return to 19/20 calendar

National Senior Cadet Championships 2020

(2005&2004)

National Stadium

Saturday, February 29

Finals (11am)

W57kg Yasmin Meridith (Corinthians) beat Ella Hanlon (Glin) 4-1
57kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Thomas McDonnell (Bay City) 5-0
W60kg Alisha King (Drimnagh) beat Courtney Joyce (Clonmel) 5-0
60kg James Donovan (Monkstown D) beat Emmett O’Donnell (East Down) RSCI2
W63kg Winnie McDonagh (Neilstown) beat Alex Kinehan (Birr) 5-0
63kg Bobbi Flood (Cabra) beat Michael Lambe (Setanta) 3-2
66kg John Fay (Swords) beat Michael McCarthy (Urlingford) 3-2
W70kg Aine Doyle (St Marys NR) beat Molly Bennett (Swords) 3-2
70kg Joshua Olaniyan (Jobstown) beat Martin Keenan (Leeside Lough) 4-1
75kg Dearbhla Tinnelly (Clann Naofa) W/O
75kg Tyler Meade (Hyland BA) beat Ryan Murphy (Neilstown) 5-0
W80kg Brianna Ryan (Setanta L) beat Cliona Darcy (Tobar Pheadair) 5-0
80kg Joseph Hutchinson (Neilstown) beat Dylan Bradley (Muskerry) 5-0
W80+kg Nasya Mc Jyn-Igelige W/O
80+kg Bernard Cawley (St Davids) beat Francie Reilly (Dealgan) 5-0

Friday, February 28

Finals (7pm)

31kg Karl O’Reilly (Immaculata) W/O
36kg Patsy Joyce (Olympic Mullingar) beat Aaron Downey (Whitechurch) 5-0
39kg Ashton Ruth (Avona) beat Brandon Joyce (Mulhuddart) RSC3
42kg Paddy Cleary (Olympic Galway) beat Lee Gallagher (Ratoath) 4-0
W44kg Caoimhe Kinsella (St Anthonys/Pats) beat Megan Delaney (Setanta L) 5-0
44kg Michael Nugent (Olympic Mullingar) beat Owen Cleary (Olympic Galway) 5-0
W46kg Esther Lambe (Setanta L) beat Mary Cunningham (Crumlin) 5-0
46kg Gavin Ryan (Ratoath) beat Mikey Delaney (Olympic Galway) RSC2
W66kg Laura Moran (St Annes) W/O
W48kg Katie O’Keefe (Kanturk) beat Carleigh Irving (Illies GG) 3-2
48kg Anton Genocky (Docklands) beat Cameron Crichton (Rochfordbridge) 4-1
W50kg Robyn Kelly (Ballynacargy) beat Rebecca Kavanagh (Mulhuddart) 5-0
50kg John Donoghue (St Michaels Athy) beat Luke Reilly (Jobstown) 5-0
W52kg Holly Connolly (Ballaghaderreen) beat Connie Gibbons (St Bronaghs) 5-0
52kg Michael Faulkner (Togher) beat Jack Dempsey (Wexford CBS) 5-0
W54kg Shakira Donoghue (Templemore) beat Cori Gleeson (St Francis) 4-1
54kg Raymond Joyce (Clonmel) beat James O’Reilly (Togher) 5-0

  

Saturday, February 22

S/Finals (3pm)

36kg Patsy Joyce (Olympic Mullingar) beat Louis Rooney (Star) 4-1
39kg Brandon Joyce (Mulhuddart) beat Conal Byrne (Dealgan) 4-1
39kg Ashton Ruth (Avona) beat Jacob Greene (St Pappins) 5-0
66kg Michael McCarthy (Urlingford) W/O
42kg Lee Gallagher (Ratoath) beat Gerard Delaney (Bunclody) RSC3
42kg Paddy Cleary (Olympic Galway) beat Callum Ruth (Cabra) 5-0
44kg Owen Cleary (Olympic Galway) beat Martin Collins (Drimnagh) 4-1
44kg Michael Nugent (Olympic Mullingar) beat Cormac Hall (Dunfanghy) 5-0
46kg Gavin Ryan (Ratoath) W/O
46kg Mikey Delaney (Olympic Galway) beat Danny Magill (Glengormley) 3-2
48kg Cameron Crichton (Rochfordbridge) beat Soni Gaffney (Bantry) 5-0
48kg Anton Genocky (Docklands) beat Cealan Doherty (Two Castles) 5-0
50kg Luke Reilly (Jobstown) beat Jason Clooney (Palmerstown) 5-0
50kg John Donoghue (St Michaels Athy) beat Patrick Mooney (Charleville) 5-0
52kg Jack Dempsey (Wexford CBS) beat Wayne Joyce (Dunboyne) 3-2
52kg Michael Faulkner (Togher) beat Adam Tyrell (Rathoath) 5-0
54kg Raymond Joyce (Clonmel) beat Bernie McDonagh (Dunfanaghy) 5-0
54kg James O’Reilly (Togher) beat James O’Loughlin (Olympic Galway) 4-1
57kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Conor O’Donovan (Clonmel) 4-1
57kg Thomas McDonnell (Bay City) beat John Ross O’Donnell (Corpus Christi) 4-1
60kg James Donovan (Monkstown D) beat Alex Hertag (Bay City) 5-0
60kg Emmett O’Donnell (East Down) beat David Blaney (Navan) 5-0
63kg Bobbi Flood (Cabra) beat Troy Norman (Cherry Orchard) 5-0
63kg Michael Lambe (Setanta) beat Charles McDonagh (Cookstown) 5-0
66kg John Fay (Swords) beat Dylan O’Brien (Leeside Lough) 4-1
70kg Joshua Olaniyan (Jobstown) W/O
70kg Martin Keenan (Leeside Lough) beat Sean Brennan (Docklands) 4-1
75kg Ryan Murphy (Neilstown) beat Charlie Fitzgerald (Ballyduff) RSC1
75kg Tyler Meade (Hyland BA) beat Feidhlem Behan (Kilcullen) 4-1

 

February 21

S/Finals (6.30pm)

W44kg Caoimhe Kinsella (St Anthonys/Pats) W/O
W48kg Carleigh Irving (Illies GG) beat Siofra McGuire (Tobar Pheadair) 5-0
W48kg Katie O’Keefe (Kanturk) W/O
W50kg Rebecca Kavanagh (Mulhuddart) beat Tia Attewell (Tobar Pheadair) 5-0
W50kg Robyn Kelly (Ballynacargy) beat Georgia McGovern (Drimnagh) 5-0
W52kg Connie Gibbons (St Bronaghs) W/O
W52kg Holly Connolly (Ballaghaderreen) beat Nora Jackman (Paulstown) 4-1
W54kg Cori Gleeson (St Francis) beat Natalia Fasciszewska (Aglish) 4-1
W54kg Shakira Donoghue (Templemore) beat Rebecca Collins (Ratoath) 5-0
W57kg Yasmin Meridith (Corinthians) W/O
W57kg Ella Hanlon (Glin) beat Jade Smith (Enniskerry) 3-2
W60kg Alisha King (Drimnagh) beat Kaci Crowley (Erne) 4-1
W63kg Winnie McDonagh (Neilstown) beat Gabriel Mongan (Whitechurch) 4-1
W66kg Laura Moran (St Annes) beat Mollie Sheppard (Rathfirland) 5-0
W70kg Molly Bennett (Swords) beat Kym O’Reilly (Riverside) 5-0
W70kg Aine Doyle (St Marys NR) beat Kim Lane (Ballybrack) 5-0
80kg Dylan Bradley (Muskerry) beat Caolan Devlin (Mark Heagney) 5-0
80kg Joseph Hutchinson (Neilstown) beat Ryan O’Neill (Clonmel) RSCI1
80+kg Francie Reilly (Dealgan) beat Patrick McDonagh (St Brigids K) 5-0
80+kg Bernard Cawley (St Davids) beat David Sweeney (Sligo City) 5-0

 

National Senior Cadet Championships National Stadium Dublin

February 15

Q/Finals (11am)

W48kg Katie O’Keefe (Kanturk) beat Abbie Gibbons (Cherry Orchard) 4-1
W50kg Georgia McGovern (Drimnagh) W/O
W50kg Robyn Kelly (Ballynacargy) beat Labhaoise Glynn (Cloghan) 3-2
W52kg Holly Connolly (Ballaghaderreen) beat Sophie Sullivan (Mulhuddart) 4-1
52kg Wayne Joyce (Dunboyne) beat Blaine Fitzgerald (Corinthians) 5-0
52kg Jack Dempsey (Wexford CBS) W/O
52kg Michael Faulkner (Togher) beat Daniel Murphy (Fr Flanagans) 5-0
52kg Adam Tyrell (Ratoath) beat Michael McInerney (Cloghan) 3-2
W54kg Natalia Fasciszewska (Aglish) W/O
W54kg Cori Gleeson (St Francis) beat Leah O’Keeffe (Kanturk) 5-0
W54kg Shakira Donoghue (Templemore) beat Alannah Attewell (Tobar Pheadair) 5-0
W54kg Rebecca Collins (Ratoath) beat Robyn Murran (St Brigids L) 4-1
54kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Luke Hall (Rochfordbridge) 5-0
54kg Drew Fitzpatrick (Saints) beat Raymond Joyce (Clonmel) 3-2
54kg James O’Reilly (Togher) beat Brian Gilroy (Fr Flanagans) 3-2
54kg James O’Loughlin (Olympic Galway) W/O
W57kg Jade Smith (Enniskerry) beat Arianna Ustilaite (Tipperary Town) 5-0
W57kg Ellan Hanlon (Glin) beat Dionne Hannefin (Neilstown) 5-0
57kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat  Billy Moran (St Pauls Waterford) 5-0
57kg Conor O’Donovan (Clonmel) beat Nicky Hatton (Donore) 5-0
57kg John Ross O’Donnell (Corpus Christi) beat  Jakub Pielesz (Midleton) 3-2
57kg Thomas McDonnell (Bay City) beat Euan Donnelly (Midleton) 5-0
60kg Alex Hertag (Bay City) beat Lee McEvoy (Avona) 4-1
60kg James Donovan (Monkstown D) beat John Murphy (St Ibars/Josephs) 5-0
60kg David Blaney (Navan ) beat Aaron Touhey (Lucan) RSCI1
60kg Emmett O’Donnell (East Down) W/O
63kg Troy Norman (Cherry Orchard) beat Evan Gillen (Clonard) RSC2
63kg Bobbi Flood (Cabra) beat Ciaran Bergin (Castlerea) 5-0
63kg Michael Lambe (Setenta) beat Christopher Joyce (Ballymun) 4-1
63kg Charles McDonagh (Cookstown) beat Thomas McDonagh (Crumlin) 5-0
66kg James Ward (St Brigids L) W/O
66kg Michael McCarthy (Urlingford) W/O
66kg Dylan O’Brien (Leeside Lough) beat  David McDonagh (Galway) 3-2
66kg John Fay (Swords) beat Skirmantas Auzelis (Ballaghaderren) 5-0
W70kg Kim Lane (Ballybrack) W/O
70kg Joshua Olaniyan (Jobstown) beat Curtis Darcy (Templemore) 5-0
70kg John Mongans (O.L.O.L.) beat Thomas Ward (Gateway) 5-0
70kg Sean Brennan (Docklands) beat Benjamin McHugh (Monivea)  5-0
70kg Martin Keenan (Leeside Lough) beat James McGuinness (St Monicas) 4-1
75kg Tyler Meade (Hyland BA) beat  Wayne Joyce (St Anthonys Dublin) 5-0
75kg Feidhlem Behan (Kilcullen) beat Jake Kelleher (Corpus Christi) RSC1
80+kg David Sweeney (Sligo City) beat Dillon Ward (Esker) 5-0
80+kg Bernard Cawley (St Davids) beat  Nathan Ojo (Esker) 4-1

 

February 14

2nd Series Prelims (6.30pm)

52kg Adam Tyrell (Ratoath) beat Donagh Keary (Rathfirland) 3-2
54kg Brian Gilroy (Fr Flanagans) beat Sean Brennan (Muskerry) 5-0
54kg Jack Kavanagh (St Patrick Kilkenny) beat Conor Reynalds (Corinthians) 3-2
63kg Evan Gillen (Clonard L) beat Orin Burke (Celtic Eagles) 5-0

Q/Finals

39kg Ashton Ruth (Avona) W/O
42kg Lee Gallagher (Ratoath) beat Tommy Dinnegan (Rochfordbridge) 3-2
42kg Gerard Delaney (Bunclody) W/O
42kg Callum Ruth (Cabra) beat Louis Hill (Tullylish) 5-0
42kg Paddy Cleary (Olympic Galway) beat Paul Fitzgerald (Corinthians) 5-0
50kg John Donoghue (St Michaels Athy) beat Luke Connors (St Munchins) 5-0
44kg Martin Collins (Drimnagh) W/O
44kg Owen Cleary (Olympic Galway) beat Dean Smithers (Swords) 5-0
44kg Cormac Hall (Dunfanghy) W/O
44kg Michael Nugent (Olympic Mullingar) beat Sean Murray Lynch (Avona) 5-0
46kg Gavin Ryan (Ratoath) beat Thomas O’Reilly (Corpus Christi) 5-0
46kg Malo Davis (Monkstown D) beat Alex Fegan (Jobstown) 5-0
46kg Mikey Delaney (Olympic Galway) beat Kyle McKay (Swords) 3-0
46kg Danny Magill (Glengormley) beat Kian Moran (Saviours Crystal) 5-0
48kg Cameron Crichton (Rochfordbridge) beat Christopher Doyle (Templemore) 5-0
48kg Soni Gaffney (Bantry) W/O
48kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Terry O’Reilly (Saviours Crystal) 5-0
48kg Anton Genocky (Docklands) beat Martin Doherty (Holy Trinity) 5-0
50kg Jason Clooney (Palmerstown) W/O
50kg Luke Reilly (Jobstown) beat Joshua Watson (Saints) 5-0
50kg Patrick Mooney (Charleville) beat Tadgh Duffin (Wexford CBS) 5-0

 

February 8

2nd Series Prelims

54kg Luke Hall (Rochfordbridge) W/O
54kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) W/O
54kg Raymond Joyce (Clonmel) W/O
54kg Drew Fitzpatrick (Saints) beat Patrick McTigue (Knockmore/Foxford) 5-0
54kg James O’Reilly (Togher) W/O
54kg James O’Loughlin (Olympic Galway) beat William Faulkner (Rathkeale) 4-1
57kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Eoghan Walsh (Togher) 5-0
57kg Billy Moran (St Pauls Waterford) beat Laurence Connors (St Marys D) 5-0
57kg Nicky Hatton (Donore) W/O
57kg Conor O’Donovan (Clonmel) beat Cian Cramer (Cabra) 3-2
57kg John Ross O’Donnell (Corpus Christi) beat Danny Delaney (Urlingford) 5-0
57kg Jakub Pielesz (Midleton) beat Aaron McDonnell (Knockmore/Foxford) 5-0
57kg Euan Donnelly (Midleton) beat Tom Pearce (Corinthians) 5-0
57kg Thomas McDonnell (Bay City) beat Michael Cleary (Olympic Galway) 5-0
60kg James Donovan (Monkstown D) beat Cole Byrne (Enniskerry) 4-1
60kg David Blaney (Navan) beat Ryan Lee (Crumlin) 4-1
60kg Aaron Touhey (Lucan) beat Jack Shiggins (Lucan) 5-0
60kg Emmett O’Donnell (East Down) beat Cian Kelly (Cherry Orchard) 5-0
60kg Mike Carmody (Corpus Christi) beat Rossa Lennon (Swords) 3-2
63kg Troy Norman (Cherry Orchard) beat John Paul McDonagh (St Pauls W) 4-1
63kg Bobbi Flood (Cabra) beat John O’Reilly (Corpus Christi) 3-2
63kg Ciaran Bergin (Castlerea) beat Leon Carey (Westside) 5-0
63kg Michael Lambe (Setanta) beat Oran Carton (Star of the Sea) 4-1
63kg Christopher Joyce (Ballymun) beat Paul Gannon (Corinthians) 3-2
63kg Thomas McDonagh (Crumlin) beat Sean Heapes (Jobstown) 5-0
63kg Charles McDonagh (Cookstown) beat Luke McDaid (Mulhuddard) 3-2
66kg Michael McCarthy (Urlingford) beat Sonny O’Neill (Charleville) 5-0
66kg Dylan O’Brien (Leeside Lough) beat John Tuite (Dunboyne) 5-0
66kg David McDonagh (Galway) beat Thomas McDonagh (Navan) 5-0
66kg John Fay (Swords) beat Tom O’Donnell (Ballymun) 4-1
70kg Joshua Olaniyan (Jobstown) beat Sean Whelan (St Marys NR) RSC1
70kg Thomas Ward (Gateway) beat Sean Kavanagh (Neilstown) 5-0
70kg John Mongans (O.L.O.L.) W/O
70kg Benjamin McHugh (Monivea) beat Michael Mongan (Rathkeale) 4-1
70kg Sean Brennan (Docklands) beat Callum McGillion (Two Castles) 4-1
70kg James McGuinness (St Monicas) beat Tommy McAleer (Swords) 5-0
70kg Martin Keenan (Leeside Lough) W/O

 

February 7

1st Series Prelims

54kg William Faulkner (Rathkeale) W/O
54kg Conor Reynolds (Corinthians) beat Luke Beakhurst (Esker) 5-0
54kg Jack Kavanagh (St Patricks Kilkenny) beat Mark McEvoy (Donore) AB2
57kg Michael Cleary (Olympic Galway) W/O
63kg Thomas McDonagh (Crumlin) W/O
63kg Charles McDonagh (Cookstown) beat James Mongans (O.L.O.L.) 5-0

2nd Series Prelims

42kg Paul Fitzgerald (Corinthians) beat Roy Colgan (Avona) 3-2
46kg Mikey Delaney (Olympic Galway) beat William Casey (Charleville) 3-2
46kg Danny Magill (Glengormley) beat Odhran Clancy (Rathfirland) 5-0
46kg Kian Moran (Saviours Crystal) beat Corey Taylor (Gleann) 4-1
63kg Luke McDaid (Mulhuddart) beat Adam Sweeney (Gateway) 5-0
48kg Harry Matthews (Mulhuddart) W/O
48kg Terry O’Reilly (Saviours Cryastal) beat Jake Daly (Castlebar) 3-2
48kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Paul Darcy (Templemore) 4-1
48kg Martin Doherty (Holy Trinity) W/O
48kg Anton Genocky (Docklands) beat Michael Connors (Cherry Orchard) 4-1
50kg Luke Connors (St Munchins) beat Padraig Stapleton (Monkstown D) 3-2
50kg W/O
52kg Wayne Joyce (Dunboyne) beat Kieron Doran (St Marys D) 3-2
52kg Donnachadh Mooney (Clann Naofa) W/O
52kg Jack Dempsey (Wexford CBS) beat Jimmy Hutchinson (Tipperary Town) 5-0
52kg Daniel Murphy (Fr Flanagans) beat Aaron McDaid (Raphoe) 5-0
52kg Michael Faulkner (Togher) W/O
52kg Michael McInerney (Cloghan) beat David O’Brien (Enniskerry) 5-0