumlin) beat Luka Gureshidze (Togher) 5-0
69kg Darragh Gilroy (Fr Flanagans) beat Taylor Guiney (Drimnagh) 3-2

O/Finals

52kg Sean Lawlor (Marble City) beat Oisin Mullholland (East Down) 3-2
64kg Matthew Tyndall (Dublin Docklands) beat Steve Cairns (Legacy) 4-1
64kg James McDonagh (St Pauls Waterford) beat Patrick Donovan (Olympic Galway) 3-2
64kg David Nevin (Crumlin) W/O